Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Endava anunță achiziția agenției digitale “FIVE”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
CompaniiIT

Endava anunță achiziția agenției digitale “FIVE”

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 martie 2021
Distribuie

Endava, compania de software britanică prezentă pe piața locală cu 7 centre de livrare în Brașov, București, Cluj-Naopca, Iași, Timoșoara, Târgu-Mureș și Pitești, a anunțat ieri achiziția agenției digitale “FIVE” cu sedii în Statele Unite ale Americii (Brooklyn, New York) și Croația.

FIVE, este o agenție digitală full-service, a cărei ofertă include zona de strategie de produs, design, gândirea și implementarea de experiențe digitale și growth marketing, care se bazează în livrare pe un mix între folosirea metodologiei Agile și o abordare științifică fundamentată pe indicatori cheie specifici design-ului de produs.

Odată cu această achiziție, Endava își dezvoltă capacitatea de a concepe, planifica și livra servicii digitale inteligente și își îmbunătățește capabilitățile în zona de strategie digitală de produs și servicii dedicate zonei de optimizare a acestora.

Achiziția FIVE aduce în portofoliul Endava clienți aflați cu precădere pe piața din Statele Unite. Această listă include branduri bine-cunoscute ca Rosetta Stone, Bullhorn Inc. și Napster. Abordarea FIVE se bazează pe construirea unui parteneriat cu clienții pentru a dezvolta noi zone comerciale, unde aplică o abordare bazată pe rezultate, pentru a stimula evoluția veniturilor și a interacțiunii cu consumatorii. Un alt punct central al abordării FIVE este scăderea costurilor de achiziție pentru partenerii săi, pentru a livra rezultate cheie vizând creșterea viabilității pe piață a unor produse, pe termen lung.

FIVE are o echipă de aproape 200 angajați în sediile aflate în Brooklyn (New York) și Croația, o mare parte dintre aceștia aflându-se în centrele de livrare din patru mari orașe ale Croației.

“Îmi face o deosebită plăcere să le urez bun-venit în familia Endava celor din FIVE. Sunt o echipă minunată care aduce abilități complementare în Endava, cu focus în zona de strategie de produs și strategii de optimizare, zone pe care le considerăm interesante pentru o multitudine dintre clienții noștri. În același timp, recunoașterea lor ca una dintre agențiile de top din New York și faptul că mare parte din echipă se află în centrele din livrare din Croația se potrivesc modelului nostru de business și strategiei Endava de a-și crește prezența în regiunea Adriatica”, a declarat John Cotterell, CEO Endava.

„Suntem încântați să ne alăturăm Endava. Încă de la primele discuții, am observat compatibilitatea cu valorile și cultura Endava. Ne bucurăm de interesul manifestat de Endava asupra echipei FIVE și a categoriilor de servicii pe care le oferim: strategie de produs, soluții de marketing pentru design si creștere a veniturilor sau cotei de piață pentru companiile client. Credem că intrarea sub umbrela Endava va deschide mai multe oportunități pentru angajații noștri și va aduce clienților pentru care deja lucrăm posibilitatea de a răspunde și altor nevoi”, a declarat Viktor Marohnić, Founding Partner al FIVE.

RELOC Craiova, parte a GRAMPET Group, a efectuat cu succes proba de performanță a primei locomotive modernizate cu fonduri din PNRR
12 decembrie 2024

Endava a înregistrat o capitalizare bursieră de 4.26 miliarde dolari pe Bursa din New York*, la data de 4 martie 2021.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Kaspersky analizează starea stalkerware-ului în 2020. România este pe locul 8 în Europa
Articolul următor Belarus: Parchetul general cere Lituaniei extrădarea opozantei Svetlana Tihanovskaia. Lituania refuză
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington! A fost invitat de Trump
Politic
Marco Rubio, discurs la MSC: Avem nevoie de o Europă puternică pentru a remodela ordinea globală
Extern
Evenimente plastice recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • 9 români din 10 au amânat în ultimii trei ani decizii importante pentru sănătate din lipsa banilor
  • One United Properties, vânzări de peste 174 milioane de euro în 2025
  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
ahk
Companii

Economia germană își consolidează prezența în România

3 minute
IT

Softbinator Technologies vrea să-și mărească echipa cu 60% anul viitor

3 minute
IT

Samsung extinde viziunea „AI for All” la CES 2025 pentru a aduce AI în fiecare zi, oriunde

15 minute
Actualitate

Colliers, consultant exclusiv pentru vânzarea fabricii Haier din Ploiești 

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?