Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Radiografia eCommerce 2025: 16% dintre români au încredere în AI; doar 6% în influencers, când aleg produse sau servicii online
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Radiografia eCommerce 2025: 16% dintre români au încredere în AI; doar 6% în influencers, când aleg produse sau servicii online

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 23 septembrie 2025
Distribuie
Foto: freepik

77% din respondenți se bazează, în continuare, pe familie sau prieteni

Mai multe statistici și tendințe ale pieței de comerț electronic vor fi prezentate în 25 septembrie, în cadrul eCommerce Talks by easySales

Radiografia eCommerce 2025, studiu ce va fi făcut public de către easySales în 25 septembrie, în cadrul eCommerce Talks, arată că, atunci când este vorba de recomandări de cumpărare pentru un produs sau un serviciu online, românii pun pe primul loc, la distanță uriașă față de alte opțiuni, familia și prietenii, cu mai mult de trei sferturi dintre opțiuni.

Unul din șase români mizează pe AI ca încredere, iar pe ultimul loc rămâne o categorie care, cel puțin în România, încă luptă să își demonstreze, prin conversii, eficiența: influencers se bucură de prioritate ca nivel de încredere în rândul a doar puțin peste 6% dintre români.

„La nivel de eCommerce, românii par să danseze un tango complicat cu tehnologia: o îmbrățișează, dar nu o lasă să conducă prea mult. Potrivit studiului nostru care ne disecă obiceiurile de consum, 19% dintre noi folosim frecvent ChatGPT sau alte AI-uri pentru a compara produse, găsindu-le foarte utile. Alți 32% le încearcă ocazional, iar un sfert sunt curioși, dar încă nu au apăsat butonul. Constant analizăm evoluția pieței de eCommerce și, în această toamnă, vom prezenta o nouă radiografie a pieței românești, în cadrul evenimentului nostru eCommerce Talks by easySales”, declară Ciprian Cazacu, CEO și cofondator easySales.

Cu toate că influencer-ii nu par să aibă un impact major în decizia de cumpărare, românii demonstrează un nou paradox în tendințele de cumpărare online.

Rețelele sociale influențează comportamentul de cumpărare mai mult decât s-ar crede, iar nu mai puțin de 58,30% dintre respondenți spun că au cumpărat produse doar pentru că le-au văzut promovate pe social media.

Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group, din Marea Britanie, în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
10 februarie 2025

eCommerce Talks by easySales, o nouă ediție

eCommerce Talks by easySales, evenimentul de referință al industriei, ajunge în acest an la cea de-a șasea ediție și la cea mai mare amploare, ca varietate a informației, oportunităților de networking, spațiilor si participanților.

O nouă ediție a Radiografiei eCommerce în România va fi disponibilă în cadrul evenimentului, alături de noi discuții concentrate pe Inteligența Artificială și masterclass-uri axate pe subiectele relevante ale momentului. Companii internaționale precum YesPo si Sendership se alătură, pentru prima dată, evenimentului.

În 25 septembrie, Aula Magna a Universității Politehnice București va găzdui experții industriei eCommerce într-o zi ce va grupa 700 de participanți și 40 de expozanți.

Olympus sprijină Asociația “Ana și Copiii” în pregătirea pentru școală a copiilor din centre comunitare
11 septembrie 2018
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Eficiența bate sustenabilitatea, iar optimizarea costurilor devine prioritatea nr. 1 a companiilor
Articolul următor 80% dintre români amână mersul la dentist
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

anul-nou-chinezesc-5
Anul Nou Chinezesc a început sub semnul Calului de Foc
Actualitate Informații oficiale din partea Ambasadei R. P. Chineze
Obligația de acceptare a plăților moderne introdusă din 1 ianuarie 2026: Impactul asupra mediului de afaceri în România
Actualitate
ANSVSA inițiază un dialog național pentru elaborarea unei strategii integrate și coerente privind gestionarea câinilor fără stăpân
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Uber Eats revine pe piața din România. Compania a oprit activitățile locale în 2020
  • CTPark Bucharest South, extins cu o nouă clădire de 54.000 metri pătrați
  • Grupul Ascendis a încheiat 2025 cu venituri de 13,3 milioane de euro
  • Băneasa Tumor Center, primul spital dedicat exclusiv tratamentului patologiilor tumorale
Transporturi

Contractul pentru varianta ocolitoare a municipiului Tecuci – reziliat

2 minute
Energie

ANPC a amendat Enel cu peste 10 milioane de euro pentru că nu ar fi facturat corect

8 minute
Auto

Vehiculele electrice continuă să se îndrepte spre o dominație a vânzărilor

5 minute
Economie

Summitul Asociației Administratorilor de Fonduri, ediția a III-a

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?