Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul Marcel Boloș a avut o întâlnire de lucru cu vicepreședintele BEI, Christian Kettel-Thomsen
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Ministrul Marcel Boloș a avut o întâlnire de lucru cu vicepreședintele BEI, Christian Kettel-Thomsen

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 septembrie 2022
Distribuie

În cursul zilei de luni, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a primit vizita unei delegații a Băncii Europene de Investiții (BEI), condusă de vicepreședintele Christian Kettel-Thomsen.

Banca Europeană de Investiții, ca instituție a Uniunii Europene, joacă un rol important în implementarea programelor finanțate din fonduri europene în România. În acest sens, și-a exprimat disponibilitatea de a sprijini autoritățile române în implementarea Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și a Programului Operațional Sănătate (POS), prin acordarea unei asistențe financiare rambursabile pentru acoperirea parțială a finanțării publice naționale aferentă acestuia.

În cadrul ședinței de luni, BEI a oferit asigurări că va sprijini contractarea unei finanțări rambursabile către MIPE de până la 4 miliarde de euro (din care aproximativ 2 miliarde pentru sectorul transporturi și aproximativ 2 miliarde de euro pentru sănătate), pentru acoperirea parțială a finanţării publice naţionale necesare implementării unor reforme şi/sau investiţii din cadrul PNRR și POS.

În acest sens, la nivelul Guvernului României a fost aprobat în ședința de Guvern din data 21 septembrie 2022 Memorandumul cu tema Acord de principiu privind contractarea unei asistențe financiare rambursabile de la Banca Europeană de Investiții, în vederea acoperirii parțiale a finanţării publice naţionale necesare implementării unor reforme şi/sau investiţii cuprinse în Planul Național de Redresare și Reziliență și în Programul Operațional Sănătate 2021-2027 în vederea demarării demersurilor necesare contractării unor astfel de instrumente de la BEI.

„Vreau să subliniez că suntem foarte mulțumiți de rezultate și de modul în care ne desfășurăm colaborarea. Asistența generală pe care ne-o oferiți este foarte importantă pentru țara noastră. După cum știți, ne aflăm acum în procesul de negociere, cu Comisia Europeană, pentru aprobarea Programelor Operaționale aferente Politicii de Coeziune 2021-2027. În acest sens, am convingerea că Banca Europeană de Investiții va fi în continuare un partener de încredere pentru România, în procesul său de modernizare. În ceea ce privește această finanțare de 4 miliarde de euro, va presupune implementarea unor proiecte de înaltă calitate pentru viitorul strategic al României”, a transmis ministrul Marcel Boloș reprezentanților BEI.

Valoarea finală a asistenței financiare rambursabile, structurarea acesteia (un împrumut/mai multe împrumuturi) și a programului propus, graficul de implementare, elemente privind efectuarea tragerilor, aranjamentele instituționale, aspecte legate de monitorizare și raportare către BEI vor fi analizate și clarificate cu finanțatorul pe perioada de pregătire a împrumuturilor, respectiv de evaluare a cererii de finanțare.

În stabilirea valorii finale a împrumuturilor ce urmează a fi contractate de la BEI se vor avea în vedere costul total al activităților necesare atingerii jaloanelor și țintelor stabilite prin PNRR și alocările financiare din cadrul acestuia, precum și pentru atingerea indicatorilor și alocării POS.

Prima plată prin cardurile pentru alimente a ajuns la peste un milion de români
4 noiembrie 2025

Toate sumele aferente implementării reformelor/investițiilor, inclusiv taxele și impozitele, vor fi asigurate din sumele alocate de la bugetul de stat în bugetele coordonatorilor de reforme și/sau investiții implicați, respectiv Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) și Ministerul Sănătății (MS), conform mecanismului prevăzut de O.U.G. nr. 124/2021, respectiv mecanismul prevăzut de O.U.G nr.133/2021.

Banca Europeană de Investiții a acordat împrumuturi importante în ultimii 25 de ani a sprijinit proiecte importante în domenii precum transport, energie și industrie, competitivitate, mediu, precum și pentru deschiderea de linii de finanțare pentru instituțiile financiare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior administrarea personalului Riscurile cu care se confruntă companiile care nu respectă prevederile legale privind administrarea personalului
Articolul următor România a solicitat oficial BEI cofinanțare de 4 miliarde de euro pentru investiții în sănătate și transport
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Turcia lansează un nou sezon al proiectului „Muzee Nocturne”, cu 20 de situri istorice deschise după apus
Turism
Iulius Dan Plaveti a preluat conducerea Hidroelectrica. Noul CEO își începe mandatul într-o perioadă de investiții majore
Energie
217 locuri de muncă disponibile în Europa prin rețeaua EURES
HR

RSS Știri Financiare

  • Turiștii străini au cheltuit peste 5 miliarde de euro în România anul trecut
  • Suma record cheltuită de români în cinematografe anul trecut, peste 63 milioane de euro
  • Enexus, afaceri de 50,7 milioane euro în 2025. Peste 400 MW în construcție și contractare
  • Casă nouă sau casă veche? Ce verifică specialiștii înainte de o investiție imobiliară
om-cu-catuse
Actualitate

Urmărit pentru crime de război în Iugoslavia, prins la Constanța

1 minute
Actualitate

Guvernul aprobă joi acordarea ajutorului de 700 de lei pensionarilor cu venituri sub 2.000 de lei

2 minute
Actualitate

Care este costul tranziției verzi pentru industriile grele din România? Un prim pas care trebuie luat: achizițiile publice ecologice

7 minute
iohannisiohannis
Actualitate

Klaus Iohannis: ,,Armata României si-a făcut datoria faţă de ţară”

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?