Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Nuclearelectrica va vira în acest an statului de zece ori mai multe taxe, 1,7 miliarde de lei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Nuclearelectrica va vira în acest an statului de zece ori mai multe taxe, 1,7 miliarde de lei

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 7 octombrie 2022
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Nuclearelectrica, unul dintre marii producători de energie electrică din România, controlat de stat, și-a refăcut calculele referitoare la bugetul pe acest an. Atrage atenția creșterea taxelor, de aproape zece ori mai mari decât cele plătite anul trecut și de cinci ori mai mari față de bugetul inițial pentru 2022.

Nuclearelectrica, operatorul centralei nucleare de la Cernavodă urmează să supună atenției acționarilor bugetul de venituri și cheltuieli rectificat din anul 2022, potrivit informațiilor publicate de companie.

Atrage atenția creșterea exponențială a sumelor care vor fi plătite de companie sub formă de taxe și impozite. Astfel, la capitolul “cheltuieli cu impozite, taxe și vărsăminte asociate”, compania estimează, mai nou, pentru tot anul 2022, o sumă de 1,74 miliarde de lei. Suma este de aproape zece ori mai mare decât cea vârsată în anul 2021 (184 de milioane de lei) și de aproape cinci ori mai mare decât cea bugetată inițial pentru acest an – circa 357 milioane de lei.

Cel mai probabil plusul de bani la stat vine din introducerea noilor taxe pentru producătorii de energie, instituite în acest an. Astfel, inițial, Nuclearelectrica a trebuit să plătească o taxă de 80% din prețurile pentru energia vândută mai mari de 450 de lei/MWh, pe diferență. Ulterior însă, prin noua OUG 119, compania, ca toți ceilalți producători urmează de facto să vireze la stat (așa numita contribuție la Fondul de Tranziție Energetică), toată diferența dintre prețul de vânzare și pragul de 450 de lei/MWh.

Din acest motiv, cheltuielile totale rectificate ale companiei ajung la 4,4 miliarde de lei în acest an, mai mult decât duble față de cele din anul precedent (două miliarde) și cu 69% peste cele trecute în bugetul inițial pentru acest an – 2,61 miliarde de lei.

- Publicitate -

Este adevărat că vor crește și veniturile, care vor ajunge la 7 miliarde de lei, de la aproape 5,2 miliarde cât erau estimate în bugetul inițial pentru acest an și cele 3,2 miliarde din anul 2021.

Pe bugetul rectificat, compania estimează pentru acest an un profit de 2,68 miliarde de lei (brut), în ușoară creștere față de cel bugetat anterior – 2,56 miliarde de lei.

Nuclearelectrica operează singura centrală nucleară din România, cea de la Cernavodă, cu două unități de câte 700 MW fiecare, care contribuie cu peste 18% producția totală de energie electrică a României.  Statul deține 82,5% din acțiunile companiei, care este listată la Bursa de Valori București.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 8a.ro Magazine profesionale outdoor – o alegere excelentă pentru clienții pretențioși
Articolul următor Este simplu și îți reduce factura: iată cum ai putea să nu depășești pragul lunar de 255 kilowați
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ambulanță atacată cu topoarele la Cluj din cauza unui clip TikTok: „Fură copii”
Actualitate
Carmina Burana – concert grandios cu tenorul Ştefan von Korch în linia solistică, alături de orchestră și cor
Cultură și Educație
Zweite Bundesliga: Remiză fără goluri între Wolfsburg și Kaiserslautern
Sport

RSS Știri Financiare

  • Românii termină vara cu bugetul sub presiune: 7 din 10 se așteaptă la cheltuieli mai mari
  • Industria HoReCa a ajuns la afaceri de 58,4 miliarde lei în 2025, dar profitul s-a prăbușit
  • BIPA a deschis un nou magazin și ajunge la șase locații în România
  • Plus de 80.000 metri pătrați de spații comerciale noi de la începutul anului
Energie

Europa a intrat într-o criză a motorinei, iar situația se va agrava și mai mult

8 minute
Energie

CEO încheie a doua lună cu vânzări scăzute de energie

2 minute
Energie

Rata de reducere a emisiilor de carbon la nivel global a ajuns la 2,5% în 2020, încă departe de obiectivul Acordului de la Paris

3 minute
Energie

Un alt furnizor de gaze renunță. A notificat clienții cărora li se termină contractele că nu vor fi reînnoite

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?