Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Orban vrea și recalcularea „pensiilor nesimțite” din Armată și Poliție
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Orban vrea și recalcularea „pensiilor nesimțite” din Armată și Poliție

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 ianuarie 2020
Distribuie
orban

La scurt timp după ce Parlamentul a votat pentru eliminarea pensiilor speciale, premierul Ludovic Orban le-a cerut, la începutul ședinței de guvern, miniștrilor Muncii, Internelor și Apărării o soluție pentru modificarea vârstei de pensionare și recalcularea „pensiilor nesimțite” pe care „șefimea și le-a tras”.

„Ar trebui dna ministru (al Muncii-n.r.) și dl ministru de Interne și dl. ministru al Apărarii să ne uităm și la vârsta de pensionare și să vedem cum putem recalcula pensiile nesimțite. Cele care au fost făcute prin umflarea pe ultima sută de metri a veniturilor pentru a se ajunge la o pensie mai mare decât e plafonul acum. Trebuie să corectăm aceste nedreptăți pentru că provoacă o nemulțumire profundă inclusiv pentru cadrele militare, pentru jandarmi. Șefimea și-a tras pensii nesimțite profitând de portițele lăsate în actul normativ și așa ne-am trezit cu pensii de 15.000, 20.000, care sunt o sfidare la adresa unui om care a muncit o viață”, a spus Ludovic Orban.

Anterior, vorbind despre decizia Parlamentului de a elimina pensiile speciale, premierul a avut un moment de confuzie susținând că au fost desființate rentele viagere ale sportivilor cu rezultate deosebite, precum și indemnizațiile de merit ale oamenilor de cultură și i-a cerut ministrului Muncii un proiect de corectare a acestei decizii. Violeta Alexandru i-a spus că deja corectura a fost făcută în Parlament: „și-au dat seama cât de absurde erau amendamentele și le-au retras”. „Foarte bine!”, a replicat Orban.

Camera Deputaţilor a adoptat cu 247 de voturi pentru și 21 de abțineri proiectul de lege care elimină pensiile speciale. Măsura îi vizează pe deputați și senatori, judecători și procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanțelor judecătorești și al parchetelor, funcționarii publici cu statut special, funcționarii publici parlamentari, membrii corpului diplomatic și consular, membrii Curții Constituționale, precum și personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă. Actul normativ nu-i vizează pe militari și polițiști.

Legea urmează să meargă la promulgare la președintele Klaus Iohannis, dar are un termen în care poate fi contestată la Curtea Constituțională. De precizat este că magistrații au anunțat că vor contesta legea la CCR și există șanse mari ca aceasta să fie declarată neconstituțională. Există deja o decizie al Curții Constituționale care precizează că de pensiile magistraților nu se poate atinge nimeni. Motivul: de acestea depinde independența justiției.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior turcan Taxă de timbru pentru cei care vor să conteste un proiect
Articolul următor evaluare Simularea pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat, în martie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Pasiunea pentru sport nu poate fi evaluată în dolari
Opinii Sport
Inspecția Muncii: Amenzi de peste 6,4 milioane de lei, aplicate într-o singură săptămână
HR
ANSVSA: Echipă mixtă de 50 de experți veterinari, într-o acțiune amplă de control în Brăila, după confirmarea variolei ovine și caprine într-o localitate din județ
Agricultură

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii au cheltuit anul trecut peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de magazine
  • McDonald’s investește peste 7 milioane de lei în cel de-al doilea restaurant din Piatra Neamț
  • Modullo, un nou concept de mini-birou pe piața de coworking
  • Digitalizarea serviciilor financiare – Cum s-a schimbat accesul la împrumuturi rapide
Economie

Guvernul a adoptat Hotărârea de înființare a Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului

3 minute
Politic

Firea îl acuză pe Liviu Dragnea că o apără pe Carmen Dan

4 minute
Politic

Sondaj IPSOS pentru București, la comanda USR: Nicuşor Dan, favorit la Primăria Capitalei, cu 43%. Pe ce locuri sunt Gabriela Firea, Cristian Popescu Piedone și Sebastian Burduja

2 minute
Politic

Primul mesaj al lui Ilie Bolojan, ca președinte interimar: ”Vom avea alegeri corecte și transparente”

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?