11.4 C
București
miercuri, 12 mai

Investiţii de 1,56 miliarde de lei în reţelele de transport şi distribuţie a energiei electrice

În urma monitorizării constante pe care ANRE o întreprinde asupra programelor de investiții ale operatorilor reţelelor de transport și de distribuție a energiei electrice, Autoritatea a constatat că în anul 2020, s-au efectuat investiţii totale în valoare de 1.563 milioane lei, faţă de o valoare prognozată de 1.572 milioane lei, ceea ce înseamnă o realizare de peste 99%. Lucrările de investiţii au avut în vedere, în principal, modernizarea şi dezvoltarea în scopul asigurării funcționării reţelelor electrice în condiţii de siguranţă, eficienţă şi fiabilitate în conformitate cu standardele de performanță aprobate.

În tabelul de mai jos se prezintă situaţia detaliată pe fiecare operator.

Operator rețea/ Investiții din surse proprii an 2020Prognoză (mil. lei)Realizat (mil. lei)Procent realizări
CN TRANSELECTRICA171,00169,0098,83%
E-Distribuție Muntenia229,00240,00104,80%
E-Distribuție Banat127,00110,0086,61%
E-Distribuție Dobrogea105,00107,00101,90%
DELGAZ GRID154,00142,0092,21%
Distribuție Energie Oltenia193,00199,00103,11%
Distribuție Energie România – zona Muntenia Nord203,00202,0099,51%
Distribuție Energie România – zona Transilvania Nord187,00190,00101,60%
Distribuție Energie România – zona Transilvania Sud203,00204,00100,49%

Trebuie menţionat faptul că ANRE a permis operatorilor extinderea duratei de realizare a lucrărilor planificate în 2020 până la sfârşitul lunii octombrie anul curent, având în vedere condiţiile dificile generate de pandemia de coronavirus.

În situaţia în care ANRE va constata neîndeplinirea valorilor planificate, va aplica sancţiuni drastice conform prevederilor legale, care pot fi între 5% şi 10% din cifra de afaceri realizată de operatori în anul 2020.

- PUBLICITATE -

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WWW