Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: În prima vară de după pandemie, pe eMAG s-au înregistrat cu 11 milioane mai multe vizite față de vara lui 2021
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

În prima vară de după pandemie, pe eMAG s-au înregistrat cu 11 milioane mai multe vizite față de vara lui 2021

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 15 septembrie 2022
Distribuie
foto: play.google.com

Vara călătoriilor a adus creșteri de peste 30% la articole din categoria auto, 20% la articole de voiaj, dar și la articole pentru activitățile în aer liber

Campaniile promoționale din fiecare lună includ peste 100.000 de oferte cu discount la o gamă foarte largă de produse

Clienții Genius în 4 aplicații, eMAG, Tazz, Fashion Days, Freshful, au comandat mai mult, amortizând costul abonamentului din prima lună

În vara lui 2022, românii au călătorit nestingheriți în țară sau peste granițe, dar au continuat să își păstreze obiceiurile de shopping dobândite în ultimii doi ani și să beneficieze de serviciile pe care comerțul online le pune la dispoziție. Astfel, în perioada iunie-august 2022, pe eMAG s-au înregistrat cu 11 milioane mai multe vizite, în creștere cu 10% față de vara anului trecut.

Clienții eMAG au cheltuit în această vară mai mult pentru achiziția articolelor destinate deplasărilor sau timpului petrecut în natură. În această perioadă, clienții eMAG au comandat cu 30% mai multe articole din categoria auto, cu 20% mai multe articole de voiaj și cu 21% mai mult pentru achiziția de articole destinate practicării ciclismului. Totodată, creșteri notabile, de 28%, s-au înregistrat în perioada iunie-august 2022 și la articolele de îmbrăcăminte și încălțăminte pentru copii față de aceeași perioadă a anului trecut.

La începutul verii, eMAG a extins serviciul Genius în patru aplicații de ecommerce – eMAG, Tazz, Fashion Days, Freshful – dar prețul a rămas același, de 99 de lei pe an, adică 8,25 de lei pe lună. Potrivit datelor eMAG, costul abonamentului valabil un an a fost amortizat în prima lună de către utilizatorii noi, care au reușit să economisească 110 lei. Clienții noi care beneficiază de abonamentul Genius în patru aplicații realizează, în medie, în prima lună, 1,8 comenzi în eMAG, trei comenzi în Tazz, 1,8 în Fashion Days și 2,4 în Freshful.

76% dintre comenzile realizate de clienții Genius au fost plasate de pe telefonul mobil, cu 12% mai mult comparativ cu vara anului trecut, iar 72% dintre comenzi sunt livrate la easybox, în creștere cu 17%, reflectând creșterea timpului petrecut în afara casei. De altfel rețeaua easybox dezvoltată de Sameday a ajuns la peste 3.332 de unități, iar unul din doi clienți eMAG aleg această modalitate de livrare simplă și rapidă.

„Oamenii au nevoie de soluții cât mai personalizate, care să corespundă nevoilor lor din orice moment, iar comerțul online a arătat că are această capacitate de a se adapta în funcție de context, venind în întâmpinarea lor cu servicii simple și accesibile, care să le faciliteze accesul la un stil de viață cât mai bun. Pentru a-i susține, am crescut numărul promoțiilor pe care le oferim constant clienților pentru o gamă de produse extrem de largă, mai mare decât a unui întreg hipermarket: un eveniment de shopping pe care îl organizăm in fiecare luna include peste 100.000 de oferte cu discount, iar noi avem câteva astfel de evenimente în fiecare lună, pe lângă multitudinea de oferte zilnice”, a spus Irina Pencea, Chief Marketing Officer eMAG.

Top cele mai vândute categorii în vara lui 2022

Auto

Produse de îngrijire și machiaj

Birotică și papetărie

- Publicitate -

Hrană și produse pentru animale

Telefoane și accesorii

Haine și încălțăminte pentru copii

Aparate foto-video

Produse de igienă

Tehnologie smart

Biciclete și echipament pentru ciclism

Articole voiaj

Produse de curățenie

Console de gaming

Tablete

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Consiliul Concurenței consideră normală scumpirea carburanților
Articolul următor Orașul natal al președintelui ucrainean, în evacuare după ce forțele ruse au bombardat un baraj de mari dimensiuni
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Frumusețe dincolo de cuvinte: Un spectacol uimitor de dans clasic chinezesc sosește la Timișoara
Cultură și Educație
Festivalul Internațional George Enescu: peste exact două luni România se va transforma în cea mai mare scenă a muzicii universale
Cultură și Educație
FPTR nu poate înțelege de ce se dorește eliminarea de pe piața concurențială a întreprinderilor mici și mijlocii, cu capital autohton
Economie

RSS Știri Fotbal

  • Vis frânt în Giulești. „Tricolorii” mici se opresc în fața unei Olande impecabile!
  • La ce echipe de club evoluează tinerii de la Naționala U19? Patru au trecut pe la Steaua
  • Scoruri fluviu în manșa tur a barajului de promovare în Liga 3. Surpriză la Beiuș!
  • Remiză spectaculoasă pentru Rapid în primul amical din Slovenia
  • Victorie la limită pentru Dinamo în amicalul cu CS Afumați. Gol Caragea

Citește și

Companii

Andra Olar-Caragea preia conducerea companiei CITR

3 minute
Actualitate

World Economic Forum desemnează fabrica Schneider Electric din Wuxi, China, ca Sustainability Lighthouse

2 minute
Companii

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea RDF S.A.

1 minute
Companii

Companiile germane se așteaptă la o încetinire a economiei și sunt pesimiste în privința viitorului

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?