Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul Bogdan Aurescu consideră că Azerbaidjanul este partener important  în asigurarea securității energetice europene
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Ministrul Bogdan Aurescu consideră că Azerbaidjanul este partener important  în asigurarea securității energetice europene

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 11 martie 2022
Distribuie
Bogdan Aurescu

Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, l-a primit joi, 10 martie 2022, pe ambasadorul Elchin Amirbayov, consilier pe probleme de politică externă al prim-vicepreședintelui Republicii Azerbaidjan, aflat în vizită la București. Întrevederea a prilejuit abordarea stadiului și perspectivelor relațiilor bilaterale, precum și a unor teme de actualitate aflate pe agenda regională și internațională.

Cei doi oficiali au apreciat relațiile foarte bune dintre România și Republica Azerbaidjan, ridicate la nivel de Parteneriat Strategic în anul 2009, și au discutat, în acest context, despre agenda bilaterală de contacte de nivel avută în vedere pentru anul în curs, când cele două state aniversează 30 de ani de relații diplomatice.

Ministrul Bogdan Aurescu a subliniat deschiderea deplină a părții române pentru dinamizarea dialogului politic cu Azerbaidjanul, la toate nivelurile, și pentru relansarea cooperării economice în toate domeniile prioritare, cu accent pe energie și conectivitate. A menționat, în acest sens, importanța reluării activității Comisiei Mixte Interguvernamentale de cooperare economică și tehnico-științifică, prin organizarea unei noi reuniuni la Baku în cursul acestui an, precum și necesitatea reactivării Grupului comun de lucru în domeniul energiei.

Șeful diplomației române a evidențiat sprijinul ferm al României pentru avansarea procesului de normalizare a relațiilor dintre Azerbaidjan și Armenia, prin soluționarea durabilă, negociată, cu respectarea principiilor dreptului internațional, a tuturor aspectelor aflate în suspensie, în special a eforturilor de delimitare și demarcare a frontierei, continuarea schimburilor de prizonieri și a operațiunilor de deminare și reconstrucție a zonelor afectate de conflictul din 2020. În acest context, a evocat turneul pe care l-a realizat în Caucazul de Sud în perioada 24-26 iunie 2021, împreună cu omologii din Austria și Lituania, în conformitate cu mandatul coordonat cu Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate Josep Borrell, și a amintit discuțiile consistente avute la Baku cu Președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, și cu ministrul afacerilor externe Jeyhun Bayramov. Urmare convorbirilor avute în cele trei capitale, ministrul Bogdan Aurescu a prezentat în cadrul Consiliului Afaceri Externe din iulie 2021 o serie de propuneri de măsuri de creștere a încrederii, care rămân de actualitate și care pot ajuta substanțial la soluționarea problemelor care frânează dezvoltarea cooperării regionale în Caucazul de Sud.

Ministrul Bogdan Aurescu a subliniat, totodată, că Azerbaidjanul este un partener important al UE, prin prisma contribuției sale la asigurarea securității energetice europene și a poziției sale geostrategice la confluența coridoarelor de transport dintre Europa și Asia. A reiterat, în acest context, poziția consecventă a României de susținere a dezvoltării relațiilor Azerbaidjanului cu UE, cu luarea în considerare a intereselor și nivelului de ambiție ale acestei țări în relația cu Bruxelles-ul.

În ceea ce privește situația regională de securitate, ministrul Bogdan Aurescu a condamnat ferm agresiunea militară ilegală a Federației Ruse asupra Ucrainei. A reiterat, în acest context, poziția constantă și clară a României, în sensul respectării stricte a principiilor dreptului internațional, a suveranității și integrității teritoriale a tuturor statelor din Vecinătatea Estică, inclusiv a Azerbaidjanului.

Șeful diplomației române a salutat, totodată, asistența umanitară oferită de Azerbaidjan Ucrainei și a încurajat autoritățile de la Baku să valorifice și posibilitățile oferite de hub-ul de asistență umanitară recent operaționalizat de țara noastră. În acest context, ambasadorul Elchin Amirbayov a exprimat recunoștința țării sale pentru sprijinul acordat de România privind repatrierea cetățenilor azeri care au părăsit Ucraina în contextul agresiunii militare ruse.

Tot astăzi au avut loc consultări politice ale secretarului de stat pentru afaceri strategice Iulian Fota cu ambasadorul Elchin Amirbayov. Discuțiile s-au concentrat pe aspecte privind stadiul relațiilor româno-azere, cu accent pe importanța identificării de oportunități pentru stimularea și dezvoltarea cooperării sectoriale dintre România și Azerbaidjan, în domenii strategice precum energia și transporturile, precum și în educație și sfera contactelor inter-umane. Partea română a exprimat disponibilitate pentru valorificarea pe deplin a potențialului existent în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral. În cadrul consultărilor au mai fost abordare teme legate de evoluția situației de securitate regionale și aspecte ale cooperării în cadru multilateral.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Inspecția Muncii a declanșat campania națională de verificare a stațiilor de distribuție a carburanților auto din toată țara
Articolul următor Atenție la înștiințările false trimise în numele MApN!
Un comentariu
  • Clevetici spune:
    19 octombrie 2022 la 15:32

    Azerbaidjanul este o dictatura ereditara (precum Coreea de Nord) condusa din 20043 de Haydar Alyiev, fiul fostului presedinte Ilham Alyiev care preluase puterea in 1990, dupa caderea comunismului.

    Dar interesul poarta fesul si UE, Romania si alte tari autoproclamate ca democratice
    intretin relatii cordiale cu aceasta tara.

    Presa noastra – aliniata la politica, nu critica pe nimeni de acolo.

    In schimb presa si politicienii nostrii vad dictaturi in Turcia !!!, Belarus si (de la o vreme) in Rusia.

    P.S.
    Alte tari dictatoriale care furnizeaza petrol si gaze Europei sunt Algeria, Kazahstan, Libia etc.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump, dat în judecată pentru că a demolat o aripă a Casei Albe ca să construiască o sală de bal
Extern
Evenimente vizuale recomandate de Uniunea Artiștilor Plastici
Cultură și Educație
A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta
  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România

Citește și

Actualitate

Grup de drone în zona de nord a județului Tulcea. A fost emis RO-ALERT

2 minute
Actualitate

ANRP suspendă pe 2025 plățile pentru casele naționalizate

5 minute
Actualitate

România a fost aleasă vice-preşedinte al celei de-a 62-a sesiuni a Conferinţei Generale a Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică

1 minute
Actualitate

GDPR: Cinci ani de provocări și numărătoarea continuă

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?