Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Emmanuel Macron, în vizită de stat la Beijing
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Emmanuel Macron, în vizită de stat la Beijing

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 5 aprilie 2023
Distribuie
Emmanuel Macron Foto: Office of Vice President Kamala Harris, Public domain, via Wikimedia Commons

”Parisul dorește să se reconecteze cu China după cei trei ani de paranteză în relațiile lor, provocată de Covid…”

Emmanuel Macron a sosit miercuri la Beijing într-o vizită de stat de trei zile care, în opinia presei franceze, are ”dimensiuni internaționale”. Scopul președintelui francez, subliniază ”Le Point” și France Presse, este reînnoirea relațiilor cu China, punând accent pe contactele umane în vederea întreținerii dialogului privind situația din Ucraina și evitarea ”trecerii gigantului asiatic în tabăra războiului”. Surse informate relatează că la puțin timp de la sosirea la Beijing, Emmanuel Macron a pronunțat un prim discurs în fața comunității franceze, căreia i-a enunțat ”mizele și obiectivele” acestei deplasări a sa în China.

”Beijingul a propus un plan propriu de pace… de fapt exprimarea dorinței sale de a juca un rol responsabil în construirea unui drum către pace”, a mai spus președintele Macron francezilor din comunitatea existentă în prezent la Beijing și alte mari orașe chineze.

Macron cheamă Europa ”să nu se separe de China”

Președintele Macron le-a spus conaționalilor săi aflați în China că Europa ”nu trebuie să se separe de China” în domeniul economic, ci ”să se angajeze cu voluntarism pentru continuarea unor relații comerciale cu ea”.

Joi urmează să aibă loc o zi intensă de discuții cu omologul chinez Xi Jinping, discuție la care va fi prezentă parțial și Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene.

Președintele Macron a avut întotdeauna intenția de a efectua vizite regulate în China, ultimul său drum la Beijing datând din 2019, înaintea declanșării pandemiei de Covid-19 care a avut drept consecință o îndelungată înghețare a relațiilor bilaterale – până la finele anului 2022, când China a ridicat oficial toate restricțiile. Parisul, relevă corespondenții de presă francezi, mizează pe o ”reconectare” la toate nivelurile și dorește să relanseze schimburile umane, în special cele între studenți ai celor două țări.

De remarcat faptul – care spune mult despre obiectivele acestei vizite – că Emmanuel Macron este însoțit de aproape 80 de personalități franceze din lumea economică și culturală a Franței: de la mari patroni – peste 50 șefi de întreprinderi între care șefii de la Airbus, EDF, Alstom, Veolia – până la ariști de renume internațional.

Dispută „la cuțite” între Joe Biden și Benyamin Netanyahu
11 martie 2024

Un moment extrem de important în care are loc vizita

În acest context, este de remarcat comentariul ziarului ”Le Figaro” potrivit căruia vizita președintelui Macron la Beijing are loc într-un moment de ”mare tensiune internațională”, președintele francez nutrind speranța să poată influența ”politica rusă” a lui Xi Jinping. ”În condițiile în care relațiile dintre China și Statele Unite riscă să vireze către confruntare în următorii ani, spun analiști de la Le Figaro citând surse de la Elysée, Franța se ambiționează să aibă o altă voce decât cea a Washingtonului în relația cu Beijingul… Noi nu avem aceeași poziție ca cea a Statelor Unite vis-a-vis de China, deoarece noi nu avem aceleași interese”…”Parisul nu dorește să fie angrenat în turbionul ce se anunță în zona Indo-Pacific și dorește să se reconecteze cu China după cei trei ani de paranteză în relațiile lor provocată de Covid…”.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Comisia Europeană nu e de acord cu proiectul de reformă a pensiilor speciale nici în forma în care a fost votat la Senat
Articolul următor logo cfr Anunț privind selecția candidaților pentru poziția de Director General al Companiei Naţionale de Căi Ferate „CFR” – SA
Un comentariu
  • Pontifaunir spune:
    6 aprilie 2023 la 12:51

    Desteptii … tot mai destepti se fac si prostii – tot mai prosti !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Cel puţin 14 morţi şi 70 de răniţi la Kiev, în atacuri ruseşti
Extern
20 de bijuterii, în valoare de câteva milioane de euro, furate din Muzeul Lalique din Franța
Extern
Vacanța de 72 de ore: cele mai bune destinații pentru românii cu timp liber limitat
Turism

RSS Știri Financiare

  • Piața rezidențială din București și-a revenit parțial în al doilea trimestru. Scădere de doar 1,7% în primul semestru
  • AnimaWings recepționează cea de-a opta aeronavă Airbus și lansează cinci rute noi
  • Fuziuni și achiziții de 6 milliade euro pe piața românească de la începutul anului
  • Dacia rămâne lider, dar pierde teren. Piața auto din România se mută spre hibride și electrice
Extern

SUA și Australia au semnat un acord privind „pământurile rare” și mineralele critice

5 minute
Extern

Impasul bugetar a costat Statele Unite 11 miliarde de dolari

4 minute
Extern

Se profilează alegeri în Portugalia. Premierul Montenegro pierde votul de încredere

5 minute
Extern

Rezoluţie adoptată la sesiunea PE de la Strasbourg: Rusia nu mai poate fi considerată un „partener strategic”

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?