Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Echipa chineză de tenis de masă promovează prietenia China-SUA prin schimburi sportive
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Echipa chineză de tenis de masă promovează prietenia China-SUA prin schimburi sportive

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 7 iulie 2026
Distribuie

Echipa națională de tenis de masă a Chinei a vizitat, pe 6 iulie, ora locală, Liceul La Salle din Los Angeles, după încheierea turneului WTT (World Table Tennis) US Grand Smash, pentru a marca cea de-a 55-a aniversare a „diplomației ping-pong” dintre China și SUA, unde a organizat activități de schimb cultural și sportiv cu elevii locali.

Aproape o sută de elevi și pasionați de tenis de masă au participat la eveniment. Jucătorii chineze au format echipe mixte cu elevii, au schimbat experiențe sportive și au discutat pe teme precum antrenamentele, competițiile și schimburile culturale, într-o atmosferă plină de entuziasm.

Guo Shaochun, consulul general al Chinei la Los Angeles, a declarat că acest eveniment reprezintă o aplicare concretă a spiritului întâlnirii dintre șefii de stat ai Chinei și SUA și și-a exprimat speranța ca, prin intermediul tenisului de masă, tinerii din cele două țări să ajungă să se înțeleagă mai bine și să devină noi ambasadori ai prieteniei dintre China și SUA.

He Xiao, secretarul general al Asociației Chineze de Tenis de Masă, a declarat că tenisul de masă nu este doar un sport, ci și o legătură importantă pentru promovarea schimburilor culturale și a învățării reciproce între civilizații. Generații de jucători de tenis de masă au transmis prietenia care depășește granițe naționale prin schimburi și interacțiuni.

- Publicitate -

Sun Yingsha, jucătoare chineză de tenis de masă și campioană olimpică, a declarat că speră ca, prin această activitate de schimb, să stimuleze pasiunea pentru sport și pentru tenisul de masă în rândul unui număr cât mai mare de tineri din China și din SUA, și că speră, de asemenea, ca acest eveniment să contribuie la promovarea schimburilor dintre cele două țări în viitor.

În cadrul evenimentului, elevii americani au adresat întrebări jucătorilor chinezi, de la gestionare a presiunii în competiții până la îmbunătățirea tehnicii, precum și subiecte legate de cultura și viața din China, iar membrii echipei le-au răspuns cu răbdare. La final, cele două părți au făcut schimb de cadouri comemorative și au pozat împreună pentru o fotografie de amintire, continuând astfel împreună un nou capitol de prietenie în cadrul „diplomației ping-pong”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Shanghai va găzdui, din 17 iulie, Conferința Mondială a Inteligenței Artificiale 2026
Articolul următor birou Ergonomia la locul de muncă: Cum transformăm biroul clasic într-un spațiu al performanței și sănătății
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Alertă cu bombă în Portul Constanța. Un dispozitiv exploziv ar fi fost amplasat în terminalul de pasageri
Actualitate
Ministerul Apărării: Ţinte aeriene la frontiera fluvială cu Ucraina. Două avioane F-16, mobilizate
Actualitate
Din 30 iulie, se poate investi în UNTOLD, campionul românesc al entertainmentului global, prin SeedBlink
Actualitate Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Parteneriat româno-ucrainean pentru fabricarea de drone militare la Cluj-Napoca
  • LPP a deschis un nou centru logistic de peste 56.000 metri pătrați lângă București
  • Investitorul britanic Ghai Sant Ram a cumpărat un teren din vecinătatea Pipera Plaza cu 14,3 milioane euro
  • Peste jumătate dintre achizițiile de locuințe sunt realizate cu credite ipotecare
Actualitatea din China 

Xi Jinping, în vizită la Chongqing

2 minute
Actualitatea din China 

Armonie în diversitate, frumuseţea artistică a dansurilor Yingge şi Balet

1 minute
Actualitatea din China 

Democrația populară în întregul proces, oglindită în cele două sesiuni ale Chinei

4 minute
Actualitatea din China 

China, despre raportul Marii Britanii referitor la Hong Kong: „o reluare a aceleiași povești vechi, denaturând faptele și intervenind în mod grosolan în afacerile din Hong Kong-ului”

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?