Ministrul Cseke Attila a inaugurat, la Dorohoi, cea de-a doua creșă din județul Botoșani, finanțată de Ministerul Dezvoltării, prin Programul guvernamental de construire de creșe ”Sfânta Ana”.
”Cu acest nou obiectiv, am ajuns la un total de 77 de creșe finalizate la nivel național și la 4.650 de noi locuri pentru antepreșcolari”, a precizat ministrul Cseke Attila.
Creșa are o capacitate medie, pentru 70 de copii, și este dotată cu dormitoare, spații de joacă, zone pentru servit masa, bucătărie și spălătorie proprie.
Obiectivul este construit la standarde europene, clădirea este prietenoasă cu mediul și eficientă energetic, iar valoarea lucrărilor este de 16,6 milioane de lei.