Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Domestos și Crucea Roșie Română anunță următoarea școală care va beneficia de renovarea grupului sanitar
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Sănătate

Domestos și Crucea Roșie Română anunță următoarea școală care va beneficia de renovarea grupului sanitar

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 februarie 2020
Distribuie

Lansată în septembrie 2019, actuala ediție a campaniei „Domestos susține igiena în școli” a ajuns într-o nouă fază. Astfel, s-a stabilit prima școală din 2020 în care se vor efectua lucrări de modernizare a grupului sanitar. Școala Gimnazială „Nicu Albu” din Piatra Neamț a fost aleasă de Crucea Roșie Română, partenerul campaniei, pentru modernizarea grupurilor sanitare.

675 de preșcolari și elevi care trec zilnic pragul acestei școli construite în 1993 vor beneficia astfel de toalete renovate, care să corespundă standardelor de igienă și confort necesare într-o unitate de învățământ. Școala Gimnazială „Nicu Albu” din Piatra Neamț dispune de vestiare și grupuri sanitare aferente sălii de sport a unității de învățământ, care se află într-o avansată stare de degradare.

„Ne bucurăm că școala a fost selectată pentru renovare în acest proiect, pentru că dorința noastră este să oferim condiții cât mai bune elevilor, iar ei să se poată concentra cât mai bine pe studiu și să vină cu plăcere la cursuri. Într-adevăr, accesul la grupuri sanitare curate și moderne este un drept, nu un privilegiu și credem că toți elevii din România trebuie să se bucure de el”, a spus doamna profesoară Daniela Domnica, directoarea școlii selectate.

Lista primelor 25 de unități de învățământ ce vor beneficia de seturi de produse de curățat este disponibilă pe www.domestos.ro și pe www.crucearosie.ro.

Până la finalul anului 2019, au fost făcute 200 de înscrieri valide pe www.domestos.ro, 25% pentru construirea de grupuri sanitare, acolo unde sunt încă în curte, 25% pentru renovarea toaletelor existente, iar 50% pentru kituri de produse necesare pentru întreținere, curățare și igienizare. Cele mai multe înscrieri sunt din județul Dâmbovița, urmat de Timiș și Olt.

„În fiecare zi, sănătatea elevilor este pusă în pericol de toalete improvizate sau cu un nivel de igienă impropriu, iar demnitatea copiilor este afectată. Scopul nostru prin implementarea acestui proiect desfășurat în parteneriat cu Domestos este să ajutăm cât mai multe unități de învățământ să asigure elevilor accesul la grupuri sanitare sigure și curate. Facem apel pentru donații în continuare, astfel încât mai mulți copii din România să se bucure de standarde civilizate de igienă”, a declarat Ioan Silviu Lefter, Directorul General al Crucii Roșii Române.

Domestos oferă în acest an o sponsorizare în valoare de 45.000 de euro pentru dotarea efectivă a două școli cu grupuri sanitare și modernizarea toaletelor în alte două instituții de învățământ, în timp ce 100 de școli vor primi produse de curățenie Domestos.

Pacienții din România așteaptă, în medie, 460 de zile pentru a primi medicamentele inovatoare compensate
16 iunie 2025

În paralel, Crucea Roșie Română și Domestos au demarat o campanie de strângere fonduri, astfel încât toți cei care doresc să contribuie la această cauză o pot face printr-o donație pe www.crucearosie.ro. Cu sprijinul ambasadorilor și susținătorilor campaniei, suma strânsă până în acest moment este de 12.250 de lei. Fondurile sunt gestionate de Crucea Roșie Română, la fel ca și coordonarea procesului de selecție a școlilor și de implementare a lucrărilor. La fiecare 3 luni, se stabilește o nouă instituție de învățământ beneficiară a proiectului, dintre cele care s-au înscris și respectă condițiile de eligibilitate.

Înscrierile unităților de învățământ în campania „Domestos susține igiena în școli”continuă pe site-ul Domestos.

Despre „Domestos susține igiena în școli”

În fiecare an, Domestos își propune să contribuie la îmbunătățirea condițiilor de igienă din școlile din România, dar și la creșterea nivelului de conștientizare a importanței igienei în rândul populației. Din 2015 și până în prezent, peste 45,000 de copii au beneficiat de condiții mai bune în unitățile sanitare, iar Domestos a donat fonduri de peste 60.000 euro pentru renovarea toaletelor din școlile și grădinițele din România, precum și produse Domestos pentru igienizarea acestora.

Despre Crucea Roșie Română

Societatea Națională de Cruce Roșie din România este o organizație umanitară, membră a Mișcării Internaționale de Cruce Roșie și Semilună Roșie, auxiliară a autorității publice și abilitată prin lege să vină în sprijinul persoanelor vulnerabile. Întreaga sa activitate se desfășoară în scopul alinării suferințelor persoanelor aflate în situații de risc fără nicio deosebire în ceea ce privește naționalitatea, rasa, religia, vârsta, sexul, apartenența militară, socială sau politică. Crucea Roșie Română este prezentă la nivel național cu 47 de filiale teritoriale și peste 7,000 de voluntari care se implică activ în acțiunile sale.

Atenție cum vă protejați împotriva coronavirusului!
17 noiembrie 2020

Mai multe informații despre Crucea Roșie Română sunt disponibile pe www.crucearosie.ro.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Spitalele private nu pot suporta costul intervențiilor fără o contribuție a pacientului
Articolul următor Hidroelectrica modernizează hidroagregatul nr. 2 CHE Dăești
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Parlamentul European a dezactivat AI pe telefoanele și tabletele de serviciu ale eurodeputaților
Extern
Nicușor Dan vorbește despre interesul național în relația cu SUA, NATO și UE
Politic
Vaticanul va folosi AI pentru a traduce liturghia de la Bazilica Sfântul Petru în 60 de limbi
Extern

RSS Știri Financiare

  • Uber Eats revine pe piața din România. Compania a oprit activitățile locale în 2020
  • CTPark Bucharest South, extins cu o nouă clădire de 54.000 metri pătrați
  • Grupul Ascendis a încheiat 2025 cu venituri de 13,3 milioane de euro
  • Băneasa Tumor Center, primul spital dedicat exclusiv tratamentului patologiilor tumorale
Sănătate

FSSR declanșează un program de acțiuni pentru protejarea veniturilor angajaților din sănătate

4 minute
Actualitate

Infrastructură transfrontalieră de sănătate, primul contract de finanţare semnat în cadrul Programului România-Ucraina

2 minute
Sănătate

O nouă tranşă de Remdesivir a ajuns în spitale

1 minute
Sănătate

O treime dintre contribuabili a ales să redirecționeze o cotă din impozitul pe venit către cauze sociale

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?