Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: După atentatul de la Istanbul: O femeie de origine siriană a plasat bomba pe artera Istiklal
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

După atentatul de la Istanbul: O femeie de origine siriană a plasat bomba pe artera Istiklal

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 14 noiembrie 2022
Distribuie
Foto: Hepta.ro / Abaca Press / Demiroren Visual Media/ABACA

Guvernul turc a arestat numeroase persoane

Așa cum s-a anunțat, duminică, 13 noiembrie, pe una dintre arterele comerciale cele mai frecventate din Istanbul a avut loc o puternică explozie soldată, potrivit celui mai recent bilanț, cu 6 morți și 81 răniți, între care doi sunt în stare foarte gravă. Guvernul turc a calificat explozia drept ”un act terorist” și a anunțat că suspecții au fost arestați. În spatele acestui atac, relatează corespondentiul RFI și „Le Figaro”, autoritățile turce vizează PKK (Partidul Muncitorilor din Kurdistan) și emanația sa siriană PYD. Suleiman Soylu, ministrul turc de Interne, a anunțat arestarea a 46 de persoane, acuzate că au pus bomba în mijlocul arterei Istiklal duminică, doar cu o oră înaintea exploziei. Bomba, a precizat poliția, ar fi fost amplasată de către o femeie de naționalitate siriană care duminică petrecuse mai mult timp pe o bancă de pe strada respectivă. Cu un minut sau două înaintea exploziei, ea a postat în stradă un sac, după care a părăsit locul și se pregătea să fugă în Grecia.

Femeia și-a recunoscut fapta

Persoana interpelată și-a recunoscut fapta, a anunțat luni dimineață poliția turcă citată de presa locală. Ea a recunoscut că a acționat la ordinul PKK și că directivele în vederea comiterii atentatului le-a primit la Kobané, localitate situată în nord-estul Siriei. Tânăra femeie a fost interpelată împreună cu mulți alți suspecți ascunși într-un apartament din cartierul Kucukcekmece, de la periferia Istanbulului.

Cele șase persoane ucise de explozie aparțin unor trei familii diferite. Două victime sunt copii. ”Autorii acestui abject atentat vor fi demascați, a promis președintele Recep Erdogan într-o declarație televizată. Populația noastră trebuie să fie sigură că ei vor fi pedepsiți”.

”Nu acceptăm și respingem condoleanțele ambasadei Statelor Unite. Alianța noastră cu un stat care susține Kobané și centre ale terorii trebuie dezbătută”, a declarat ministrul turc de Interne. Este știut că Ankara acuză în permanență Statele Unite și alte țări occidentale că protejează combatanții kurzi ai PKK și Unitățile de protecție ale poporului (YPG), considerați de Turcia drept teroriști.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior <strong>Insolvențele în afaceri, din nou, pe un trend ascendent</strong>
Articolul următor <strong>Vizibilitatea fenomenului Black Friday în mass-media</strong>
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Canton Fair
China deschide porțile celui mai mare târg comercial din lume. Companiile românești sunt invitate la Canton Fair 2026
Companii
Capacitatea de stocare a energiei crește rapid. Am ajuns la 2.000 MWh, care sunt acum cele mai mari baterii din România
Energie
Ediția aniversară TIFF Sibiu s-a încheiat cu Piața Mare plină și întâlniri cu invitați speciali
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Aproape 50.000 metri pătrați de birouri închiriați în al doilea trimestru din 2026
  • Publicitatea pe internet și streamingul, cea mai mare creștere din industria de media și divertisment locală
  • MedLife a rebranduit rețeaua de fitness SWEAT în Level Up
  • Problemele de auz nu au vârstă – soluții moderne și discrete
Extern

Xi Jinping intenționează să facă o vizită în Coreea de Nord

1 minute
Extern

Volodimir Zelenski, așteptat vineri la Paris pentru semnarea unui acord de securitate

2 minute
Extern

Parlamentul European a aprobat oficial Acordul comercial și de cooperare între UE și Regatul Unit

6 minute
Extern

Șoigu promite un „răspuns dur” al Rusiei, după atacurile din Belgorod

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?