Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Gazele rusești, cu altă etichetă, ar putea ajunge în Ucraina prin România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Gazele rusești, cu altă etichetă, ar putea ajunge în Ucraina prin România

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 noiembrie 2024
Distribuie
Foto simbol: Pixabay

Nora Baldovin (www.b1tv.ro)

România nu și-a diversificat cu adevărat importurile de gaze și continuă să importe gaze rusești care anterior au fost plimbate prin alte țări, precum Turcia sau Azerbaidjan. Situația este valabilă, de fapt, în întreaga Europă.

România are contracte de import al gazelor din Azerbaidjan și din Turcia

„Ce se întâmplă acum în România? Fără îndoială mulți dintre voi urmăresc importul de gaze care vine din Turcia. Sigur, aceste gaze care intră în Bulgaria sunt gaze rusești care vin prin Turkstream (conducta care aduce gaze din Rusia în Turcia pe mare – n.r.).

Volumul acestor gaze care au intrat în Bulgaria a crescut și, bineînțeles, acestea ajung și în România”, a afirmat Aura Săbăduș, senior analist la compania de consultanță ICIS Londra, la „Forumul Gazelor” organizat de Financial Intelligence.

„Importul crescut de gaze rusești, vândut sub oricare dintre etichete, că vin ele din Yamal, Azerbaidjan, Turkmenistan, molecula este tot rusească și nu va diversifica piețele europene. Și gazele care intră în România în mare parte sunt probabil de această sorginte”, a subliniat experta, citată de Hotnews.

O parte din aceste gaze se duc mai departe din România către Republica Moldova și este posibil să ajungă chiar și în Ucraina.
Datele Transgaz consultate de HotNews.ro arătau că, miercuri, 13 noiembrie, România a importat 4,8 milioane de metri cubi dinspre Bulgaria.

- Publicitate -

În același timp, a exportat 7,7 milioane mc., din care 2,6 miliarde spre Republica Moldova și 5,1 milioane de metri cubi spre Ungaria. Consumul național al fost de 43,1 milioane de metri cubi.
România are contracte de import al gazelor din Azerbaidjan (semnat cu Romgaz) și din Turcia (OMV Petrom).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sondaj: Aproape trei sferturi dintre respondenți intenționează să meargă la vot, pentru prezidențiale. Marcel Ciolacu conduce în clasamentul intenției de vot
Articolul următor Controale ANSVSA în sectorul produselor alimentare de origine nonanimală: Amenzi  în valoare totală de 1.622.400 de lei
2 comentarii
  • Agitator spune:
    15 noiembrie 2024 la 10:43

    Se vede ce efect au sanctiunile asupra Rusiei:
    cumparam gaze rusesti platind mai mult pe transport si pe adaosul comercial al intermediarilor.
    Rusia nu e Serbia sa ii impui un embargou si sa nu iti pese de consecinte.

    Răspunde
  • Florin spune:
    15 noiembrie 2024 la 11:05

    Milogii europeni uniti in haita ue, nu mai impun sanctiuni…Rusiei 😀, adica nu se mai impusca singuri in chicior, retardatii😀. Au facut o buna afacere mizeriile astea europene, cumpara gaz de 5 ori mai scump de la intermediari sau GNL de la stapanul lor sua, falimentandu si industria. Colonia Romanika, prin slugoii de politicieni in frunte cu klaus, ciolacu și ciucalnostru , desi are ea însăși gaz pt consumul intern, vinde din start orice resursa iese din pamantul tarii stapanilor lor de afara cu 2 lei apoi il cumpara de la aia cu 20 de lei. Inventand amenintari inexistente gen razboiul Rusia-suacraina , politrucii indatoreaza colonia cu sute de miliarde cumparand armament, obligatoriu de la stapanul sua.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Transelectrica operează Sistemul Electroenergetic Național în condiții dificile, având ca prioritate menținerea siguranței în funcționare
Energie
Tot mai mulți români suferă de „oboseala invizibilă”. Cum recunoști burnoutul
Actualitate
auto-schunn
Autoturismele noi au reprezentat doar 31,5% din totalul înmatriculărilor
Auto

RSS Știri Financiare

  • 8,14 milioane metri pătrați de spații industriale și logistice moderne. Alți 532.000 mp, în construcție
  • PENNY ajunge la 470 de unități la nivel național. Al doilea magazin la Reghin
  • Despre adresare: de ce un mesaj corect nu ajunge la destinatar
  • Finlanda într-un circuit nordic: cum legi Helsinki de țările baltice fără să pierzi timpul pe drum
Extern

Premierul britanic Keir Starmer anunță că va demisiona

1 minute
Extern

Sesiune plenară a Parlamentului European consacrată actualei pandemii cu Covid-19

3 minute
Extern

Parlamentul solicită sancțiuni UE mult mai severe împotriva Rusiei

3 minute
Extern

New York, paralizat de o furtună de zăpadă violentă. Școlile și aeroporturile au fost închise

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?