Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cum arată un Halloween înfricoșător pentru piața muncii: concedierile, tăierile de salariu și munca peste program îi sperie cel mai tare pe angajații români
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
FeaturedHR

Cum arată un Halloween înfricoșător pentru piața muncii: concedierile, tăierile de salariu și munca peste program îi sperie cel mai tare pe angajații români

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 octombrie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Sondaj Bestjobs

În preajma Halloween-ului, platforma de recrutare online bestjobs a întrebat angajații români care sunt principalele lor temeri cu privire la job, iar cei mai mulți dintre ei au menționat o posibilă restructurare a companiei ce ar putea duce la concedieri (36%), scăderea salariului (27%), creșterea volumului de muncă (23%) sau lipsa de fonduri pentru prime sau cadouri de Crăciun (21%). Lista temerilor este completată de o posibilă criză economică ce ar afecta veniturile companiei pentru care lucrează (18%), de creșterea obiectivelor/țintelor impuse de conducere (13%) sau de numirea unor șefi mai duri (10%).

Cea mai înfricoșătoare sărbătoare a anului îi prinde pe angajații români cu coșmaruri la locul de muncă. Printre acestea se numără un salariu „fantomă” (35%), șefii „de coșmar” (15%), colegii „horror” (13%), programul de lucru „înfiorător” (12%), o activitate „de-și blesteamă zilele… de lucru” (9%) sau demisia colegului/colegei „de suferință” (4%).

În ceea ce privește activitatea de zi cu zi, respondenții sondajului bestjobs spun că cel mai adesea le dau fiori pe șira spinării call-urile interminabile (28%), ședințele individuale cu șefii (25%), prezentările live în fața colegilor (11%) sau deadline-urile foarte strânse (7%). Alți 4% dintre angajații intervievați au spus că zilele în care trebuie să-și părăsească biroul de acasă și să lucreze de la sediul companiei le provoacă spaimă.

Halloween-ul nu este o sărbătoare foarte populară în rândul companiilor românești. Doar 5% dintre angajatori organizează o petrecere cu această temă, deși peste 70% dintre angajați sunt de părere că, reunindu-se cu această ocazie relaxată, atmosfera în echipă s-ar îmbunătăți.

Provocați să aleagă în ce s-ar costuma dacă ar participa la o petrecere de Halloween la birou, respondenții sondajului bestjobs au ales ca personaje pe șefii lor (41%), o personalitate din istorie (13%), un personaj dintr-un film de groază (9%) sau chiar într-un inspector al unei autorități a statului (7%).

Sondajul bestjobs a fost realizat în luna octombrie, pe un eșantion de 743 de utilizatori de internet.

Doar 3 din 10 români ar fi de acord cu închiderea supermarket-urilor și hypermarket-urilor în weekend
2 aprilie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Marcel Ciolacu, pe șantierul Autostrăzii Sibiu-Pitești: România are un deficit de 56 de miliarde și cheltuieli pe investiții de 57 de miliarde. Nu va exista să nu avem bani pentru infrastructură
Articolul următor Sancțiunile aplicabile în cazul neconformării la sistemul de raportare RO e-Factura
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    30 octombrie 2023 la 14:46

    Asa zisii angajati romani s au invatat s o frece la rece(90% din ei) si sa fie platiti bine. In special putorile de la stat si inca jumate din asa zisii privati care direct sau indirect, tot de la stat sug. ANGAJATII ROMANI NU MAI PRODUC NIMIC PT TARA LOR DE 34 DE ANI, DE LA LOVITURA DE STAT. Eu as obtine acelasi lucru cu jumatate dintre ei

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

40% dintre români reușesc să economisească, însă economisirea este motivată mai ales de nevoia de siguranță
Economie Featured
Kaspersky a detectat peste 92.000 de atacuri malware deghizate în servicii AI
IT
Jumătate dintre români consideră că președintele Nicușor Dan a acționat ca un mediator în neînțelegerile dintre partide și lideri politici
Politic

RSS Știri Financiare

  • Industria hotelieră a încasat mai mulți bani în 2025, deși numărul de turiști a scăzut
  • Creștere anuală a vânzărilor de 24% pentru GymBeam, la peste 230 milioane de euro
  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
  • Cum alegi anvelopele de vară potrivite pentru mașina ta
Economie

Creșterea veniturilor mici, suport și pentru companii

3 minute
Economie

A influențat sacrificiul pascal politicile europene?

11 minute
ucenic
HR

Firmele pot angaja ucenici şi primesc sprijin financiar de la stat

6 minute
HR

Doar unul din trei angajaţi ar vrea să lucreze la stat

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?