Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Președintele Coreei de Sud dorește discuții cu Trump după stagnarea dialogului cu Phenianul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Președintele Coreei de Sud dorește discuții cu Trump după stagnarea dialogului cu Phenianul

Maria Mădălina Bulancia
Autor
Maria Mădălina Bulancia
Publicat 29 martie 2019
Distribuie
Al Jazeera

Oficialii sud-coreeni, împreună cu președintele Moon Jae-in și-au exprimat intenția de a demara o serie de întâlniri cu partenerii lor americani în încercarea de a grăbi negocierile de denuclearizare cu Coreea de Nord și să remedieze deteriorarea legăturilor din alianța lor.

Moon va organiza o întâlnire la nivel înalt cu președintele Donald Trump la Washington, la 11 aprilie, pentru a discuta despre Coreea de Nord și alte probleme ale Alianței, a declarat vineri Casa Albă.

„Alianța dintre Statele Unite și Republica Coreeană rămâne piatra de temelie a păcii și securității pe peninsula coreeană și în regiune”, a afirmat Moon Jae-in într-o declarație.

Al doilea summit dintre Trump și liderul nord-coreean, Kim Jong Un, s-a destrămat la Hanoi în februarie, în legătură cu diferențele legate de limitele în care Pyongyang era pregătit să își pună în aplicare programele sale nucleare și de disponibilitatea SUA de a ușura sancțiunile.

Eșecul lui Trump de a încheia o înțelegere a fost o lovitură pentru Moon, care a fost vocal în convingerea sa conform căreia Kim este dispus să-și abandoneze arsenalul nuclear.

Washingtonul și Seul s-au „încăierat” datorită costului trupelor staționate în Coreea de Sud, Trump cerând o sumă mai mare pentru menținerea acestora (în număr de 28.500) în zonă.

Nordul aproape a terminat lucrările la reconstruirea site-ului de lansare a rachetelor Sohae – în nord-vestul orașului Tongchang-ri – a cărui desființare o fost promisă de Kim la summit-ul din iunie, au declarat vineri, parlamentarii sud-coreeni.

Senat: Proiectul de lege al Guvernului privind reducerea cheltuielilor cu pensiile de serviciu, pe ordinea de zi a comisiilor
27 martie 2023

Deputații, informați de agenția de informații din Seoul, au adăugat că o instalație de îmbogățire a uraniului de la complexul nuclear principal de la Yongbyon din nord a funcționat normal, deși un reactor de 5 megawați nu funcționează de la sfârșitul anului trecut.

Înaintea summitului Trump-Moon, Coreea de Sud a declarat că trimite miniștrii străini și ai apărării, precum și alți înalți oficiali, la reuniunile de la Washington.

Lipsa progreselor înregistrate în Coreea de Nord a devenit o problemă internă pentru Moon, care și-a strâns o mare parte din capitralul său politic pentru îmbunătățirea relațiilor cu Phenianul.

Ministrul apărării din Coreea de Sud a declarat că a propus discuții militare cu nordul săptămânii trecute, dar nu a existat niciun răspuns din partea oficialilor din Phenian.

S-a lansat Revista „Născut pentru sport”
21 noiembrie 2019
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Laura-Codruta-Kovesi Kovesi: ,,Este o măsură pentru a-mi închide gura”
Articolul următor Criza din Venezuela degenerează într-un conflict între Rusia și Statele Unite
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington! A fost invitat de Trump
Politic
Marco Rubio, discurs la MSC: Avem nevoie de o Europă puternică pentru a remodela ordinea globală
Extern
Evenimente plastice recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • 9 români din 10 au amânat în ultimii trei ani decizii importante pentru sănătate din lipsa banilor
  • One United Properties, vânzări de peste 174 milioane de euro în 2025
  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
Actualitate

Dezbatere-maraton în cadrul consultărilor privind PNS pentru ecoscheme, sectorul forestier, mediu și climă

2 minute
Actualitate

Proiectul Solidar Social se extinde la Petrila

5 minute
Actualitate

CCR a amânat din nou decizia privind pensiile magistraților

3 minute
Actualitate

Bolojan propune limitarea avansului pentru apartamente

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?