Ford Otosan a marcat miercuri un moment de referință pentru fabrica sa din Craiova: asamblarea exemplarului Ford Puma cu numărul 1.000.000.
Lansat în anul 2019, modelul Ford Puma a fost constant cel mai bine vândut autoturism Ford din Europa. Din 2025, modelul a trecut la electrificare totală prin lansarea versiunii Puma Gen-E.
„Este o adevărată mândrie să producem emblematicul model Ford Puma în fabrica noastră de la Craiova, acesta fiind cel mai bine vândut autoturism Ford din Europa și totodată un model cu rezultate excelente în ultimii ani, în special pe piața din Marea Britanie”, a declarat Fırat Elhüseyni, președintele Ford Otosan România. Prin lansarea versiunii Puma Gen-E în 2025, Ford Otosan a devenit primul constructor de autovehicule 100% electrice din România.