Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Presa austriacă: Viena va anunța pe 22 noiembrie că acceptă aderarea deplină a României și Bulgariei la Schengen. Ridicarea veto-ului, însoțită de un nou pachet de măsuri anti-migrație
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Presa austriacă: Viena va anunța pe 22 noiembrie că acceptă aderarea deplină a României și Bulgariei la Schengen. Ridicarea veto-ului, însoțită de un nou pachet de măsuri anti-migrație

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 13 noiembrie 2024
Distribuie
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)

Austria intenționează să dea undă verde pentru aderarea deplină a României și Bulgariei la Schengen, în cadrul unei reuniuni ministeriale care va avea loc la finele săptămânii următoare, cel mai probabil pe 22 noiembrie, la Budapesta, informează Der Standard.

Totuși, acordul va fi însoțit de un „pachet general” cu noi măsuri care să combată mai mult fenomenul migrației și al traficului de persoane.

Ministrul austriac de Interne a transmis că schimbarea de ton e generată de faptul că măsurile luate până acum în privința migrației chiar au funcționat, iar presiunea pe țara sa a fost redusă.

Der Standard mai precizează, însă, că a funcționat și presiunea din interiorul UE, Austria fiind singura țară care se mai opunea intrării depline a României și Bulgariei în spațiul de liberă circulație.

Contextul în care Austria vrea să-și dea acordul pentru aderarea deplină a României și Bulgariei la Schengen

La finele săptămânii viitoare, cel mai probabil pe 22 noiembrie, în Ungaria, țara care deține acum președinția rotativă a UE, urmează să se întâlnească miniștrii de Interne ai Austriei, României și Bulgariei. În cadrul evenimentului, ministrul austriac Gerhard Karner urmează să anunțe ceea ce chiar el a numit „pasul următor” în drumul spre primirea deplină a celor două state în Schengen.

Decizia în sine de ridicare a veto-ului austriac urmează să fie luată la Consiliul JAI din 12 decembrie.

Trump spune că Ucraina nu va adera niciodată la NATO. „Crimeea va rămâne sub controlul Rusiei”
25 aprilie 2025

Cum argumentează Austria ridicarea veto-ului în ce privește primirea României în Schengen

Gerhard Karner a argumentat că ambele țări au răspuns „solicitărilor și îngrijorărilor Austriei” în ultimele luni.

Situația în privința migrației s-a îmbunătățit semnificativ. Potrivit Der Standard, numărul solicitărilor de azil înaintate de migranți care au intrat în UE prin Bulgaria a scăzut cu peste 40%, iar în cazul României cu peste 70%.

De asemenea, a contat faptul că trecerile ilegale ale frontierei UE au scăzut cu 30%. Migrația spre UE via Balcani chiar a scăzut cu 62%, potrivit Ministerului austriac de Interne.

„Veto-ul a fost și este important. Numărul migranților ilegali care traversează aceste țări a scăzut masiv. Asta înseamnă că suntem pe drumul cel bun, dar încă nu am ajuns la finalul lui. Îngrijorările și cererile noastre de a combate traficul de persoane și migrația ilegală sunt acum luate foarte în serios. Vom continua susținut pe acest drum”, a declarat ministrul austriac de Interne.

Joe Biden și Kamala Harris și-au expus prioritățile în lupta cu pandemia, în economie, climă și inegalitățile rasiale
5 decembrie 2020

De altfel, la reuniunea din Budapesta urmează să fie elaborat un „pachet general” de măsuri pentru a combate mai mult fenomenul migrației ilegale.

- Publicitate -

În Viena, mai notează Der Standard, oamenii sunt mulțumiți că autoritățile române și bulgare au primit din solicitanții de azil care au intrat în UE prin granițele lor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sindicatele au cerut angajări la Termocentrala Rovinari 
Articolul următor Românii se împrumută tot mai mult la IFN-uri. Piața creditelor rapide este în creștere accelerată
2 comentarii
  • Florin spune:
    13 noiembrie 2024 la 14:34

    România trezeste te, ROEXIT, NATOEXIT, NATIONALIZARE FARA DESPAGUBIRI, YANKEES GO HOME, TRAIASCA ROMÂNIA LIBERA. Afara cu toate companiile straine din tara mea, au jefuit tot, NATIONALIZAREEEEEEEEEEEEE

    Răspunde
  • Patriotele Nationale spune:
    13 noiembrie 2024 la 18:01

    Pe de o parte Austria ne cere sa oprim migrantii la frontiera sau sa nu ii lasam sa treaca spre ei,
    pe de alta parte Comisia UE cu vestita Ursula ne cere Pactul pentru migratie
    cu solidaritate europeana in raspunsul dat migratiei – adica, desi nu se spune, cote obligatorii de migranti acceptati de fiecare tara.

    Toata tevatura asta de la Bruxelles cu dreptul de azil si valorile europene se aude prin internet pana in Africa, iar dupa asta ne miram ca africanii trec Mediterana in barci.
    Si ne mai miram ca Trump castiga alegerile in SUA cand el spune contrariul:
    migratie, de acord, dar alegem noi pe cine primim pe baza calificarii in munca a fiecaruia si a nevoilor noastre
    drept de azil inchipuit pe motive economica, il oprim la frontiera.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NHL playoffs: Colorado Avalanche se impune pe terenul Minnesotei Wild și ia o opțiune serioasă pentru calificare
Sport
Federația Patronatelor din Turismul Românesc, FPTR, anunță lansarea celei de-a 48-a ediții a programului social „Litoralul pentru Toți”
Turism
net whatsapp
O vulnerabilitate WhatsApp ar putea permite exploatarea funcției Instagram Reels pentru deschiderea de URL-uri suspecte
IT

RSS Știri Financiare

  • Românii și telefonul, o relație frustrantă! Majoritatea au ratat momente importante din cauza acestuia
  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
  • Mobidea mizează pe comerțul online și livrarea rapidă pentru a câștiga clienți în fața marilor lanțuri de mobilier
Extern

Jens Stoltenberg: Trebuie să tragem învățăminte în urma evenimentelor din Afganistan

2 minute
Extern

Atac armat în fața Capital Jewish Museum – Washington DC. Doi angajați ai ambasadei israeliene, uciși

2 minute
Extern

Trump vrea ca Zelenski să renunțe la teritoriile ocupate de ruși și să își dea demisia. „Am fost foarte dur cu Rusia, mai dur decât oricine”

3 minute
Extern

Noul val de migranți provoacă alarmă. Europenii își trimit în mare grabă liderii în Turcia și în Grecia

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?