Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Laurențiu Plosceanu, vicepreședinte CESE: UGIR are un rol important în protejarea capitalului autohton
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Laurențiu Plosceanu, vicepreședinte CESE: UGIR are un rol important în protejarea capitalului autohton

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 1 mai 2023
Distribuie

Ștefan Rădeanu

Recent, Laurențiu Plosceanu, unul dintre vicepreședinții Uniunii Generale a Industriașilor din România și președinte ARACO, a devenit primul român ales ca vicepreședinte al Comitetului Economic și Social European (CESE) . În noua sa postură, având rolul de coordonator al activității de comunicare, Laurențiu Plosceanu se va afla la conducerea CESE, împreună cu președintele nou ales, Oliver Röpke (Austria, Grupul „Lucrători”) și cu vicepreședintele pentru buget, Krzysztof Pater (Polonia, Grupul „Organizații ale societății civile”).“Este un pas important pentru România. Vreau să mulțumesc Uninunii Generale a Industriașilor din România, în mod special domnului Președinte George Constantin Păunescu, pentru sprijinul constant și încrederea acordate. Experiența căpătată în Comitetul Economic și Social European, sunt convins, va aduce un plus de valoare consolidării dialogului social din țara noastră. Aveam nevoie de un suport ca vocea capitalului autohton să fie auzită în cele mai importante foruri europene. Îmi doresc foarte mult acest lucru deoarece în contextul succesiunii de crize contemporane în dinamică, protejarea capitalului din România capătă o și mai acută dimensiune strategică. Și din această perspectivă, consolidarea și concertarea protecției acestuia prin intermediul entităților patronale consacrate, precum UGIR, devin un imperativ și o abordare absolut necesară! Nu trebuie neglijat faptul că parteneriatul din cadrul delegației României la CESE a generat încă din anul 2020 prima poziție de președinte al secțiunii SOC, lucru care a fost validat prin obținerea, tot în premieră, a poziției de Vicepreședinte al Comitetului pentru același reprezentant al UGIR. A fost o muncă în echipă în care colegii mei care reprezintă celelalte patronate au depus eforturi concertate pentru a crea o nouă imagine mișcării patronale din România și, de ce ce nu, un exemplu de conlucrare. Așa cum am mai afirmat, sunt foarte bucuros să îmi asum această responsabilitate, pentru care mă angajez ferm.În prezent, ne confruntăm cu provocări multiple și trebuie să fim în măsură să comunicăm în mod eficient acțiunile la nivelul UE și să facem auzită vocea societății civile organizate din UE” – a declarat Laurențiu Plosceanu, noul Vicepreședinte al Comitetului Economic și Social European.

Totodată, oficialul român a mai precizat că, în ultimele luni, CESE a adoptat documente de poziție la solicitarea delegației României pe tema eșecului extinderii spațiului Schengen în decembrie 2022 și pe tema contracarării efectelor negative pentru producătorii agricoli din țară în contextul prezenței grâului ucrainean pe piața Europei centrale și de est.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior mancare Beneficii pentru sănătate oferite de suplimentele alimentare de calitate
Articolul următor Trupele ruse s-au năpustit în ultimele 24 de ore asupra unor localități din sudul și estul Ucrainei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANAF a destructurat o rețea de evaziune fiscală din domeniul livrărilor la domiciliu (food delivery) care a prejudiciat bugetul de stat cu peste 23 de milioane de lei
Actualitate Fiscalitate
Peste 7 milioane de conexiuni de internet fix la finalul anului 2025
IT
Peste 1000 de magazine care comercializează echipamente radio și aparate produse în țări din afara UE, controlate de ANCOM
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Cum au ajuns producătorii chinezi de mașini electrice să domine piața globală
  • BIPA și Action au deschis primele magazine din Târgoviște într-un parc nou de retail
  • Trucuri pentru a nu depăși bugetul stabilit la jocuri de noroc
  • Când devine obligatoriu certificatul energetic la vânzare sau închiriere
Actualitate

De ziua copilului, Ministerul Muncii promovează implicarea copiilor în elaborarea politicilor dedicate lor

4 minute
Actualitate

Programul Rabla pentru Electrocasnice, lansat

6 minute
klaus__iohannis_conferinta_de_presa_14279000
Actualitate

Klaus Iohannis, Gabriela Firea și Victor Ponta, campioni în topul încrederii în politicieni

3 minute
Actualitate

Incident la nivelul rețelei electrice de transport europene interconectate

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?