Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Filme de Radu Jude, Mona Nicoară, Adina Pintilie și invitați speciali la Zilele Filmului Românesc din Suceava
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Filme de Radu Jude, Mona Nicoară, Adina Pintilie și invitați speciali la Zilele Filmului Românesc din Suceava

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 martie 2019
Distribuie

Cea de-a VIII-a ediție a caravanei Zilele Filmului Românesc își începe călătoria prin țară la Suceava. Cele mai recente filme autohtone ajung pe ecranul de la Cinema Modern în weekend-ul 6-7 aprilie pentru ca cinefilii suceveni să se poată bucura de filme care în mod obișnuit nu se văd pe ecranele cinematografelor din oraș, se arată într-un comunicat Voodoo Films.

Secvenţă din filmul ”Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”
foto: Voodoo Films

Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari, în regia lui Radu Jude (Aferim, Inimi cicatrizate) a câștigat în 2018 Globul de Cristal și Premiul Label Europa Cinemas la Festivalul Internațional de Film de la Karlovy Vary și va deschide proiecțiile de sâmbătă, 6 aprilie, de la Cinema Modern. Filmul prezintă povestea realizării unei reconstituiri istorice pentru un spectacol de stradă și a fost propunerea de anul acesta la Oscar a României.


Distanța dintre mine și mine, primul lungmetraj semnat de Mona Nicoară alături de Dana Bunescu și care a câștigat Premiul publicului în secțiunea Avanpremierele Toamnei la Les Films de Cannes a Bucarest, o are în centru pe Nina Cassian, poetă avangardistă, compozitoare și graficiană, a cărei viață a fost o luptă între estetică și etică. Prin cruntele realități ale fascismului, comunismului și exilului în capitalism, cea mai fascinantă femeie din literatura română și-a păstrat libertatea interioară și credința copilărească într-un basm utopic. Dana Bunescu este primul invitat special al caravanei la Suceava și va răspunde întrebărilor publicului după proiecția de sâmbătă seara, de la 19:00 a filmului.

Secvenţă din filmul ”Pororoca” foto: Voodoo Films

Duminică, 7 aprilie, cinefilii sunt așteptați de la ora 14:00 să urmărească filmul lui Florin Șerban, Dragoste 1. Câine, cu Valeriu Andriuță și Cosmina Stratan în rolurile principale, urmat de Pororoca, în regia lui Constantin Popescu. Actorul Bogdan Dumitrache a primit Premiul pentru Cel mai bun actor la festivalul de la San Sebastian pentru rolul din Pororoca, un film care spune povestea dispariției unui copil într-un moment de neatenție a tatălui și a modificării geografiei de familie în contextul acestui eveniment devastator.

Zilele Filmului Românesc la Suceava se încheie cu o sesiune de întrebări și răspunsuri alături de producătorul Bianca Oana după proiecția filmului Touch Me Not, în regia Adinei Pintilie, câștigătoarea Ursului de Aur la Berlin, în 2018. Touch Me Not vorbește despre nevoia de contact uman și teama de intimitate, despre cum putem iubi fără să ne pierdem pe noi înșine.

Programul Zilele Filmului Românesc la Suceava:

Sâmbătă, 6 aprilie:
16:00 Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (r. Radu Jude, 140 min)
19:00 Distanța dintre mine și mine (r. Mona Nicoară și Dana Bunescu, 129 min) + Q&A Dana Bunescu (regizor, editor)

Duminică, 7 aprilie:
14:00 Dragoste 1. Câine (r. Florin Șerban, 103 min)
16:00 Pororoca (r. Constantin Popescu, 152 min)
19:00 Touch Me Not (r. Adina Pintilie, 121 min) + Q&A cu Bianca Oana (producător)

În lumina, credința și dragostea Domnului umblând
7 noiembrie 2022

Biletele vor putea fi achiziționate de la casieria Cinema Modern. Prețul unui bilet: 12 lei.

Detalii pe http://filmedefestival.ro/zfr/

Eveniment Facebook: https://goo.gl/bJA1MQ


Caravana Zilele Filmului Românesc
aduce în fiecare an proiecții de filme autohtone în orașele rămase fără săli de cinema sau în orașele în care filmele românești nu sunt promovate suficient. Itinerarul caravanei va fi disponibil în curând.

România – dincolo de frontiere (VI)
5 decembrie 2022

Proiect organizat de Voodoo Films și Asociația Cinemascop, finanțat de Centrul Național al Cinematografiei. Parteneri: Radio AS Suceava, Primăria Municipiului Suceava, Hotel Mandachi. Parteneri media: Crai Nou, Monitorul de Suceava, iMedia, BucovinaTV, News Bucovina.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Donald Trump amenință că va închide frontiera cu Mexicul săptămâna viitoare.
Articolul următor România, victimă a războiului dintre președintele american și Congresul SUA
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele ANSVSA, după controlul de la British School of Bucharest: „Niciun compromis când în joc este sănătatea copiilor. Unitatea iresponsabilă va rămâne închisă!”
Actualitate
A fost aprobat programul de sprijin dedicat cultivatorilor de usturoi pentru 2026
Agricultură
Bugetul AFM prevede în 2026 investiții de miliarde de lei în infrastructură locală, eficiență energetică și stocare de energie
Energie

RSS Știri Financiare

  • Tranzacțiile de tip pre-lease câștigă teren pe piața de birouri din București
  • Mai bine de jumătate dintre clienții Sezamo cumpără produse „proaspăt recoltate”
  • Peste 1,5 milioane de burgeri au fost livrați prin Wolt anul trecut
  • SPEEDWELL deschide o locație SPACEPLUS în Popești-Leordeni. Extindere pe piața din Polonia
evaluare
Cultură și Educație

Peste 5.000 de candidaţi au obţinut definitivarea în învățământ

3 minute
Cultură și Educație

A 17-a ediție de UNDERCLOUD, primul festival de teatru independent din România, a ajuns la final: o săptămână de regal artistic pe Calea Griviței

3 minute
Politizarea Educatiei Orar
Cultură și Educație

Elevii bucureșteni condamnă politizarea învățământului

2 minute
Cultură și Educație

”In the Heart of the Window. Poems / Στην καρδιά του παράθυρου. Ποιήματα / În inima ferestrei. Poeme”, de Ada Sofineti

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?