Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Eficiența energetică a clădirilor nu înseamnă doar economii, ci și sănătate
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateImobiliare

Eficiența energetică a clădirilor nu înseamnă doar economii, ci și sănătate

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 ianuarie 2025
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Studiu Reveal Marketing Research și România Eficientă

Conform raportului Healthy Homes Barometer 2024, 1 din 4 europeni trăiesc în locuințe unde calitatea aerului interior nu respectă standardele naționale, iar mai mult de 30 de milioane de cetățeni europeni se confruntă cu lipsa luminii naturale adecvate în casele lor*.

În acest context, cel mai recent studiu realizat de Reveal Marketing Research pentru programul național România Eficientă a analizat percepțiile românilor privind impactul creșterii eficienței energetice a clădirilor asupra sănătății fizice și mentale.

  • Protejarea sănătății (16%) este al doilea cel mai important aspect influențat de eficiența energetică a clădirilor, după reducerea valorilor facturilor (19%).
  • Spitalele (81%), școlile (78%) și blocurile de locuințe (74%) sunt principalele clădiri „nesănătoase” care ar trebui să beneficieze de măsuri pentru creșterea eficienței energetice.

2 din 10 români consideră că protejarea sănătății și reducerea poluării sunt principalele avantaje ale creșterii eficienței energetice a clădirilor

Conform datelor studiului, 21% dintre români consideră că protejarea sănătății și reducerea poluării reprezintă principalele avantaje ale creșterii eficienței energetice a clădirilor.

În topul celor mai importante aspecte influențate de îmbunătățirea performanțele energetice ale clădirilor regăsim reducerea costurilor cu utilitățile (19%), îmbunătățirea sănătății individuale (16%) și creșterea confortului personal (15%). Acești factori contribuie la o stare generală de bine, atât fizică, cât și mentală, prin reducerea stresului financiar și condiții de locuit mai sănătoase.

De asemenea, 7 din 10 români sunt de acord că risipa de energie contribuie la accelerarea schimbărilor climatice, acest punct de vedere fiind mai pronunțat în rândul femeilor (76%), comparativ cu bărbații (64%). Asistăm astfel la o conștientizarea crescută a legăturii între eficiența energetică, protejarea mediului și sănătatea colectivă.

Spitalele (81%), școlile (78%) și blocurile de locuințe (74%) sunt principalele clădiri „nesănătoase” care ar trebui să beneficieze de măsuri pentru creșterea eficienței energetice

Doi din zece copii de la sate nu au suficientă mâncare
30 mai 2022

Clădirile joacă un rol important în protejarea sănătății comunității, iar un mediu eficient energetic contribuie semnificativ la reducerea riscurilor de sănătate, la îmbunătățirea calității vieții și la creșterea confortului personal al celor care le utilizează.

Așadar, românii consideră într-o proporție de 65% – 81% că este importantă creșterea eficienței energetice a tuturor tipurilor de clădiri. Persoanele de peste 45 de ani manifestă un interes semnificativ mai mare, cu un plus de 5-7% pentru toți indicatorii.

În topul clădirilor pentru care este cea mai importantă cresterea performaței energetice regăsim spitalele (81%), școlile (78%) și blocurile de locuințe (74%).

În Stare de Bine la 6 ani: Peste 6 milioane de euro destinate ONG-urilor, pentru proiecte care au atins un sfert din populația României
13 martie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Studiu: Evoluția prenumelor preferate de părinți în România (2004-2024)
Articolul următor CESE: Subvențiile prost coordonate riscă să submineze productivitatea și creșterea Uniunii Europene
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Deși a ratat un penalty, Franța nu a lăsat loc de surprize în ”sfertul” cu Marocul
Sport
Wonga susține performanța și devine partener oficial al Dinamo 1948 București
Actualitate Sport
Depozitarul Central va distribui dividende pentru BIOFARM S.A.
Economie

RSS Știri Financiare

  • România devine unul dintre cele mai atractive hub-uri industriale din Europa
  • Hercule va deschide cinci noi restaurante. Investiție de aproximativ 4 milioane lei
  • Design interior pentru containerele de birou
  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
Imobiliare

Clădirea fostului restaurant CINA își redeschide porțile pentru cea de-a XII-a ediție Romanian Design Week

6 minute
Actualitate

Mirela Călugăreanu preia atribuțiile funcției de președinte al Curții de Conturi a României

2 minute
Actualitate

Orașele din vestul României se mobilizează pentru atingerea neutralității climatice

4 minute
Imobiliare

Restricționarea avansului plătit dezvoltatorului imobiliar – cel mult 10%

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?