După premiera mondială a filmului documentar “7 zile care au schimbat secolul”, care a avut loc la sediul Comitetului Economic și Social European (CESE) din Bruxelles în data de 16 septembrie, regizorul și activistul sârb Boško Savković a revenit în Serbia pentru premiera națională găzduită de “Casa Europei” din Belgrad.
De ce o vizionare la “Casa Europei“ și nu în cinematografele din Serbia, este o întrebare firească. Un posibil răspuns: „Sunt sigur că, din cauza numelui și a prenumelui meu, nu a fost posibil ca belgrădenii să vadă acest film despre Belgrad”, declara pentru N1 Boško Savković. O întreagă poveste care poate fi explicată prin prisma situației tensionate actuale din Serbia.

De amintit faptul că regizorul Savković, Co-Președinte al Comitetului Consultativ mixt UE-Serbia al CESE și secretar general al Asociației Sârbe a Angajatorilor, a fost arestat pentru proteste împotriva regimului președintelui Vucic și eliberat în urma presiunilor Comitetului Economic și Social European (https://curierulnational.ro/arestarea-lui-bosko-savkovic-copresedintele-comitetului-mixt-ue-serbia-îngrijorează-comitetul-economic-și-social-european/).
Încă de la premiera din capitala Belgiei, în comunicatul oficial al CESE se menționa: ”Acest film puternic și provocator explorează începutul și sfârșitul Primului Război Mondial, urmărind modul în care deciziile luate în 1918 continuă să modeleze lumea de astăzi. Bazându-se atât pe documente istorice, cât și pe documente recent descoperite, Savković prezintă o narațiune convingătoare care îi provoacă pe spectatori să reflecteze asupra moștenirii îndelungate a Primului Război Mondial.
Găzduirea acestei premiere mondiale reflectă angajamentul continuu al CESE de a promova dialogul și valorile democratice și subliniază unitatea europeană. De asemenea, se aliniază eforturilor Comitetului de a sprijini inițiativele care încurajează gândirea critică în raport cu istoria Europei și lecțiile acesteia pentru generațiile viitoare”.
Nu întâmplător Boško Savković avea să recunoască la Bruxelles că: “Premiera filmului este de fapt un program special al ultimului Plen din mandatul lui Oliver Röpke. Dacă Laurențiu Plosceanu, prietenul și vicepreședinte CESE, nu m-ar fi încurajat cu mesaje în fiecare zi, nu aș fi terminat niciodată filmul în această nebunie numită război civil nedeclarat din Serbia“.
Este un film documentar care trebuie vizionat. Remarcabil dialogul celor doi prieteni (oameni de afaceri – unul sârb, celălalt austriac, interpretați de Peter Bayer și Ratko Savic) care, savurând cafeaua, comentează în cele “7 zile” știrile din ziarul Politica (publicație care apare și în prezent). La început iau în derâdere “conflictul” dintre Austria și Serbia și oferă ca argument anunțurile publicitare ( sârbii și austriecii «de rang regal sau simpli cetățeni» își petrec împreună concediile în stațiunile balneare sau fac afaceri împreună). Pe măsură ce situația se agravează, în urma influenței marilor puteri, dialogul se schimbă, la fel atitudinea și meniul, pe lângă cafea apar și porțiile de rachiu, renunțarea la cravată, precum și o altă stare de spirit, mai întunecată.
Secvențele și documentele prezentate în film sunt elocvente pentru a demonstra că “Primul război mondial a început la Belgrad și s-a încheiat la Belgrad”.
Naratorul, Tomislav Bukatarevic, reușește să descifreze și să explice credibil întreaga poveste a rolului Serbiei în Primul război mondial. În mod sugestiv, în film, apar imagini din Noul cimitir din Belgrad unde sunt înhumate personalitățile din Primul Război Mondial. Acolo se află și rămășițele primilor soldați căzuți la datorie, unul sârb, celălalt austriac. În film este evocat gestul generalului german von Mackensen, care a dat ordin să fie ridicat un mausoleu dedicat eroilor ambelor armate.
Filmul are menirea de a explica momentul 28 iunie 1914, când un sârb bosniac, Gavrilo Princip, l-a asasinat pe arhiducele Franz Ferdinand, moștenitorul tronului Austro-Ungariei. Conform surselor istorice, Austro-Ungaria a considerat Serbia responsabilă și, în ciuda eforturilor diplomatice de a rezolva conflictul, a declarat război o lună mai târziu. Rusia a intervenit în apărarea Serbiei, iar din 4 august, au fost atrase în conflict Franța, Regatul Unit al Angliei și Germania.

La premiera filmului documentar au fost prezenți membri ai corpului diplomatic, reprezentanți ai industriei cinematografice și artei, mass-media și instituțiilor culturale din Serbia. De remarcat participarea E.S. doamna Silvia Davidoiu, ambasadorul României în Serbia, doamna Dragana Djurica, secretar general Europe Movement Serbia, și domnul Laurențiu Plosceanu, președinte ARACO și fost vicepreședinte CESE.
Niciun reprezentant al Guvernului din Serbia nu a fost prezent la eveniment. Lucru parțial explicabil, având în vedere situația actuală din Belgrad.
Studenții sunt în stradă protestând împotriva corupției, iar regizorul Boško Savković este unul dintre contestatarii regimului Vucic. Despre acest subiect, într-un articol viitor.

Până atunci să prezentăm echipa care a realizat acest film documentar:
Peter Bayer, Ratko Savic, Danica Radulovic.
Narator – Tomislav Bukatarevic.
Director de imagine Nemanja Kalinic.
Prima cameră – Dragan Teufunovic.
Supervizor de scenariu și producător – Emijija Savkovic.
Designer grafic – Milica Stojanovic.
Supervizor de montaj – Uros Maximovic.
Muzică de Vladimir Rackilovic.
Design sonor – Bogdan Brakovic.
De menționat că regizorul Boško Savković a dedicat acest film regretatului său prieten Vuk Dapcevic, prim director Photography.