Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Pe măsură ce China se redeschide, alte state închid ușile călătorilor chinezi
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Pe măsură ce China se redeschide, alte state închid ușile călătorilor chinezi

Radio China Internaţional
Autor Radio China Internaţional
Publicat 3 ianuarie 2023
Distribuie

După modificarea politicilor antiepidemice la sfârșitul anului 2022, refacerea ordinii economice și sociale din China s-a accelerat, fapt salutat de comunitatea internațională și considerat o stimulare a economiei mondiale. Însă, țări reprezentate de SUA care au cerut anterior Chinei să „renunțe la măsurile antiepidemice” au început să impună restricții intrării în graniță a călătorilor din China.

The Washington Post a criticat recent, citând mai mulți epidemiologi, că decizia guvernului american este „neștiințifică, irațională, iar direcția este greșită”și „nu are nicio semnificație”. Potrivit unor analiști, acesta este un nou spectacol politic colectiv al unor țări. Ele doresc încă o dată să arunce vina răspândirii pandemiei asupra Chinei pentru a o izola.

În prezent tulpinile Covid-19 dominante în China sunt BA.5.2 și BF.7 care deja s-au răspândit în multe țări. Este posibil să apară noi tulpini în orice zonă. Atunci ce sens au restricțiile la graniță impuse călătorilor din China? Maria Van Kerkhove, epidemiolog la Organizația Mondială a Sănătății(OMS) a afirmat că în prezent se răspândesc în întreaga lume peste 500 de subvariante Omicron. Potrivit The Washington Post, o nouă subvariană Omicron XBB.1.5 se răspândește în New York și partea nord-estică a SUA. Experții în sănătate din multe țări consideră că nu e nevoie să se impună restricții la graniță călătorilor din China. Prevederile aferente ale unor țări europene și ale SUA sunt fără temei științific, ignorând realitatea antiepidemică și neavând niciun rol.

Patogenitatea și virulența tulpinii Omicron au slăbit vizibil, drept urmare, situația epidemică a cunoscut noi schimbări. Pe baza creșterii continue a capacității de tratament, testării și vaccinării, China a relaxat măsurile antiepidemice. Politicile antiepidemice din toate țările trebuie să treacă prin perioade de adaptare, inclusiv și cele chineze. De ce doar China este considerată de anumite țări ca principalul obiectiv de prevenire în contextul relaxării măsurilor antiepidemice în majoritatea țărilor? Jeffrey Shaman, epidemiolog la Universitatea Columbia consideră că acțiunea respectivă „nu are sens”. Centrul European de Control al Bolilor a declarat că testarea de Covid aplicată călătorilor din China este „irațională”.

În ultimii trei ani, atitudinea SUA și a unor țări față de politicile chineze antiepidemice este autocontradictorie. Când guvernul chinez a luat măsuri antiepidemice stricte pentru protejarea sănătății și securității poporului chinez, SUA și unele țări europene au cerut continuu Chinei să „anuleze măsuri antiepidemice”, criticând că nu respectă libertatea și drepturile omului în China. Însă, după reglarea politicilor antiepidemice, unii politicieni și mass-media occidentale au început să susțină că situația epidemică din China „amenință” alte țări și au aplicat restricții la graniță în pofida realității și științei, fiind o acțiune cu standard dublu!

Conform logicii politice a unor persoane din SUA și Europa, China întotdeauna greșește indiferent dacă relaxează sau nu măsurile antiepidemice. Ele intenționează să producă o nouă rundă de confruntare, punând mari piedici ieșirii cât mai grabnice a lumii din umbra pandemiei.

China se află în perioada de reglare a politicilor antiepidemice. Cu toate că există unele dificultăți și provocări,  situația epidemică este în general sub control. Economia se reface rapid, societatea își recapătă din nou vitalitatea. O serie de măsuri destinate ușurării schimburilor de personal între China și alte state sunt apreciate de multe țări.

Xi Jinping încurajează militarii din forțele navale
23 decembrie 2025

Jocul politic vechi al unor țări nu va avea succes, comunitatea internațională dorește mai multă forță de unitate și cooperare.

Articol realizat de Radio China International și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Mitică Popescu a murit. Marele actor avea 86 de ani
Articolul următor Spitalele din mai multe provincii chineze iau măsuri de urgență pentru pacienți
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Zone automatizate” ale NATO de apărare la granița cu Rusia, găzduite de România, Polonia și Finlanda
Extern
ANAF lansează ANA – asistentul virtual al contribuabililor
Fiscalitate
Aproape 90% dintre organizații preferă modele SOC externalizate sau hibride
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața creditelor ipotecare în 2025: Creștere de 6,4%, recorduri în Ilfov și Cluj, scădere abruptă în Iași
  • 130.000 de români au optat pentru fondul de pensii facultative Raiffeisen Acumulare
  • Automobilul Dacia Bigster cu numărul 100.000 a fost produs la uzina din Mioveni
  • ENEVO Group are în construcție un portofoliu de peste 1,5 GW în proiecte de energie regenerabilă
Actualitatea din China 

Colaborare CMG – La Liga pentru transmiterea sezonului 2024/25

1 minute
Actualitatea din China 

Xi Jinping solicită consolidarea serviciilor publice

1 minute
Actualitatea din China 

Xi Jinping încurajează tinerii care activează în industria aerospațială

1 minute
Actualitatea din China 

China intensifică reforma

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?