Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Prezidenţialele americane: Donald Trump, în criză de fonduri pentru campania electorală?
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Prezidenţialele americane: Donald Trump, în criză de fonduri pentru campania electorală?

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 9 septembrie 2020
Distribuie
foto: people.com

Echipa de campanie a președintelui Trump, în special fostul său șef de campanie, Brad Parscale, au făcut, timp de mai multe luni, cheltuieli fără măsură, au aflat „The New York Times” și „Le Figaro” din surse apropiate echipei președintelui Trump.

În ciuda faptului că au fost strânse sume importante pentru susținerea campaniei candidatului republican, mergând până la circa 1,1 miliarde de dolari, echipa președintelui a făcut cheltuieli atât de mari, încât acesta ar putea fi nevoit să „strângă punga” și, bineînțeles, să procedeze – ca și la precedentele prezidențiale care l-au adus la Casa Albă – să contribuie cu fonduri din propriul buzunar.

Potrivit „The New York Times”, din totalul fondurilor strânse (1,1 miliarde dolari), peste 800 milioane dolari au fost deja risipiți. Se pare, însă, că sumele strânse în cursul lunii august ar putea drege situația, permițând investirea, până la urmă, în actuala campanie, a dublului sumelor investite în campania pentru alegerile din 2016, a anunțat Tim Murtaugh, directorul pentru comunicații al președintelui Trump.

Oferind detalii, „The New York Times” relatează că fostul director de campanie, Brad Parscale, a contribuit într-o mare măsură la epuizarea fondurilor candidatului republican. Au fost cheltuite sume importante pentru acțiuni, lucruri „stupide”. S-a aflat, de asemenea, că întreprinderile lui Brad au continuat să câștige bani buni în această perioadă, lucru semnalat chiar de un înalt responsabil de la Casa Albă. „Nicio decizie nu a fost luată fără asentimentul familiei Trump”, a răspuns Brad Parscale , la serviciile căruia s-a renunțat în luna august.

- Publicitate -

Ora deciziilor în tabăra Trump

Cu câteva săptămâni înaintea prezidențialelor, echipa de campanie a lui Trump ia deci măsuri în privința cheltuirii eficiente a fondurilor donate de susținătorii președintelui în luptă pentru al doilea mandat. Bill Stepien, noul director de campanie al președintelui Trump, și-a redus considerabil salariul. A redus cheltuielile pentru unele operațiuni publicitare în care este folosit numele președintelui, sunt reduse cheltuielile pentru spoturi de campanie la posturile de televiziune. Ca să risipească eventuale îngrijorări și să prevină comentarii negative, Donald Trump a ținut să sublinieze, într-o declarație făcută marți, că echipa sa „dispune, pentru perioada până la alegeri, de mult mai mulți bani decât în ultima perioadă… Și dacă vom avea nevoie de mai mulți bani, voi contribui personal, așa cum am făcut în 2016”. În urmă cu patru ani, Donald Trump a contribuit la propria-i campanie cu circa 60 milioane dolari.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior comunicat-de-presa-babadag 9 sept Lansarea proiectului „Creșterea performanței energetice a sectorului rezidențial – reabilitare termică blocuri de locuințe, 7 buc. Oraș Babadag, Județul Tulcea”
Articolul următor elevi premianti România are cel mai mare număr de elevi la un învățător
Un comentariu
  • Aloe Vera spune:
    9 septembrie 2020 la 14:10

    … Cu fonduri ori fara fonduri, Condorul va fi sef / ca-i intelept .

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ambasadorul Rusiei, convocat de urgență la MAE
Actualitate
Controale ANPC: peste 1.400 de operatori verificați și amenzi de aproximativ 4 milioane de lei
Actualitate
Depozitarul Central va distribui dividende pentru ALUMIL ROM INDUSTRY S.A.
Companii

RSS Știri Financiare

  • Aeroportul Băneasa a avut în ultimele șase luni mai mulți pasageri decât întreg anul 2025
  • Ham pentru motocoasă: un accesoriu care influențează în mod direct confortul și performanța rezultatelor
  • Peste 2,4 miliarde de ambalaje SGR returnate de români până la jumătatea anului 2026
  • MR.DIY deschide al doilea magazin din București în Colosseum Mall
Extern

Macron: Rusia este o amenințare pentru Franța și Europa

4 minute
Extern

COP26: Joe Biden a cerut scuze pentru ieșirea Statelor Unite din Acordul climatic de la Paris, decisă de Donald Trump

4 minute
Extern

Tractoare și agricultori furioși în fața sediului Parlamentului European de la Strasbourg

3 minute
Extern

Catastrofă aviatică în China: Un Boeing-737 cu 133 persoane la bord s-a prăbușit în sud-vestul țării

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?