Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Parchetul European, percheziții în România într-o anchetă privind Administrația Fluvială a Dunării de Jos și Autoritatea Navală Română
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Parchetul European, percheziții în România într-o anchetă privind Administrația Fluvială a Dunării de Jos și Autoritatea Navală Română

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 27 martie 2024
Distribuie
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Prejudiciu de 7 milioane de euro, după o presupusă fraudă în achiziția de remorchere

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Structura din Cluj-Napoca a Parchetului European conduce 12 percheziții într-o anchetă împotriva unor funcționari din Administrația Fluvială a Dunării de Jos și Autoritatea Navală Română, existând suspiciuni că s-ar fi comis o fraudă referitoare la achiziția a două remorchere – ambarcațiuni puternice folosite pentru tractarea unor ambarcațiuni și nave mai mari – pentru Delta Dunării de Jos, au anunțat procurorii europeni, miercuri, printr-un comunicat de presă.

Parchetul European conduce 12 percheziții în România

Parchetul European (EPPO) a precizat că au fost efectuate percheziții, marți dimineață, la trei instituții publice din România, una din județul Galați și două din județul Constanța. Au avut loc, totodată, șapte percheziții la locuințele unor oficiali care lucrează pentru instituțiile în cauză, în timp ce alte două percheziții au vizat companii private.

„Conform probelor strânse până în prezent în această anchetă, funcționari publici ai AFDJ Galați, în calitatea lor de reprezentanți ai acesteia, au obținut finanțare UE din Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) pentru achiziționarea a două remorchere multirol. Acesta a fost rezultatul unui contract de achiziție publică lansat în septembrie 2019, pentru o valoare totală de 35.144.000 RON (aproximativ 7 milioane de euro), afirmă EPPO în comunicatul de presă.

„Se suspectează că funcționarii publici au depus documente inexacte în vederea finanțării proiectului. Deși ambarcațiunile erau destinate exclusiv navigației fluviale, suspecții au întocmit caietul de sarcini pe baza caracteristicilor tehnice mai restrictive și a cerințelor de construcție specifice navelor maritime. Prin urmare, tipul de nave care se încadrează în criteriile caietului de sarcini a fost foarte limitat, ceea ce a împiedicat alți operatori economici să participe la procesul de licitație și, în ultimă instanță, a favorizat un singur solicitant”, se mai arată în același comunicat.

Achiziția frauduloasă ar fi provocat un prejudiciu de 7 milioane de euro pentru bugetul UE

„În urma finalizării contractului cu compania furnizoare, cele două remorchere au fost livrate în iulie 2021 cu un pescaj maritim mai mare decât era prevăzut inițial în caietul de sarcini și contractul de cumpărare. Asta le-a făcut potrivit exclusiv pentru Dunărea Maritimă, unde adâncimea apei permite navigarea cu pescaj mai mare – făcând astfel cele două ambarcațiuni inutilizabile pentru navigația fluvială, deoarece nu puteau trece prin rezervoarele pline ale sectorului fluvial Dunărea. Acest lucru a cauzat bugetului UE un prejudiciu în valoare de aproximativ 7 milioane de euro”, mai notează EPPO.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Au început înscrierile la Bookfest 2024
Articolul următor Războiul din Ucraina: Rusia a lansat producerea bombelor aeriene de trei tone
Un comentariu
  • Florin spune:
    28 martie 2024 la 7:39

    Asa e facut PNRR ul lui Ghinea USR😀😀😀. NE AMAGESC CU ASA ZISE FONDURI EUROPENE, NOI FACEM TREABA , DAR COMANDAND SI LUAND ORICE TOT DE LA EI, STAPANII, CA NOI NU MAI PRODUCEM NIMIC, BANII VIN LA EI IAR NII DAM BANII LUATI DIN PNRR INAPOI LA STAPAN. ADICA, IN FINAL, FACEM CU BANII NOSTRI CARE SE DUC LA EI, NU CU VANII LOR CARE VIN LA NOI😀😀😀. NU UITAM, SLAVA SUACRAINA 😀

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Conformarea la noile reguli de combatere a spălării banilor – termene limită, pași necesari și noi entități vizate
Actualitate
IMM România: Scăderea cererii interne pune presiune pe IMM-urile din HoReCa și pe investițiile din industrie
Companii
Cum contești o decizie de impunere ANAF sau o decizie de taxe locale fără riscuri suplimentare
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
Actualitate

Doi antreprenori dezvoltă un produs digital în premieră pe piața de imobiliare din România

4 minute
Actualitate

Miting de protest: sindicaliștii ies în stradă marți, 28 aprilie 2026, în fața sediului Guvernului din Piața Victoriei

4 minute
tren
Actualitate

CFR demarează programul de îmbunătăţire a serviciilor feroviare publice

4 minute
Actualitate

Stefan-Radu Oprea: Incubatorul de afaceri din Odorheiu Secuiesc, un exemplu de bună practică

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?