Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Opriți furtul de identitate! Închirierea stadionului Steaua de către FC FCSB SA este o rușine națională!
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
OpiniiSport

Opriți furtul de identitate! Închirierea stadionului Steaua de către FC FCSB SA este o rușine națională!

Cristian Stefan
Autor Cristian Stefan
Publicat 13 iulie 2023
Distribuie
steaua

Steaua București condamnă acțiunile Fotbal Club FCSB SA, care prin reprezentanții săi oficiali au avut apariții în spațiul public, atât pe posturile de televiziune naționale, cât și în online, în care s-au folosit de numele și simbolurile clubului armatei.

Comunicatul vine în contextul în care PSD, prin prim-ministrul Marcel Ciolacu și presa de sport fac presiuni de sorginte stalinistă ca societatea uzurpatoare SC FCSB SA să joace partida cu SC Dinamo 1948, din 22 iulie, pe stadionul Steaua.

Este o imixtiune de neacceptat a politicului în favoarea unei societăți comerciale care a folosit ilegal marca Steaua. Există o hotărâre definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție, din decembrie 2014, care a stabilit definitiv și irevocabil că Steaua București nu a cedat niciodată patrimoniul său (marca, numele sau palmaresul).

„Acțiunile reprezentanților clubului din Berceni sunt premeditate, instigatoare și cu o intenție clară de a induce în eroare opinia publică, prin afirmații care sunt în contradicție flagrantă cu realitatea”, se mai arată în comunicatul CSA Steaua București.

Fotbalul și justiția, batjocorite de politic

În cazul în care meciul dintre FC FCSB SA și SC Dinamo 1948 se va juca pe stadionul Steaua, putem trage concluzia că fotbalul românesc va muri definitiv. O astfel de intervenție a politicului în sport, în 2023, nu poate fi tolerată.

Mult mai grav este că astfel de acțiuni din zona politică intră în contradicție cu mai multe decizii definitive ale Justiției și arată că în România nu mai există stat de drept și o separație a puterilor în stat, iar hotărârile judecătorești pot fi ignorate.

Rămâne de văzut în ce măsură astfel de acțiuni vor avea consecințe dramatice și cine își va asuma eventualele pagube și evenimente violente de la această partidă, întreaga responsabilitate fiind în acest moment în curtea Guvernului României.

Val de plângeri penale

Sute de suporteri steliști au trimis deja plângeri către Direcția Națională Anticorupție (DNA), prin care atrag atenția asupra unui presupus trafic de influență exercitat de Marcel Ciolacu în favoarea unei societăți comerciale aflate în litigiu cu o instituție a statului.

Și asociația non-guvernamentală CIARO – Center for Intelligence Analysis, Research & Operations a depus o plângere penală la DNA și Parchetul Militar din București prin care atrage atenția asupra pericolului existent în cazul unei partide dintre SC FCSB SA și Dinamo 1948 pe Stadionul Steaua.

Conform plângerii CIARO, în cazul unei astfel de partide, vor exista „consecințe negative deosebite asupra sănătății, integrității fizice și emoționale a întregii comunități”.

Organizația atrage atenția asupra suspiciunii de trafic de influență exercitat de reprezentanții SC FCSB SA care au amenițat și pus presiune folosidu-se de susținerea arătată de prim-ministrul Marcel Ciolacu și a secretarul de stat din MAPN, Eduard Bachide.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Booklook, o apariție binevenită în universul umorului de calitate
Articolul următor Conexiuni culturale între Franța și România
6 comentarii
  • Aurel Vasile spune:
    13 iulie 2023 la 20:01

    Mulțumim Curierul Național, Forzza STEAUA,CSA💙❤️💙❤️💙❤️💙

    Răspunde
    • Adrian spune:
      14 iulie 2023 la 23:19

      Multumim Curierul National, o urma de „viata” intr-o presa moarta, disparuta.

      Răspunde
  • Anton Oprea spune:
    15 iulie 2023 la 0:18

    Mai exista jurnalisti drepti. Multumim de publicatie!

    Răspunde
  • Vali spune:
    16 iulie 2023 la 17:48

    Exista o raza de lumina in aceasta lume corupta din Romania, presa se vinde si politicul face jocurile fostilor puscariasi! Multumim Curierul National pentru ca tine steagul sus!

    Răspunde
  • Ionuț spune:
    18 iulie 2023 la 16:10

    Mulțumim și apreciem sinceritatea dumneavoastră!

    Răspunde
  • Claudiu Mitru spune:
    18 mai 2024 la 2:04

    Curierul Național un trust independent, care este imparțial. FORZA STEAUA București ❤️🤍💙🔴⚪️🔵🟥⬜️🟦🇹🇭🇹🇭🇹🇭‼️

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ilie Bolojan, la asumarea răspunderii în Parlament: Dacă nu se va pune în practică ce am spus, nu voi mai fi prim-ministru
Featured Politic
PE va aproba 280 de milioane euro din banii UE pentru țările afectate de inundații
Extern
Legea stocării gazelor și foaia de parcurs a UE privind securitatea energetică
Extern

RSS Știri Fotbal

  • Steaua peste FC FCSB! Cum s-au clasat cele două cluburi în topul academiilor de fotbal
  • Spectacol total în primul amical al Stelei din această vară! S-au marcat șapte goluri!
  • Cinci dintr-o lovitură! Steaua a transferat doi spanioli și trei români
  • Homawoo pleacă liber de contract de la Dinamo la noul club al lui Rednic
  • Vis frânt în Giulești. „Tricolorii” mici se opresc în fața unei Olande impecabile!

Citește și

Sport

De Ziua Mondială a Educației, tinerii care aleg practicarea sportului de performanță sunt ajutați să poată continua școala prin educație la distanță

5 minute
femeie cu masca
Opinii

De la a 13-a pensie ungurească, la sănătatea mentală zeelandeză

3 minute
Dan Badin_Partner in Charge Tax & Legal, Deloitte Romania
Opinii

Măsuri excepționale, impuse de evenimente excepționale

8 minute
Economie

Este utilizată inflația pentru a ține sub control, cât se poate, deficitul bugetar?

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?