Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Euler Hermes lansează TradeMatch, o aplicație care ajută companiile să identifice riscurile și oportunitățile la export
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
IT

Euler Hermes lansează TradeMatch, o aplicație care ajută companiile să identifice riscurile și oportunitățile la export

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 februarie 2020
Distribuie
Anca Nicoliță, Sales Manager Euler Hermes Romania.

Euler Hermes, liderul global în asigurarea de credit comercial şi recunoscut specialist în domeniul garanţiilor şi al colectării creanţelor, lansează TradeMatch. Această aplicație web gratuită și ușor de accesat identifică oportunitățile de export în 70 de țări, în peste 17 domenii de activitate. De asemenea, TradeMatch permite evaluarea acestor oportunități comerciale în funcție de nivelul de risc corespunzător țării, conform ratingului alcătuit de Euler Hermes, făcând din acesta un instrument unic.

Toți antreprenorii, fie că gestionează un grup mare sau o întreprindere mică sau mijlocie, se întreabă același lucru: unde să export? Ce destinație și ce tip de piață să aleg? Care țări și care sectoare sunt cele mai riscante?

Astăzi, aceste întrebări sunt și mai esențiale dat fiind cutrenurul din comerțul internațional. Războaiele comerciale, riscurile politice, și chiar recesiunea industrială sunt toate rafale pentru companiile exportatoare.

Datorită acestei noi aplicații, oricine poate vedea cele mai dinamice și cel mai puțin riscante destinații cu doar câteva clickuri. Foarte ușor de folosit și de actualizat trimestrial, aplicația permite liderilor să beneficieze de două milioane de date referitoare la comerțul internațional și din previziunile analizelor economice realizate de echipa grupului Euler Hermes, previziuni care sunt făcute pe baza datelor de proprietate.

După Mind Your Receivables, o primă aplicație dezvoltată împreună cu Toucan Toco pentru a urmări evoluția falimentelor corporative din întreaga lume, echipa de cercetările economice de la Euler Hermes își accelerează strategia de furnizare de date și conținut, astfel încât un număr mai mare de companii să fie informate privind riscul clienților, mai ales la export.

„Cu partenerul nostru Toucan Toco, am dorit să facem din TradeMatch un turn de control al comerțului mondial pentru clienții noștri, dar și pentru jurnaliști, studenți și toți jucătorii comerțului exterior. Războiul comercial nu este inevitabil. Trebuie doar să știi unde ai pus piciorul atunci când exporți”, a spus Ludovic Subran, Economist Șef al Grupului Allianz și Euler Hermes.

„Suntem foarte mândri că contribuim la democratizarea datelor comerțului mondial cu Euler Hermes. Cerințele lor, seturile lor de date unice, precum și dorința lor de a pune la dispoziția tuturor poveștile au fost tocmai motivul pentru care am fondat Toucan Toco”, a declarat Baptiste Jourdan, VP Europe și co-fondator Toucan Toco.

Ministrul Digitalizării, despre reglementarea rețelelor sociale: Nu vreau să se panicheze lumea că o să interzicem TikTok-ul. Noile reguli se aplică tuturor și nu favorizează pe cineva anume
26 martie 2024

„În contextul volumelor uriașe de date disponibile, Euler Hermes lansează Trade Match, o nouă aplicație inovatoare dezvoltată împreună cu Toucan Toco, ce combină informația și tehnologia într-o interfață unică, pusă la dispoziția companiilor interesate să-și extindă afacerile pe noi piețe și care le permite acestora să-și răspundă întrebărilor critice privind comerțul internațional”, a declarat Anca Nicoliță, Sales Manager Euler Hermes Romania.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Gala ANIS 2020: Câștigătorii premiilor industriei IT
Articolul următor FlixBus anunță intrarea pe noi piețe în 2020, la șapte ani de la înființare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Propunerile Parlamentului European de abordare a crizei locuințelor din Europa
Extern
Situația din Orientul Mijlociu și summitul UE din 19-20 martie
Extern
Investimental: Conflictul din Iran și lecția primului Război din Golf pentru petrol și bursa americană
Economie

RSS Știri Financiare

  • Stagnare a vânzărilor pentru KFC în 2025 pe plan local. Profit în scădere cu peste 18%
  • Retailerul de mobilier Kalenda a închiriat 2.500 metri pătrați în Industra Park Iași
  • Grad mediu de ocupare de 60% pentru Central Suites în primul an de activitate
  • Unde s-au deschis primele magazine Froo din Brașov, Craiova și Ploiești
IT

 Oveit anunță un parteneriat cu Humans.ai pentru lansarea de NFT-uri activate de inteligență artificială

5 minute
whatsapp
IT

WhatsApp se pregăteşte să lanseze plăţile mobile

2 minute
IT

Ministrul Bogdan Ivan: pe 19 septembrie lansăm Digilocal, primul program integrat de digitalizare a Administrațiilor publice locale

3 minute
IT

7 start-up-uri de tehnologie din România, Moldova, Spania și Slovacia au devenit alumni ai Acceleratorului InnovX-BCR

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?