Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Peste două milioane lei fonduri REGIO pentru modernizarea școlii din Stremț-Alba
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Peste două milioane lei fonduri REGIO pentru modernizarea școlii din Stremț-Alba

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 martie 2019
Distribuie

La sfârșitul anului 2021, elevii Școlii Gimnaziale din comuna Stremț vor beneficia de o clădire complet modernizată și de dotări noi pentru cursuri. Acest fapt va fi posibil ca urmare a implementării proiectului finanțat în cadrul Axei Prioritare 10.1 a Programului Operațional Regional 2014-2020, după semnarea de azi a contractului de finanțare pentru proiectul „Modernizare școala gimnazială în satul Stremț, comuna Stremț, județul Alba” de către primarul localității, domnul Traian Ștefan Popa și de domnul Simion Crețu, director general ADR Centru. Valoarea totală a proiectului este de peste 2,3 milioane lei, din care fondurile nerambursabile reprezintă circa 98% din suma cheltuielilor eligibile, adică mai mult de 500.000 euro.

Pentru acest proiect, finanțarea este acordată în cadrul Programului REGIO 2014-2020, pentru investiții în educație și  formare, pentru dobândirea de competențe și învățare pe tot parcursul vieții, prin dezvoltarea infrastructurilor de educație și formare, în conformitate cu apelul de proiecte dedicat învățământului obligatoriu. Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea gradului de participare a populației școlare din învățământul obligatoriu la un sistem educațional performant, care să asigure resursele umane necesare unei dezvoltări socio-economice durabile. Pe lângă creșterea accesului, calității și atractivității educației, care contribuie astfel la creșterea ratei de participare la diferite niveluri de educație, obiectivul specific al acestui proiect include asigurarea unei oferte educaționale adecvate tuturor copiilor din mediul rural, accesibilă și de calitate, precum și asigurarea de șanse și oportunități egale pentru educație.

    ”Primăria Stremț și-a asumat, prin strategia locală de dezvoltare, atingerea acestui obiectiv realizând prin investiția propusă primul pas, respectiv de modernizare a Școlii gimnaziale din satul Stremț, care asigură educația a unui număr de 177 de elevi. Indirect, proiectul nostru se adresează populației din comună, prin îmbunătățirea structurii de învățământ și a actului didactic, precum și prin dotarea corespunzătoare a sălilor de clasă. Creșterea nivelului de educație al copiilor din comuna noastră asigură premisele unei viitoare generații de locuitori mai informați, mai responsabili în relația cu comunitatea locală și mediul înconjurător, mai implicați în viața economică și socială a localității”, a declarat domnul primar Traian Ștefan Popa, în momentul semnării acestui contract de finanțare.

Proiectul de „Modernizare școala gimnazială în satul Stremț, comuna Stremț, județul Alba” prevede lucrări de modernizare a clădirii existente a școlii, unde învață aproape 180 de elevi. Se vor realiza lucrări pentru înlocuirea elementelor de șarpantă deteriorate și înlocuirea șipcilor, inclusiv înlocuirea integrală a sistemului de scurgere a apelor, se vor amenaja rigole de dirijare a apelor provenite din burlane. De asemenea, se vor desface tencuielile interioare și exterioare deteriorate, dar și pardoselile existente și se vor realiza pereți de compartimentare, astfel încât să rezulte grupuri sanitare noi și un hol care sa deservească accesul. Se vor realiza noi instalații electrice, sanitare, termice; noi tencuieli interioare, precum și un termosistem din polistiren expandat. Investiția prevede și dotarea corespunzătoare cu mobilier și tehnica de calcul a claselor de curs. Bugetul cererii de finanțare este de 2.368.949,14 lei, din care 2.306.000 lei reprezintă finanțarea nerambursabilă acordată de AMPOR, iar lucrările se vor finaliza până la sfârșitul lunii noiembrie 2021.

   ”Localitățile mici, din mediul rural, au această șansă de a accesa resurse financiare nerambursabile europene pentru îmbunătățirea bazei materiale în educație. Este pentru prima dată când Programul REGIO finanțează investiții în comuna Stremț din județul Alba și este bine că aceste fonduri degrevează bugetul local, pentru creșterea încrederii cetățenilor în activitatea administrației publice, dar și pentru îmbunătățirea interesului elevilor și părinților față de studiu”, a declarat domnul Simion Crețu, director general ADR Centru.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Romania este pe locul 8 in topul tarilor cu cel mai mare procent de utilizatori atacati de ransomware-ul mobil
Articolul următor Consiliul Concurentei a autorizat preluarea unor farmacii Belladonna de catre Sensiblu SRL
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bookfest revine cu cele mai bune cărți la Cluj-Napoca
Cultură și Educație
Comerțul UE-SUA: undă verde din partea Parlamentului pentru legislația tarifară
Extern
DNA descinde în opt județe și București: prejudiciu de peste 50 de milioane de lei într-un dosar de evaziune fiscală din domeniul curieratului
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Brandul auto chinez XPENG s-a lansat în România cu patru modele electrice
  • Discounterul danez Normal deschide primul magazin din România în Mega Mall București
  • Domeniile Ostrov estimează o recoltă de peste 500 tone de cireșe în 2026
  • DAN AIR a transportat peste 30.000 de pasageri în primul an de operațiuni în Siria
Actualitate

Ilie Bolojan, primele declarații după explozia din Capitală: „Oamenii ar putea fi despăgubiți aproape în totalitate”

4 minute
Actualitate

Rezultatele primei săptămâni de activitate a inspectorilor “Comandamentului Sezon Estival 2022”

2 minute
inundatii
Actualitate

Peste 164 de milioane lei pentru refacerea infrastructurii afectate de calamităţi

1 minute
Actualitate

Evenimentele EIT au schimbat în 2018 viețile a peste 200 de echipe inovatoare

10 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?