Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Inspectoratul de Stat în Construcții anulează examenele pentru specialiști, de teama coronavirusului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Inspectoratul de Stat în Construcții anulează examenele pentru specialiști, de teama coronavirusului

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 martie 2020
Distribuie

Inspectoratul de Stat în Construcții a anunțat vineri că sesiunea de examinare pentru autorizarea specialiștilor în construcții se anulează din cauza… coronavirusului:

„În contextul situației actuale din România cu privire la infecția cu noul coronavirus COVID-19, existând riscul de răspândire a acestuia și deoarece potrivit informațiilor publice pot exista persoane care nu prezintă simptomatologie dar pot fi purtători ai virusului, sesiunea de examinare pentru autorizarea responsabililor tehnici cu execuția care urma să se desfășoare în perioada 09-13.03.2020 se amână pentru o dată ulterioară care va fi stabilită și comunicată în funcție de evoluția acestei situații. Toate informațiile privind desfășurarea sesiunii de autorizare se vor regăsi pe pagina de internet a Inspectoratului de Stat în Construcții – I.S.C.” s-a postat pe site-ul institutiei cu doar cateva zile inainte de desfasurare.

Coronavirusul se dovedește a fi un virus extrem de puternic. El tinde să extindă în instituțiile statului paranoia, isteria și să scoată la iveală incompetența și dezorganizarea.

“Nu este admisibil ca pentru trei cazuri de o banală răceală să oprești funcționarea instituțiilor statului. Observăm că politizarea face mai multe victime decât coronavirusul. În curând o să asistăm la închiderea școlilor, a spitalelor, a magazinelor?” a declarat Cezar Petre, președintele Colegiului Tehnic al Diriginților de Șantier.

“Președintele statului și secretarul de stat Raed Arafat s-au exprimat foarte clar pe această problemă: nu este cazul să inducem în populație o stare de isterie. Dar iată că tocmai instituțiile și reprezentanții statului român au decis să facă acest lucru, afectând activitatea generală a sectorului construcțiilor. Ce urmează? Vom fi nevoiți să oprim șantierele?” a completat Ionuț Sandu, membru al organizației.

- Publicitate -

Colegiul Tehnic al Diriginților de Santier solicită public ministrului dezvoltării să ceară anularea acestui ordin ilegal, în România nefiind declarată stare de calamitate, iar procedura de autorizare nu prevede anularea în alte condiții.

Lulea Marius Dorin,

Responsabil de presă,

Copreședinte al Colegiului Tehnic al Diriginţilor de șantier

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior elevi Planurile de învățământ și Legea educației în an electoral
Articolul următor Barometrul anual MoneyCorp: Importurile, deficitul comercial și situația economică internă anunță un euro la 4,85-4,90 lei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Cătălina Buzoianu – un nume prestigios al regiei româneşti
Cultură și Educație
Stâncă detonată de armată pentru a ajunge mai multă apă din Dunăre la centrala de la Cernavodă
Actualitate
Trei morți și 21 de răniți în urma unei explozii la un restaurant exclusivist din Moscova
Extern

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
piscina
Construcții

Cum poți recunoaște un constructor piscine bun. 3 detalii care te vor ajuta

4 minute
Apartament
Construcții

Apartament complet și modern amenajat într-un pod

4 minute
Construcții

COVID-19: Recomandările Masterbuild pentru protecţia şantierelor de construcţii

3 minute
bucatarie moderna
Construcții

Dotările care îți transformă casa într-o locuință modernă

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?