Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: POIM 2014-2020: a fost semnat acordul cadru pentru dotarea IGSU cu 12 elicoptere de ultimă generație
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

POIM 2014-2020: a fost semnat acordul cadru pentru dotarea IGSU cu 12 elicoptere de ultimă generație

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 noiembrie 2021
Distribuie

Cristian Roman, secretar de stat în Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, a participat miercuri la evenimentul organizat de IGSU, prilejuit de semnarea acordului cadru pentru furnizarea a 12 elicoptere prevăzute în cadrul proiectului „Viziune 2020”.

Finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 și având o valoare totală de 682 milioane euro, proiectul, implementat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, are ca obiectiv consolidarea și dotarea corespunzătoare a IGSU, astfel încât echipele de intervenție să poată asigura un răspuns mai prompt și misiuni mai sigure. IGSU va beneficia astfel de aparate de zbor de ultimă generație, ce vor putea fi utilizate în timpul misiunilor de salvare.

„Evenimentul de astăzi marchează un pas extrem de important în implementarea proiectului Viziune 2020 – unul dintre cele mai complexe proiecte finanțate prin POIM și, în mod sigur, cel mai amplu proiect de acest fel de la nivelul Ministerului Afacerilor Interne. IGSU rămâne unul dintre cei mai performanți beneficiari din portofoliul Programului Operațional Infrastructură Mare, cu 3 proiecte finalizate, totalizând 90 milioane euro din fonduri europene”, a declarat secretarul de stat Cristian Roman.

Finanțarea din cadrul proiectului va viza, pe lângă achiziția elicopterelor, și achiziția de mijloace tehnice specifice, precum aparate izolante, autospeciale de transport și de intervenție și salvare de la înălțime, motopompe remorcabile de mare capacitate, ambulanțe și autospeciale de stingere special echipate pentru intervenții la incendii de pădure, autospeciale descarcerare, containere și autocamioane autospeciale pentru intervenții la inundații etc. Tot în cadrul proiectului „Viziune 2020” este prevăzută și achiziția unei clădiri, ce va fi adaptată pentru crearea Centrului Național de Răspuns la Dezastre (CNRD). Acest centru va asigura spațiile și condițiile de lucru pentru coordonarea și conducerea, la nivel național, a acțiunilor de intervenție specifice IGSU.

Semnarea acordului cadru a avut loc în prezența ministrului Afacerilor Interne, Lucian Bode și a secretarului de stat Raed Arafat – gazda evenimentului.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență mai are în implementare alte două proiecte cu finanțare din Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, în valoare totală de peste 700 milioane euro, alte 8 proiecte fiind în prezent în etapa de evaluare

Aegon Pensii devine Carpathia Pensii
10 ianuarie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior petrecere surpriza Organizezi o petrecere surpriză? Iată care sunt pașii pe care să-i urmezi
Articolul următor Apel deschis: Burse și sprijin profesional pentru minim 1.800 de doctoranzi și cercetători post-doctorat
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ordinul de protecție în România: soluție juridică pentru victimele violenței domestice
Actualitate
Putin părăseşte China după ce a anulat conferinţa de presă în absenţa unor rezultate tangibile
Extern
România își promovează destinațiile și serviciile dedicate turismului de afaceri la IMEX Frankfurt
Turism

RSS Știri Financiare

  • eMAG mizează pe AI și expansiune regională după venituri de 11,1 miliarde lei în 2025
  • Industria hotelieră a încasat mai mulți bani în 2025, deși numărul de turiști a scăzut
  • Creștere anuală a vânzărilor de 24% pentru GymBeam, la peste 230 milioane de euro
  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
Actualitate

Document bilateral de înțelegere în domeniul irigațiilor între ANIF și instituția omoloagă din SUA

4 minute
Actualitate

46 de funcționari de la Agenția de Control din Vama Nădlac II, acuzați de luare de mită

2 minute
Actualitate

Crăciunul în iarna inflaţiei: Două treimi dintre familiile de la sate vor renunţa la cadouri sau vor reduce substanţial bugetul

6 minute
Actualitate

ANCOM prelungește consultarea publică privind piața serviciilor de acces local la puncte fixe

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?