Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Piața logistică, rezilientă în pandemie, a beneficiat și de schimbările de consum din această perioadă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

Piața logistică, rezilientă în pandemie, a beneficiat și de schimbările de consum din această perioadă

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 februarie 2022
Distribuie
Rodica Tarcavu - Partner Industrial Agency Cushman & Wakefield Echinox

Studiu Cushman & Wakefield Echinox

Sectorul logistic local nu numai că a dat dovadă de reziliență în timpul pandemiei, dar a continuat să beneficieze de schimbările de la nivelul comportamentului consumatorilor și al firmelor ca reacție la criza sanitară. Astfel, cererea de spații industriale a depășit pragul de 1 milion de metri pătrați în 2021 pentru prima dată în istorie, activitatea de închiriere fiind alimentată de contractele noi, care au reprezentat 80% (802.000 metri pătrați) din suprafața tranzacționată, după cum arată datele companiei de consultanță imobiliară Cushman & Wakefield Echinox.

Companiile au accelerat planurile de închirere de spații industriale și logistice în ultimul trimestru, contractând un nivel record de spații, de 441.000 metri pătrați, nivel ce reprezintă 44% din suprafața tranzacționată în 2021.

Extinderea comerțului online, atât din punct de vedere geografic, cât și în ceea ce privește gamele de produse, alături de măsurile de eficientizare operațională și de scurtare a lanțurilor de aprovizionare, au fost factori cheie de stimulare a cererii.

În acest context, cererea a fost generată în principal de companiile de distribuție și logistică, de cele de retail, FMCG și e-commerce, în total acestea realizând jumătate din volumul tranzacționat.

Network One Distribution, Mobexpert, Havi Logistics, DSV, Elbi, Altex, Metro Cash & Carry, Kuehne + Nagel, ITC Logistics sau Tuborg sunt printre companiile care au semnat contracte relevante de închiriere în 2021.

Birourile de familie: noii arhitecți ai capitalului privat în era transferului generațional
11 noiembrie 2025

Alte sectoare active au fost automotive, producție, industria farmaceutică sau curierat, cu aproape 200.000 metri pătrați de spații închiriate.

Bucureștiul a atras anul trecut 67% din volumul tranzacționat, în timp ce Timișoara, Oradea și Brașov au fost cele mai active orașe regionale, cu un total de peste 200.000 metri pătrați contractați.

Din punct de vedere al activității de dezvoltare, în 2021 au fost finalizate proiecte totalizând 530.000 metri pătrați, în scădere cu 18% față de 2020. Reducerea suprafeței noi livrate coroborată cu o cerere susținută din partea chiriașilor a determinat diminuarea spațiilor disponibile la 4,2% în București și la 3,5% la nivel national.

Cererea puternică pentru proprietăți logistice și industriale, combinată cu ratele scăzute de neocupare, încurajează dezvoltatorii să-și continue extinderea portofoliilor. În prezent, aproape 600.000 mp de spații noi sunt planificate pentru livrare în următoarele 12 luni, peste 50% dintre aceste spații fiind situate în București. Timișoara, Brașov și Cluj vor beneficia de asemenea de noi spații industriale și logistice în 2022, dar există și un interes evident pentru orașele secundare și terțiare, determinat de cererea recent crescută pentru astfel de locații.

IFC ajută la construirea unui amplu complex ecologic dedicat spațiilor de birouri
20 aprilie 2021

Rodica Târcavu, Partner Industrial Agency, Cushman & Wakefield Echinox: „Piața a fost foarte dinamică și în 2021 continuând evoluția din 2020, susținută de o cerere din sectoare diverse ale economiei. Companiile care au închiriat spații au fost preponderent din retailul tradițional, comerț online, logistică și distribuție. Ne bucurăm să observăm un număr atât de mare de tranzacții (peste 30) cu suprafețe mai mari de 10.000 mp, ceea ce ne dă încredere în dezvoltarea pieței logistice și industriale și în următorii ani. România este percepută ca o piață atractivă pentru companiile internaționale prin prisma conexiunilor geografice atât cu țările din Europa Centrală și de Est, precum și cu cele din regiunea Balcanilor respectiv Orientul Mijlociu, a disponibilității și calificării forței de muncă și a nivelului salarial”.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 57% dintre pacienții cu afecțiuni Long Covid suferă de oboseală
Articolul următor Cum se modifică structura IMM-urilor odată cu ieşirea din pandemie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bolojan acuză situația catastrofală a absorbției banilor europeni pentru proiectele energetice ale companiilor de stat: CE Oltenia 10%, Transelectrica 4%, Elcen zero. “Nu mai putem continua așa”
Actualitate
APCE: Lecția bulgărească în energie pentru toată regiunea Balcanilor, unde România nu contează
Energie
România își consolidează vizibilitatea pe piața chineză prin participarea la târgul internațional de turism ITB China
Turism

RSS Știri Financiare

  • Incidentele la plată ale firmelor – ce spun sumele cumulate ale incidentelor minore și majore
  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
Actualitate

Piaţa imobiliară, evoluţie peste aşteptări

18 minute
Imobiliare

Speedwell a semnat un acord de finanțare cu Garanti BBVA pentru Clădirea 2 a proiectului THE IVY

4 minute
Imobiliare

Antreprenorul clujean Dorin Bob a vândut terenuri de 157.000 de metri pătrați în Jilava, în apropiere de București, către grupurile Altex și mömax

3 minute
Imobiliare

Birourile viitorului: colaborare, energie și atragerea talentelor, cu un grad de ocupare ideal între 50% și 85% 

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?