Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Fermier, despre măsurile anunțate de Guvern: Producătorul de lapte din România va fi distrus
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Fermier, despre măsurile anunțate de Guvern: Producătorul de lapte din România va fi distrus

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 13 aprilie 2023
Distribuie
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Producătorul de lapte din România va fi distrus, a declarat fermierul Ștefan Muscă, miercuri, la Știrile B1 TV prezentate de Andreea Moraru, acolo unde a comentat măsurile anunțate de Guvern.

Întrebat dacă e corectă informația transmisă pe surse cum că prețul laptelui ar urma să fie redus cu 20% de la 1 mai, fermierul a afirmat: „Este vorba la care lapte, n-au specificat care lapte, pentru că măsurile care s-au discutat ieri în Guvernul României, producătorul de lapte din România va fi distrus, deci nicio măsură nu s-a luat pentru ajutorarea fermierului și producătorului din România. Trebuia să specifice care lapte, cel 30%, 40%, care intră din afară în țara românească sau laptele pe care îl mai producem noi în România? Este vorba de 50% dintre produsele lactate care vin din afara țării? Deci acolo trebuia să discutăm, măsurile care ieri s-au luat”.

„Este ceva incorect față de producătorul din România. S-a discutat că prețul va scade de la acel 7 lei, deci de la 7 lei în sus, este iar o gogomănie, pentru că eu, Muscă, dau laptele cu 1,5 lei, de ce se vinde cu 7 lei sau și peste 7 lei? Nu sunt afectați nici procesatorul, nici retailerul, deci noi suntem în continuare afectați, producătorii din România”, a adăugat Ștefan Muscă.

Întrebat dacă nu au fost și reprezentanți ai producătorilor la discuții, Ștefan Muscă a spus: „Au fost, dar chiar acum, puțin mai înainte, am mai vorbit cu un coleg care a fost chiar certat de către domnul prim-ministru, a fost certat pentru că și-a spus nemulțumirea și a spus măsurile pe care dumneavoastră le-ați luat, cu cei 73 de euro cu care ați spus că veniți în 2022 cu sprijin pentru vaca de lapte. Suntem în 2023, s-a dat drumul la depunerea de cereri, nu s-a depus decât jumătate din cât se aștepta, pentru că deja oamenii, toată iarna, eu, reprezentantul sindicatului, am țipat că se tăiau în jur de o mie de vaci la abator pe zi”.

„Colegul nostru a spus că această sumă a fost atribuită pentru 2022 și n-a fost dată (…). Eu vă spun clar, s-au tăiat zeci de mii, sute de mii de vaci, în această iarnă, pentru că ei n-au venit cu nicio măsură”, a continuat fermierul.

Întrebat ce răspuns a primit colegul său de la premier, Ștefan Muscă a susținut: „L-a certat, a spus, domne`, dumneata să fii puțin mai încrezător că noi o să facem pentru fermierul din România, iar acest om i-a spus, eu astăzi hrănesc vaca, nu ce îmi spuneți dumneavoastră că se va da în anul 2023, o subvenție ajutătoare pentru anul 2022”.

Pensiile aferente lunii mai se plătesc înaintea sărbătorilor pascale
26 aprilie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Caricatura zilei
Articolul următor comunicat de presa mizil pnrr lot 2-1 Comunicat de presă ,,PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”
Un comentariu
  • Tepes/vodka spune:
    14 aprilie 2023 la 13:20

    … musca-i taune’mputit, feriti-va de el/sa nu va pice’n castron !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Orașele non-capitală câștigă teren pe măsură ce românii își regândesc modul în care călătoresc
Turism
IMM România: Niciun antreprenor nu preconizează o creștere semnificativă a investițiilor pentru 2026
Actualitate
net whatsapp
Un atac nou pe WhatsApp vizează utilizatorii de PC prin fișiere periculoase
IT

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
orban
Politic

Avem Guvern

4 minute
Actualitate

Acordul între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind reglementarea construirii unor apeducte, aprobat

4 minute
Lunar_Orbital_Platform-Gateway
Actualitate

NASA a decis locul de amplasare al Lunar Gateway, o staţie spaţială lunară

3 minute
Actualitate

Combaterea fenomenului corupției este un obiectiv național de securitate

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?