Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Energia electrică a statului se scumpește din nou, încet-încet. Nuclearelectrica a sărit pragul de 600 lei/Mwh
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Energia electrică a statului se scumpește din nou, încet-încet. Nuclearelectrica a sărit pragul de 600 lei/Mwh

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 13 noiembrie 2025
Distribuie

Nuclearelectrica, operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, controlat de stat, a reușit să vândă din nou energie electrică cu livrare bandă în prima parte a anului viitor la prețuri de 600 de lei/MWh, potrivit datelor din piață. Puțin mai mult decît acum trei săptămâni, iar atunci a fost puțin mai mult decât cu o săptămână înainte.

Într-o ultimă tranzacție de pe piața contractelor bilaterale (PCCB-LE Flex), Nucleaelectrica (SNN) a scos la vânzare patru pachete de energie bandă, în total 30 MW putere, cu livrare în anul viitor, în perioada 1ianuarie-10 mai 2026.

În total 94 GWh de energie electrică, care au fost scoși la vânzare la prețul de 570 de lei/MWh, pentru fiecare pachet – două pachete mari, de 10 MW, și două mici, de 5 MW.

Desigur, așa cum se întâmplă cu licitațiile la care vine să vândă un producător, au fost multe companii care s-au bătut pe această energie. Toate pachetele  au fost cumpărate de firme din grupul PPC, jumătate pentru consumul propriu tehnologic al firmei de distribuție Rețele Electrice și jumătate de furnizorul PPC Energie, pentru clienții săi.

Tranzacțiile au fost încheiate pe 12 noiembrie.

Prețurile la care a reușit să vândă SNN, producător de stat, energia au fost cuprinse între 590 și 603 lei/MW.

Prețul Nuclearelectrica crește. Din nou

Scriam la 22 octombrie că SNN a scos la vânzare patru pachete de energie bandă, în total 30 MW putere, cu livrare în anul viitor, în perioada 1ianuarie-10 mai 2026. O licitație practic identică cu cea de acum. Atunci, compania a scos la vânzare energia, cu același profil de livrare, la prețul de 560 de lei/MWh, pentru fiecare pachet – două pachete mari, de 10 MW, și două mici, de 5 MW.

Olguţa pune tunurile pe CEO pentru preţul căldurii din Craiova
27 ianuarie 2023

Deci în trei săptămâni prețul solicitat de SNN pentru același tip de energie a crescut cu 10 de lei/MWh. S-ar putea spune că nu este mult. Iar prețurile de adjudecare de atunci au fost cuprinse între 587 și 599 de lei/MWh. Acum au fost iarăși cu puțin mai mult, până la 603 lei/MWh

Mai devreme, la 9 octombrie, SNN a scos la vânzare patru pachete de energie bandă, în total 30 MW putere, cu livrare în sezonul rece, între 1 noiembrie 2025 și 10 mai 2026. la prețul de 555 de lei/MWh, pentru fiecare pachet. Atunci, tot PPC a cumpărat energia la prețuri de la prețuri de 582-593 de lei/MWh.

Deci într-o lună prețul pentru același tip de energie livrată de SNN, unul dintre producătorii semnificativi de energie din țară,  a crescut, în condițiile în care ministrul Energiei, Bogdan Ivan, cel care controlează producătorii de stat, a anunțat public că are strategii de scădere a prețului la consumatorul final casnic.

Furnizorii sunt acum într-un război al prețurilor, într-adevăr cu oferte limitate în timp, iar ultima oferta de acest fel este așteptată de la Hidroelectrica, cea care de fapt l-a și declanșat prin faptul că a câștigat un milion de clienți casnici de la furnizorii tradiționali cu cel mai mic preț din piață.

Criza energetică rămâne problema acută a industriei din România
27 martie 2022

Nuclearelectrica, companie controlată de stat, operatorul centralei nuclare cu două reactoare de câte 700 MW de la Cernavodă, a obținut un profit net pe primul semestru din 2025 de 866,6 milioane lei, o creștere de 2,8% față de perioada similară a anului 2024. Producția de energie a fost doar marginal mai mică, cu doar 1%.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Spărgătorul de nuci, Callas – Oana Pellea, Don Giovanni și Povestirile lui Hoffmann, în a doua parte a lunii noiembrie pe scena Operei Naționale București
Articolul următor Lacunele din planurile de acțiune climatică ale companiilor încetinesc progresele către obiectivele de emisii net zero
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Elveția își ia revanșa și învinge SUA în prima zi a competiției
Sport
Iașiul devine, în această duminică, capitala frumuseții feline
Actualitate
Ultima fereastră pentru ofertele de vară se închide: românii își rezervă deja vacanțele
Turism

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
Energie

Alertă! CEO a ajuns să producă doar cu un singur grup energetic

3 minute
Energie

Nouă scumpire a carburanților în benzinării, în așteptarea marii scumpiri de la 1 august. Cât costă acum benzina și motorina

3 minute
Energie

Producția de energie trebuie să fie mai favorabilă incluziunii și mai accesibilă ca preț, atât în zonele urbane, cât și în cele rurale

6 minute
Energie

Chimcomplex a dat în judecată Guvernul pentru că a primit un ajutor de stat mult mai mic decât a cerut

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?