Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Noi mecanisme activate în situații de urgență pentru echipamentele radio și aparatele declarate critice
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Noi mecanisme activate în situații de urgență pentru echipamentele radio și aparatele declarate critice

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 februarie 2026
Distribuie

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații a supus consultării publice Proiectul de Hotărâre care introduce proceduri de urgență pentru circulația, evaluarea conformității și supravegherea pieței echipamentelor radio și aparatelor declarate critice.

Actul normativ transpune în legislația națională prevederile Directivei (UE) 2024/2749, având ca scop menținerea funcționării pieței interne și asigurarea rapidă a bunurilor esențiale în perioade de criză. Directiva a fost adoptată la nivel european în octombrie 2024, stabilind ca termen pentru transpunere 29 mai 2026.

Procedura de urgență va fi aplicabilă numai după activarea regimului de urgență pe piața internă și vizează doar produsele desemnate drept bunuri relevante în situații de criză.

Proiectul de Hotărâre propune modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 740/2016 privind punerea la dispoziție pe piață a echipamentelor radio și a Hotărârii Guvernului nr. 487/2016 privind compatibilitatea electromagnetică și va intra în vigoare la 30 mai 2026.

Procesul de consultare publică

Proiectul de Hotărâre poate fi consultat aici. Persoanele interesate sunt invitate să formuleze şi să transmită observaţii şi propuneri până la data de 23.03.2026, pe adresa sediului central al ANCOM (Str. Delea Nouă nr. 2, sector 3, Bucureşti), prin intermediul Registraturii online sau prin intermediul direcţiilor regionale ale Autorităţii. Observaţiile pot fi transmise şi prin fax la numărul +40 372 845 402, prin e-mail, pe adresa consultare@ancom.ro, sau prin platforma e-consultare.gov.ro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Impactul negativ al Jocurilor Olimpice de Iarnă 2026 asupra mediului
Articolul următor Donald Trump va fi invitat la București, la Summitul B9. Vor fi prezenți și Mark Rutte și Volodimir Zelenski
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Retrospectivă integrală Corneliu Porumboiu la TIFF.25
Cultură și Educație
ANCOM: Recomandări privind expedierea bunurilor valoroase
Actualitate
Donald Trump, acuzat de presa iraniană că minte despre tratative ca să manipuleze prețul petrolului
Extern

RSS Știri Financiare

  • OMV Petrom vs Rompetrol. Cine face cei mai mulți bani în piața carburanților
  • LUCA reduce prețul covrigului la 1,99 lei în toate patiseriile din țară
  • Primul restaurant Burger King inaugurat anul acesta, în Urbano Shopping & Living Florești
  • PENNY deschide un magazin în comuna doljeană Leu
Actualitate

Investițiile în apărare, energie verde și materii prime critice vor impulsiona piața logistică și industrială

4 minute
ana-birchall-interimar-ministerul-justitiei-348504
Actualitate

Ana Birchall a preluat interimatul la Justiție: ,,Voi gestiona agenda instituției cu echilibru și profesionalism”

2 minute
Actualitate

În teorie consumatorii sunt din ce în ce mai conștienți de nevoia de a salva resursele planetei, în practică 28% încearcă să consume cât mai sustenabil posibil

6 minute
Actualitate

Cum a afectat inflația prețul cadourilor de Crăciun

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?