Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Directorul Direcției Energiei din CEO, arestat preventiv
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Directorul Direcției Energiei din CEO, arestat preventiv

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 29 aprilie 2024
Distribuie

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Directorul Direcției Energie din cadrul Complexului Energetic Oltenia, Cătălin-Liviu Stănculescu, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, pentru infracțiunea de trafic de influență.

Stănculescu e acuzat că ar fi primit 13.000 de euro mită de la un administrator de firmă. Conform procurorilor, în perioada 25.07.2022 – 23.03.2023, la diferite intervale de timp, Stănculescu ar fi primit în mod direct, pentru sine, suma totală de 13.000 euro de la administratorul unei societăți aflate în raporturi contractuale cu CEO (martor), lăsând să se creadă că ar avea influență asupra Directoratului CEO, cu atribuții în aprobarea plăților, și că îi va determina pe aceștia să urgenteze plata facturilor emise de societatea omului de afaceri într-un termen cât mai scurt de la data emiterii lor.

La data de 06.01.2024, în București, într-un restaurant, celălalt inculpat ar fi promis unei persoane din conducerea unei companii de stat (martor) 200.000 de euro în legătură cu atribuirea către societatea inculpatului, în condiții neconcurențiale, a unui contract în valoare de 1.000.000 euro, având ca obiect lucrări de demolare și gestionare deșeuri.

Procurorii au instituit măsuri asiguratorii asupra conturilor bancare aparținând lui Stănculescu

Cu aceeași ocazie, inculpatul i-ar fi indicat martorului și modalitatea prin care urma să intre în posesia contractului, respectiv: trucarea procedurii de achiziție prin inserarea în caietul de sarcini a unor cerințe preferențiale, care să avantajeze societatea inculpatului cu care acesta intenționa să se înscrie în procedură și transmiterea de către inculpat a altor oferte cu un preț mai mari față de cel al societății cu care intenționa să câștige procedura. Procurorii au instituit măsuri asiguratorii asupra conturilor bancare aparținând lui Stănculescu pentru garantarea confiscării speciale a sumei de 13.000 euro.

În dosar se mai fac cercetări și față de alte două persoane fizice pentru săvârșirea unor infracțiuni de fals în înscrisuri sub semnătură privată. În dosar s-au făcut percheziții domiciliare în 7 locații din București și Sibiu, Gorj, Ilfov și Dolj, din care una este sediul unei societăți comerciale cu capital majoritar de stat, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Germania, Franţa ṣi Statele Unite ale Americii ocupă primele trei locuri în topul ṭărilor care controlează subgrupuri de întreprinderi din România
Articolul următor Sondaj Sociopol pentru Primăria Capitalei: Nicuşor Dan 37%, Gabriela Firea 22%, Piedone 22%
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Israelului va efectua o vizită de două zile în România
Extern
MAE: Atenționare de călătorie pentru românii care merg în Serbia
Extern
ANCOM și Jandarmeria au descoperit la Dragonul Roșu sute de echipamente radio neconforme care pot provoca interferențe și afecta comunicațiile
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 7 din 10 bucureșteni sunt nemulțumiți de traficul din Capitală, iar 78% ar lua în calcul mutarea în altă zonă din această cauză
  • Afaceri de peste 270 milioane de lei pentru restaurantele Spartan în 2025
  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
Energie

CEO nu își mai programează activități majore după 2026

4 minute
Energie

Modificări substanțiale privind plafonarea prețurilor la energie și contribuția la Fondul de Tranziție Energetică

11 minute
Energie

Depozitele de gaze ale României se golesc în ritm alert, comparativ cu media europeană

6 minute
Energie

Fost secretar de stat: La CEO se lucrează la o soluție pentru a prelungi activitatea și după 2026

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?