Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Rafinăria Petrotel Lukoil din Ploiești va fi repornită în 45 de zile
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Rafinăria Petrotel Lukoil din Ploiești va fi repornită în 45 de zile

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 15 aprilie 2026
Distribuie

Anunț de la ministrul Energiei, ce ar putea urma

Sursa: e-nergia.ro

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, aflat în vizită în Statele Unite, a declarat la Antena3 CNN că rafinăria Lukoil de la Ploiești, acum oprită, va fi repornită în 45 de zile, după discuțiile avute cu oficialii americani.

“Am primit confirmarea oficială a Guvernului american pentru derogarea de la sancțiunile împotriva Lukoil pentru ca România să reporneacă rafinăria Petrotel-Lukoil”, a spus ministrul energiei, afirmând că aceasta este o veste “uriașă pentru țara noastră”

“Prin acest mecanism, în 45 de zile, această rafinărie va putea să funcționeze din nou și să producă benzină, motorină, kerosen pentru România”, a spus Ivan, care a afirmat că banii obținuți de rafinărie din funcționarea sa nu vor merge în Rusia.

“E un pas în față extrem de important, 21% din producția României va fi asigurată de această rafinărie și reprezintă un principal element al stabilizării pieței de carburanți din România”, a mai spus Ivan.

Ministrul Ivan nu a explicat cine va opera rafinăria și care va fi mecanismul de funcționare, dar surse apropiate discuțiilor ne-au spus că unitatea de la Ploiești va funcționa într-un sistem de “tolling”, adică un fel de mecanism de închirere, prin care cineva aduce țițeiul, îl rafinează acolo, și vinde produsele petroliere obținute, prioritar pe piața românească unde sunt peste 300 de benzinării Lukoil.

Nu este clar cine își va asuma aprovizionarea cu petrol în condițiile de acum – petrolul nu poate fi din Rusia – iar aceasta este și marea provocare, dar sursele noastre ne-au spus că ar fi discuții cu traderul global Vitol și cu KazMunayGas, compania petrolieră națională a Kazashstanului, acționar majoritar al rafinăriei Petromidia și principala sursă de petrol a României.

Reducere drastică a producției de energie la CEO
15 aprilie 2025

Rafinăria Petrotel Lukoil de 2,5 milioane de tone pe an capacitate, controlată în acte de Litasco, divizia de trading a grupului Lukoil, nu rafinează țiței în această perioadă, dar poate să o facă, după ce a finalizat  lucrările de revizie. Ea poate funcționa  înainte de a intra sub regimul de sancțiuni impus de Trezorerie Statelor Unite grupului rus Lukoil, dar termenele până la care să intre în vigoare sancțiunile au tot fost prelungite.

Grupul petrolier rus Lukoil a anunţat în ianuarie că a ajuns la un acord privind vânzarea diviziei Lukoil International GmbH, care regrupează activele din străinatate ale companiei, către fondul american de private equity Carlyle Group.

Totuși, nu este un acord exclusiv cu Carlyle, și au mai apărut relatări despre potențiali cumpărători interesați de activele internaționale ale Lukoil  și după acel anunți

În luna februarie, Guvernul a emis o hotărâre are ca obiectiv principal instituirea măsurii de supraveghere extinsă asupra entităților deținute în România de grupul Lukoil, cele mai importante fiind rafinăria și rețeaua de benzinării.

Reîncep lucrările la cel mai așteptat proiect energetic în execuție, centrala de la Iernut
3 august 2023

“Prin mecanismul de supraveghere extinsă se creează cadrul de control și prevenție necesar pentru protejarea intereselor statului român atât în sectorul de rafinare și distribuție, cât și în zona activelor offshore de gaze naturale, cu impact direct asupra securității energetice naționale.

- Publicitate -

Măsura consolidează capacitatea Guvernului de a gestiona riscuri sistemice ale piețelor pe care activează aceste entități, aferente activității de extracție a petrolului brut, a serviciilor anexe extracției petrolului, a fabricării produselor obținute din prelucrarea țițeiului, precum și a comerțului cu combustibili urmare aplicării sancțiunilor internaționale, pentru prevenirea utilizării activelor sau fluxurilor financiare ale companiilor în sprijinul entităților sancționate”, scria în nota de fundamentare.

Tot azi, Administraţia Trump a extins până în 29 octombrie termenul limită pentru ca Lukoil să-şi vândă benzinăriile din străinătate, conform unui comunicat postat  pe site-ul Trezoreriei SUA și citat de Reuters.

Lukoil are aproximativ 2.000 de benzinării în Europa, Asia Centrală, Orientul Mijlociu, America de Nord şi de Sud. Lukoil este unul din principalii comercianţi cu amănuntul de carburanţi din Republica Moldova şi Bulgaria şi operează aproximativ 600 de benzinării în Turcia şi peste 300 în România.

Lukoil a fost inclusă pe lista entităţilor sancţionate de SUA în octombrie 2025, ceea ce a atras interesul potenţialilor cumpărători pentru activele internaţionale ale gigantului petrolier rus, estimate la 22 miliarde de dolari.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Electrocentrale Craiova continuă să se târască: încă 4,3 milioane de lei în reparaţii. Ce se aude de noua centrală?
Articolul următor O nouă ediție FIDELIS cu dobânzi neimpozabile de până la 7,60%. Subscrieri de peste 4 miliarde de lei în primul trimestru din 2026 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Germania obține calificarea după un veritabil thriller contra Coastei de Fildeș
Sport
Campania malware „Lorem Ipsum” adoptă tehnica ClickFix pentru distribuirea amenințărilor
IT
Peste 30.000 de dispozitive Fortinet compromise într-o campanie de furt de credențiale
IT

RSS Știri Financiare

  • Cum au ajuns producătorii chinezi de mașini electrice să domine piața globală
  • BIPA și Action au deschis primele magazine din Târgoviște într-un parc nou de retail
  • Trucuri pentru a nu depăși bugetul stabilit la jocuri de noroc
  • Când devine obligatoriu certificatul energetic la vânzare sau închiriere
Energie

Utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030

6 minute
Energie

Ce țări mai cumpără petrol și gaze din Rusia: România și portul Constanța, în topul mondial

3 minute
Energie

Hidroelectrica depășește pragul de 1 milion de clienți și ocupă locul 1 în topul furnizorilor din România

4 minute
Energie

Nou record, 2,6 miliarde de lei la șase luni: Hidroelectrica și-a crescut profitul cu peste 50%

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?