Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Raiffeisen Bank va restitui consumatorilor, în total, o sumă totală de aproximativ 21,7 milioane de euro
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

Raiffeisen Bank va restitui consumatorilor, în total, o sumă totală de aproximativ 21,7 milioane de euro

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 12 decembrie 2022
Distribuie
Foto: raiffeisen.ro_

În urma deciziei definitive pronunțate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care a confirmat Ordinul nr.837/20.10.2017, emis de către președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) în raport cu practici comerciale incorecte ale Raiffeisen Bank SA, menite a afecta interesele financiare ale consumatorilor, din perioada 2006-2009, banca a început returnarea sumelor stabilite prin Ordin, către consumatorii vizați.

”Nu știu în ce perioadă și dacă autoritățile române se vor putea face vreodată vinovate de vreun abuz la adresa companiilor austriece.
Permanent, când unui operator economic nu îi convin vizitele reprezentanților statului rom
ân, acuză abuzuri, fără a le putea susține în niciun fel.
Iată, în schimb, așa cum și instanțele au validat, că vizita făcută de comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor a scos la iveală cu totul altceva.
Vătămații par să fie cei peste 9.000 de consumatori cărora li s-au perceput mai mulți bani decât ar fi fost corect.
Parcă suntem la Radio Erevan, în bancul în care nu el, ci ea și nu a dat, ci a furat.
Această situație arată că operatorul economic este cel care a umblat în buzunarele consumatorilor, iar acum trebuie să le dea banii înapoi
” – Horia Constantinescu, președintele ANPC.

Astfel, până în acest moment, Raiffeisen Bank SA a restituit pentru aproximativ 5.530 de clienți, cu conturi active în moneda creditului și conturi în lei, pentru plata dobânzii legale calculate, începând cu 21 noiembrie 2021, aproximativ 13.400.000 euro (respectiv 10.930.000 euro reprezentând sume provenind din calculele efectuate pentru implementarea ordinului și aproximativ 2.470.000 euro reprezentând dobânda legală).

De asemenea, pentru aproximativ 3.050 de clienți, care au sume de primit, în urma calculelor efectuate, dar care nu dețin conturi active în moneda creditului sau în lei, la Raiffeisen Bank SA, în acest moment, și care au de primit aproximativ 7.200.000 euro (respectiv 6.260.000 euro, reprezentând sume provenind din calculele efectuate pentru implementarea ordinului și aproximativ 940.000 euro reprezentând dobanda legală), rambursările încă nu au fost realizate.
Aceștia sunt așteptați, la oricare dintre sediile Raiffeisen Bank, pentru a indica, în scris, contul – deschis la oricare altă bancă -, în care le pot fi restituite sumele, conform Ordinului, precum și dobânda legală.

Raiffeisen Bank va restitui consumatorilor, în total, în urma aplicării Ordinului președintelui ANPC, o sumă totată de aproximativ 21,7 milioane de euro, care cuprinde și dobânda legală aferentă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANIS are un nou Director Executiv
Articolul următor Ministrul Bode, scrisoare către omologul austriac după eșecul Schengen
Un comentariu
  • SimileaMaria spune:
    13 decembrie 2022 la 23:17

    Cum aflu dacă sunt pe lista

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Eurovision, în pragul celei mai mari crize din istorie! Controversa Israelului ar putea schimba definitiv concursul
Extern
Inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică Dâmbovița ​au suspendat activitatea restaurantului din comuna Voinești
Actualitate
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție TEZAUR cu dobânzi neimpozabile de până la 7,40%
Economie Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Mobidea mizează pe comerțul online și livrarea rapidă pentru a câștiga clienți în fața marilor lanțuri de mobilier
  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
Finanțe și Bănci

Ministerul Dezvoltării a decontat aproape 92 de milioane de lei pentru lucrări realizate prin PNRR

1 minute
Finanțe și Bănci

Analiza ofertelor de credite ipotecare din România – cele mai avantajoase soluții pentru achiziționarea unei locuințe

6 minute
Finanțe și Bănci

Perspectivele macroeconomice obligă băncile din România să-și ajusteze strategia

9 minute
Finanțe și Bănci

Ministerul Finanțelor: „S-a stabilit ca doar un număr limitat de funcționari din cadrul a trei instituții/autorități publice să beneficieze de majorarea salariului de bază cu 50%”

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?