Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Evaluarea mărimii populației de urs brun în România: peste 10.400 de exemplare estimate în 2025
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
AdvertorialFonduri Europene

Evaluarea mărimii populației de urs brun în România: peste 10.400 de exemplare estimate în 2025

PSK Solution
Autor PSK Solution
Publicat 27 noiembrie 2025
Distribuie
header-fonduri-ue

Protecția ursului brun în România a cunoscut transformări majore în ultimele trei decenii, odată cu alinierile legislative la normele europene privind conservarea speciilor. După aderarea României, în anul 1993, la „Convenția privind conservarea vieții sălbatice și a habitatelor naturale din Europa” și până la aderarea la Uniunea Europeană în anul 2007, statutul speciei a fost consolidat treptat.

Primele efecte ale protecției stricte sunt vizibile atât în dinamica populației, cât și în extinderea arealului. Conform raportărilor transmise Uniunii Europene, populația de urs brun din țara noastră a crescut de la o medie de 6.290 de indivizi în perioada 2007–2012, la 6.825 de exemplare în intervalul 2013–2018. În 2022, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor anunța un total de 7.814 urși, iar estimările preliminare din proiectul „Implementarea planului național de acțiune pentru conservarea populației de urs brun din România” indică faptul că, în 2025, numărul acestora a ajuns la un minim estimat de 10.419 indivizi.

Creșterea populației a fost însoțită și de o extindere considerabilă a distribuției speciei. Dacă în 2022 prezența ursului era raportată în 586 de fonduri cinegetice, în perioada 2024–2025 numărul acestora a urcat la 755, potrivit datelor Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor.

În paralel, autoritățile au constatat o creștere semnificativă a pagubelor provocate de urși. În intervalul 2023–2025 au fost aprobate 5.216 dosare de despăgubire, însă numărul real al incidentelor este considerat mai mare, existând cazuri respinse sau neraportate. Bilanțul ultimilor ani arată pierderi importante în rândul animalelor domestice: 6.275 de ovine, 2.661 de bovine și 432 de suine, cu un minim anual de 74 de cazuri la această categorie în 2024. De asemenea, au fost raportate 3.690 de păsări domestice pierdute precum și 2.923 de familii de albine distruse în urma atacurilor.

Necesitatea unui management sustenabil al speciei

Specialiștii atrag atenția că implementarea unui management sustenabil al ursului brun presupune, în primul rând, menținerea populației într-un statut de conservare favorabil, ceea ce implică un echilibru între sexe și o structură sănătoasă pe clase de vârstă. În plus, statutul de specie umbrelă conferă ursului un rol esențial în protejarea habitatelor în care trăiește, contribuind implicit și la conservarea altor specii din aceleași ecosisteme.

Totodată, reducerea conflictelor dintre oameni și urși rămâne o prioritate pentru autorități. Un management adaptativ trebuie să îmbine protejarea pe termen lung a speciei cu siguranța populației și apărarea bunurilor.

România este considerată un model potențial la nivel european și internațional în ceea ce privește gestionarea marilor carnivore, datorită numărului ridicat de exemplare, densității populaționale și diversității habitatelor ocupate. Până de curând, coexistența dintre oameni și urși s-a menținut, fără afectarea distribuției speciei sau a activităților umane, iar experții susțin că menținerea acestui echilibru trebuie să rămână un obiectiv strategic.

Dacă vrei să rămâi la curent cu desfășurarea acestui proiect, dar și cu celelalte măsuri de management aplicate și/sau etologia ursului brun din România, îți recomandăm să urmărești:

  • Pagina de Facebook „Ursul – coexistență și gestionare durabilă” 

         –  https://www.facebook.com/ursulbrunsinoi;

  • Site-ul proiectului – https://ursulbrunsinoi.ro/;
  • Pagina de Youtube – https://www.youtube.com/@ursulsinoi
footer-fonduri-ue

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Dezvoltare accelerată a productivității de calitate nouă în China
Articolul următor creterea-preurilor-la-fier-beton-impactul-asupra-pieei-imobiliare-i-construciilor Creșterea prețurilor la fier beton: impactul asupra pieței imobiliare și construcțiilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce a declarat Nicușor Dan după ce a vizionat ancheta Recorder „Justiție capturată”
Actualitate Politic
Elisabeta Lipă și Eduard Novak, acuzați de Curtea de Conturi că au dat premii în bani la contabili, paznici, bucătari și cameriste
Actualitate
Ministra Diana Buzoianu: Demisii și demiteri la ANAR, ABA Buzău-Ialomița și ESZ Prahova, în urma verificărilor Corpului de Control privind criza apei din județele Prahova și Dâmbovița
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Taco Bell deschide în Sun Plaza al șaptelea restaurant din București
  • JYSK va avea un magazin în Lemon Retail Park Pipera
  • Lidl mai deschide două magazine noi, la Ipotești și Buftea
  • Ce aduce nou Peugeot 508: Performanta, confort si tehnologie 

Citește și

salina-abc-digitalizarea-activitatii-1773-comunicat-lansare-proiect
Fonduri Europene

„Digitalizarea activității SALINA ABC SRL”

dantura
Advertorial

De la proteză la dinți ficși: evoluția care a schimbat mii de vieți

7 minute
dantura-all-on-4-sau-all-on-6
Advertorial

Implant dentar all on 4 sau all on 6: Care ți se potrivește?

5 minute
anunt-finalizare 10112023
Fonduri Europene

Finalizarea proiectului „Extindere iluminat public în Parcul Botanic”, cod SMIS 126909

favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?