Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Generalul Ciucă a câștigat războiul din justiție!
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Generalul Ciucă a câștigat războiul din justiție!

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 martie 2019
Distribuie
Ziua Constanta

Decizia Curții de Apel de a respinge cererea făcută de Ministerul Apărării Naționale împotriva decretului semnat de președintele României, prin care mandatul generalului de armată Ionel Ciucă, la șefia armatei era prelungit cu încă un an, îl declară învingător pe Generalul Ciucă în războiul din justiție.

Joi, Curtea de Apel București a decis să respingă procesul deschis de ministrului Apărării Naționale, pe motiv că instanțele judecătorești nu pot cenzura actele militare de comandament, cum este și decretul președintelui României, de prelungire a mandatului generalului Ciucă.

„Respinge că fiind inadmisibilă în privință controlului judecătoresc în contenciosul administrativ asupra actelor de comandament militar definite de art.2 alin.1 lit.l) din Legea nr.554/2004 a contenciosului administrativ”, se arată în decizia Curții de Apel București.

Decizia Curții de Apel București poate fi atacată cu recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție, dar este puțin probabil ca aceasta să mai fie schimbată de judecătorii de la Curtea Supremă. Dacă decizia va deveni definitivă atunci generalul Ciucă se va putea întoarce în funcția deținută anterior, și anume de cea de şef al Statului Major General al Armatei Române.

Există și voci din lumea justiției care susțin că generalul Ciucă se va putea întoarce mult mai repede deoarece ordinul de suspendare emis de Curtea de Apel București, a decretului președintelui României, a fost valabil doar pe perioada judecării fondului.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat pe 28 decembrie 2018 decretul de prelungire, cu un an, potrivit legii, a mandatului generalului Nicolae Ciucă ca şef al Statului Major al Apărării. Ulterior, premierul Viorica Dăncilă şi ministrul Apărării, Gabriel Leş, au acuzat că şeful statului nu a avut bază legală, deoarece propunerea de prelungire a mandatului nu a venit din partea MApN.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Eugen Tomac (PMP): ,,Avocatul diavolului” Aurelian Pavelescu face trafic cu simbolul PNȚCD și se aliază cu penalul Dragnea
Articolul următor BusinessMark - OPERATIONAL HR - Vizual Post-Eveniment Real Estate & Construction Forum ajunge la cea de-a VIII-a ediție
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Asociația Atlantykron, organizatoarea Academiei de vară Atlantykron, a fost desemnată Asociație pentru UNESCO în mandatul 2026–2029
Actualitate
Valentin Ionescu, Președinte ISF: Lumea se schimbă. Suntem pregătiți să ținem pasul?
Economie
Se redeschide circulația pe Transalpina între Rânca și Curpăt
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Aproape doi din trei turişti români folosesc AI pentru planificarea vacanțelor
  • Startup-ul românesc Soulday.app încearcă să schimbe regulile aplicațiilor de socializare
  • Primul coworking operat de IULIUS, s-a deschis în United Business Center 1 Timișoara
  • IL TACCHINO deschide un restaurant hibrid în centrul comercial DN1 Value Centre
Actualitate

Şapte candidaţi la şefia ASF

3 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
Actualitate

PUSL caută soluții pentru rezolvarea problemei migrației interne a forței de muncă non-UE

1 minute
Actualitate

1.3 milioane de vizualizări online și peste 1500 de participanți offline în primele două zile de Climate Change Summit

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?