Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Lucrările de construcții, în scădere
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Lucrările de construcții, în scădere

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 20 august 2024
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna iunie 2024, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de luna mai 2024, ca serie brută, cu 8,8%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 2,6%, potrivit INS.

Faţă de luna iunie 2023, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, ca serie brută, cu 6,0%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 0,4%.

În perioada 1.I-30.VI.2024, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, faţă de perioada 1.I-30.VI.2023, ca serie brută, cu 2,5%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 2,2%.

Iunie 2024 comparativ cu mai 2024

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 8,8%, creştere evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+24,4%) şi la lucrările de construcţii noi (+10,1%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 1,7%.

Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la lucrările de construcţii inginereşti (+16,6%) şi la clădirile nerezidenţiale (+9,9%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 12,8%.

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 2,6%, creştere înregistrată la lucrările de reparaţii capitale (+13,5%) şi la lucrările de construcţii noi (+4,3%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 10,2%.

Îngrijorător: Numărul ogivelor nucleare operaționale la nivel mondial în creștere, datorită mai ales Rusiei și Chinei
29 martie 2023

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la construcţiile inginereşti (+2,4%) şi la clădirile nerezidenţiale (+1,6%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 14,2%.

Iunie 2024 comparativ cu iunie 2023

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a scăzut, pe total, cu 6,0%. Pe elemente de structură, scăderi s-au înregistrat la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (-23,7%) şi la lucrările de reparaţii capitale (-7,6%). Lucrările de construcţii noi au crescut cu 1,7%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la clădirile rezidenţiale (-22,9%) şi la clădirile nerezidenţiale (-9,7%). Construcţiile inginerești au crescut cu 2,6%.

Față de anul trecut, au fost cu 2986 mai puține locuințe date în folosință
12 martie 2025

Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, pe total, cu 0,4%. Pe elemente de structură, scăderi au avut loc la lucrările de reparaţii curente (-21,5%) şi la lucrările de reparaţii capitale (-4,0%). Lucrările de construcţii noi au crescut cu 7,9%. Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la construcţiile inginereşti (+5,8%). Clădirile rezidenţiale şi clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 19,4%, respectiv cu 6,5%.

- Publicitate -

Perioada 1.I-30.VI.2024 comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2023

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a scăzut, pe total, cu 2,5%, scădere înregistrată la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (-4,7%), lucrările de construcţii noi (-2,1%) şi la lucrările de reparaţii capitale (-0,6%).

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la clădirile rezidenţiale (-22,2%) şi la clădirile nerezidenţiale (-2,0%). Construcţiile inginereşti au crescut cu 7,6%.

Volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 2,2%. Lucrările de construcţii noi şi lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 3,1%, respectiv cu 1,3%. Lucrările de reparaţii capitale au crescut cu 2,8%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la clădirile rezidenţiale (-21,8%). Construcţiile inginereşti şi clădirile nerezidenţiale au crescut cu 9,4%, respectiv cu 0,2% .

Informaţii suplimentare:

Industria textilă oferă cele mai mici salarii din economie
11 august 2022

➢ Indicii de volum în construcţii se determină prin deflatarea datelor valorice cu indicii de cost în construcţii pe elemente de structură şi pe obiecte de construcţii. Indicii de volum în construcţii sunt calculaţi pe total ramură construcţii (secţiunea F CAEN Rev. 2), pe elemente de structură (lucrări de construcţii noi, reparaţii

capitale şi lucrări de întreţinere şi reparaţii curente) şi pe obiecte de construcţii (clădiri rezidenţiale, clădiri nerezidenţiale şi construcţii inginereşti).

➢ Indicii lucrărilor de construcţii pe total se calculează ca medie aritmetică ponderată a indicilor pe elemente de structură sau a indicilor pe obiecte de construcţii.

➢ Pe lângă indicii de volum în construcţii (serie brută), se calculează lunar şi indici ajustaţi cu numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate prin metoda regresivă, folosindu-se pachetul de programe JDEMETRA+ (metoda TRAMO/SEATS).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Smart Energy Expo 2024: Evenimentul anului în domeniul energiei sustenabile
Articolul următor Azomureș a oprit din nou producția de îngrășăminte. România exportă gaze
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Primele victorii la Super Chess Classic România 2026: Praggnanandhaa, Keymer și Vachier-Lagrave conduc după runda a II-a
Sport
Trump avertizează Taiwanul să nu declare independența după summitul cu Xi Jinping
Extern
Hackerii au spart sistemele de monitorizare a combustibilului din SUA. Oficialii suspectează Iranul
Extern

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
Politic

Cei mai mediatizați primari din București: o analiză detaliată

7 minute
Construcții

Damen Mangalia construiește cea mai modernă navă pentru căutarea și recuperarea de diamante din lume

3 minute
Economie

Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul rămâne pe creștere

5 minute
camere-supraveghere-1-profil-min
Construcții

TOP 3 lucruri de care ai nevoie într-o casă de vacanță. De ce să ții cont când faci planul de construcție

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?