Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Preşedintele Senatului: Reforma pensiilor înseamnă sfârşitul privilegiilor, iar asta probabil deranjează. Premierul nu va ceda în faţa presiunilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Preşedintele Senatului: Reforma pensiilor înseamnă sfârşitul privilegiilor, iar asta probabil deranjează. Premierul nu va ceda în faţa presiunilor

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 29 decembrie 2025
Distribuie

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a declarat astăzi că amânările repetate ale deciziei CCR privind reforma pensiilor nu pot deveni o strategie de blocaj. El a precizat că reforma pensiilor înseamnă sfârşitul privilegiilor, iar asta probabil deranjează. Abrudean a mai spus că premierul Ilie Bolojan nu va ceda în faţa presiunilor şi nici Partidul Naţional Liberal nu o va face.

„Amânările repetate ale deciziei CCR privind reforma pensiilor nu pot deveni o strategie de blocaj. Respectăm rolul Curţii Constituţionale, dar România are nevoie de o decizie clară care să permită continuarea reformelor asumate”, a scris preşedintele Senatului pe Facebook.

Mircea Abrudean consideră că „reforma pensiilor înseamnă sfârşitul privilegiilor, iar asta probabil deranjează. Nu putem permite jocuri politice, mai ales cu o miză atât de importantă”.

„Premierul Ilie Bolojan nu va ceda în faţa presiunilor şi nici Partidul Naţional Liberal nu o va face, indiferent dacă ele vin din zona politică sau instituţională. Să fim conştienţi că blocajele au consecinţe reale: riscăm pierderea fondurilor PNRR. România trebuie să meargă înainte. Reforma nu mai poate fi amânată”, a subliniat Abrudean.

- Publicitate -

Ședința CCR din această dimineață, la care au fost cinci din cei nouă judecători, s-a amânat deoarece cei patru judecători propuși de PSD nu s-au prezentat. Sunt cei care au părăsit ședința duminică, neasigurând cvorumul.

Pentru luarea unei decizii, este nevoie ca toți cei nouă judecători să fie în sală, pentru că legea prevede că toți cei care au participat la deliberări trebuie să fie prezenți. În cazul acestei sesizări, la deliberări au participat toți cei nouă judecători.

Următorul termen a fost stabilit pentru vineri, 16 ianuarie 2026, ora 10.00, aceasta fiind a treia amânare a discuţiilor privind legea care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Talent, educație și performanță: Gabriel Popescu, un tânăr de 12 ani, debutează pe scena TNB în cadrul Regalului Vienez
Articolul următor Doljul, cu mâna întinsă la stat
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România și India consolidează cooperarea economică în cadrul Romania-India Business Forum
Extern
Donald Trump și-a anunțat candidatura „pentru al patrulea mandat”! La ce s-a referit președintele SUA
Extern
Festivalul ICon Arts Transilvania revine cu cea de-a XXIV-a ediție: două săptămâni în care muzica transformă patrimoniul Transilvaniei într-o scenă internațională
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Aeroportul Băneasa a avut în ultimele șase luni mai mulți pasageri decât întreg anul 2025
  • Ham pentru motocoasă: un accesoriu care influențează în mod direct confortul și performanța rezultatelor
  • Peste 2,4 miliarde de ambalaje SGR returnate de români până la jumătatea anului 2026
  • MR.DIY deschide al doilea magazin din București în Colosseum Mall
Actualitate

NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă

2 minute
Actualitate

Controale ANPC la marile magazine: amenzi de aproximativ 3,2 milioane de lei, în doar 2 zile

2 minute
Actualitate

7 din 10 români simt că viața lor de zi cu zi este afectată de caniculă

6 minute
Actualitate

Nicio pensie nu va putea depăși salariul primit în perioada activă

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?