Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Importurile de energie electrică din Bulgaria au explodat
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Importurile de energie electrică din Bulgaria au explodat

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 16 august 2022
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

În condițiile unei scăderi importante a producției de energie electrică din hidrocentrale, care nu a putut fi compensată de plusul din regenerabile, în primele șase luni ale anului au crescut semnificativ  importurile de energie electrică, comparativ cu primele șase luni din 2021. Mai ales cele din Bulgaria.

Producția de energie electrică a țării a scăzut cu 8% în primele șase luni ale anului 2022, potrivit datelor publicate recent de Transelectrica. Scăderea a fost generată în special de reducerea accentuată a producției hidro (minus 3 TWh), care nu a putut fi compensată de creșterea producției din regenerabile (plus 0,6 TWh). Datele aici:

Conform aceleiași surse, consumul intern net a scăzut cu 5%.

Exporturile de energie ale țării au crescut de la 2,3 TWh în primele șase luni ale anului trecut, la 2,5 TWh acum, dar importurile au crescut mult mai mult: de la 2,2 la 3,2 TWh. Interesant este că, din punct de vedere al fluxurilor fizice, aproape jumătate din importuri au venit din Bulgaria.

Astfel, importurile din rețeaua bulgară s-au ridicat, în primele șase luni ale anului, la 1,57 TWh de energie electrică, mai mult decât duble comparativ cu perioada echivalentă din 2021. Este cea mai mare creștere a fluxurilor de import pe granițe. Este adevărat însă că, în condițiile în care, din toamna trecută, piața spot din România, cuplată deja u cea din Europa centrală, a fost cuplată și cu cea din Bulgaria, este posibil ca o parte din energia intrată din rețeaua bulgară doar să fi tranzitat România pentru a fi consumată în alte piețe.

- Publicitate -

Creșteri ale importurilor, dar nu de anvergura celor din Bulgaria, s-au mai consemnat și pe granițele cu Ungaria și Ucraina, și au apărut și pe relația cu Moldova. Este adevărat că, pe ultimele diuă relații, este foarte probabil să nu fie vorba despre schimburi comerciale în majoritatea cazurilor. Situația, mai jos:

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Vladimir Putin oferă arme de fabricație rusă aliaților Rusiei
Articolul următor <strong>CEC Bank raportează un profit net de 110,8 milioane de lei în prima jumătate a anului 2022</strong>
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Valori românești reprezentate cu succes la nivel internațional: violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga au susținut un turneu dedicat lui George Enescu în patru orașe din China
Cultură și Educație
Dronă detectată în zona Târgu Bujor – Matca
Actualitate
Consiliul Concurenţei analizează preluarea de către Greenchem Romania SRL a unor active ale Inovator Smart Choice SRL, STD EST Logistic SRL și AD Complex Logis SRL
Companii

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Energie

Sistemul energetic al Europei, pus la grea încercare de valurile de temperaturi-record. Unele centrale s-au oprit, au fost pene majore de curent

6 minute
Energie

Ce se întâmplă cu facturile la energie după 1 aprilie. Virgil Popescu: Gândim continuarea unei scheme de compensare

3 minute
Energie

Schema de sprijin pentru promovarea cogenerării de înaltă eficienţă pe baza cererii de energie termică utilă se prelungeşte până în 2033

3 minute
Energie

Furnizorii au ieșit să cumpere în bloc energie electrică cu 1.300 lei/MWh, plafonul maxim de decontare de către stat

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?