Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Detalii noi din ancheta privind atacul de la festivalul evreiesc de pe plaja Bondi
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Detalii noi din ancheta privind atacul de la festivalul evreiesc de pe plaja Bondi

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 22 decembrie 2025
Distribuie
O captură de ecran dintr-un videoclip găsit pe telefonul lui Naveed Akram îl arată pe tatăl său efectuând un antrenament de utilizare a armelor de foc, susține poliția

Atacatorii acuzați de comiterea unui atac mortal asupra unui festival evreiesc organizat pe plaja Bondi, în Australia, ar fi aruncat patru dispozitive explozive improvizate chiar la începutul atacului, potrivit unor documente ale poliției făcute publice recent. Printre acestea s-ar fi aflat și o așa-numită „bombă cu minge de tenis”, care, deși nu a detonat, a fost considerată viabilă.

Zeci de capete de acuzare și un atac planificat luni de zile

Naveed Akram, de 24 de ani, a fost pus sub acuzare pentru zeci de infracțiuni, inclusiv 15 capete de acuzare de crimă, în legătură cu atacul comis în timpul unei sărbători de Hanuka, pe 14 decembrie. Tânărul a fost împușcat de poliție în timpul intervenției, a fost spitalizat și externat luni, fiind ulterior transferat într-o închisoare.

Cel de-al doilea presupus atacator, tatăl său, Sajid Akram, a fost împușcat mortal de forțele de ordine. Potrivit poliției, cei doi ar fi planificat „meticulos” atacul terorist timp de mai multe luni.

Legături cu ideologia Statului Islamic

Anchetatorii susțin că tatăl și fiul au fost motivați de ideologia extremistă violentă asociată grupării Stat Islamic. Pe telefonul lui Naveed Akram au fost descoperite mai multe videoclipuri, inclusiv unul în care cei doi apar stând în fața unui steag al Statului Islamic și explicându-și motivația pentru atac, condamnând ceea ce numesc „acțiunile sioniștilor”.

Într-un alt material video, Naveed ar fi fost surprins recitând un pasaj din Coran în limba arabă. De asemenea, poliția afirmă că există imagini care îi arată pe cei doi efectuând antrenamente cu arme de foc într-o zonă rurală din statul New South Wales, în luna octombrie.

Recunoaștere înainte de atac și transportul armelor

Sistemele de supraveghere au surprins vehiculul familiei Akram cu două zile înainte de atac, când aceștia ar fi efectuat recunoașteri în zona plajei Bondi. În imagini, cei doi sunt văzuți deplasându-se pe pasarela de unde aveau să deschidă focul ulterior asupra publicului.

În ziua atacului, camerele de supraveghere i-au surprins părăsind o locuință închiriată din suburbia Campsie, Sydney, transportând obiecte lungi și voluminoase, înfășurate în pături. Poliția susține că era vorba despre trei arme de foc, mai multe dispozitive explozive improvizate și două steaguri ale Statului Islamic.

Vladimir Putin : „Să impui valori exterioare Afganistanului este iresponsabil”
21 august 2021

Explozibili aruncați, dar care nu au detonat

După ce au ajuns la Bondi, cei doi ar fi parcat vehiculul și ar fi fixat steagurile grupării teroriste pe geamurile mașinii. Ulterior, au scos armele și explozibilii și s-au îndreptat spre pasarelă.

Conform documentelor poliției, trei bombe artizanale și dispozitivul de tip „minge de tenis” au fost aruncate în timp ce se apropiau de pod, însă niciunul nu a explodat. Un al cincilea dispozitiv exploziv a fost descoperit ulterior în mașina lor.

Măsuri judiciare și protejarea victimelor

Un ordin temporar de suprimare a informațiilor a fost emis inițial pentru a proteja identitatea supraviețuitorilor atacului. Acesta a fost revocat luni, la solicitarea companiilor media, de către Tribunalul Local din New South Wales, deși numele majorității victimelor rămân cenzurate.

Naveed Akram, rănit grav prin împușcare în zona abdominală, nu s-a prezentat luni în fața instanței.

Deputații europeni – cu ochii pe Catalonia
14 februarie 2019
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior General rus ucis într-un atac cu mașină-capcană la Moscova
Articolul următor APCE: Tariful la transport energie „BINOM” explicat pe înțelesul tuturor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Dragi părinți”, o radiografie a familiei moderne, spectacol găzduit pe scena TNB
Cultură și Educație
Cel mai înalt nivel din istorie pentru cursul valutar BNR: 5,1417 lei pentru un euro
Economie
Parlamentul European dorește măsuri mai ferme împotriva hărțuirii cibernetice în UE 
Extern

RSS Știri Financiare

  • S-a deschis primul Taco Bell din Chișinău, după o investiție de 600.000 euro
  • AnimaWings atrage trei investitori instituționali printr-o deținere viitoare de 50%
  • Primul magazin GAP din România s-a deschis într-un outlet din București
  • Cum îți crești afacerea fără să angajezi mai devreme decât e cazul?
Extern

Premierul slovac Robert Fico și-a recăpătat cunoștința. Acesta a suferit o operație de câteva ore după ce a fost împușcat

2 minute
Extern

Ucraina: Decesul unui responsabil al administrației ruse de ocupație din Herson, victimă a unui atentat

1 minute
Extern

Premieră în Statele Unite: Pentru prima oară un fost președinte este declarat vinovat penal

2 minute
Extern

Brexit: Filiala londoneză a JP Morgan a început transferul la Paris

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?