Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Raport AI și Data privind nivelul de trai 2026
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Raport AI și Data privind nivelul de trai 2026

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 12 iunie 2026
Distribuie

Cea de-a cincea ediție a Forumului China Media Group (CMG) a avut loc miercuri, la Chongqing, în cadrul acestuia fiind elaborate Percepția Atitudinii Publice, Remodelarea Comunicării, Raportul AI și Data despre nivelul de trai al poporului 2026. Realizat de Institutul CMG, raportul se bazează pe 100.000 de chestionare aplicate în peste 150 de orașe și 300 de județe din întreaga țară, prezentând în mod sistematic modul în care publicul din China percepe, folosește și exprimă așteptări legate de inteligența artificială. Acesta este primul studiu CMG care colectează opinii privind AI pe baza unui număr mare de chestionare, legat de viața de zi cu zi.

Datele raportului arară că percepția chinezilor asupra AI este mai profundă, pragmatică și diversificată decât se anticipa.

„Mai profundă” – raportul arată că, în ceea ce privește percepția AI, peste o treime dintre chinezi consideră AI ca un reper important în percepția dezvoltării rapide a Chinei. În Chongqing, locul unde a avut loc Forumul CMG, 37,36% dintre respondenți au simțit profund dezvoltarea rapidă a Chinei în domeniul AI, acest nivel fiind cel mai mare dintre toate regiunile administrative provinciale chestionate.

„Mai pragmatic” – în utilizarea AI, orientarea practică depășește cu mult orientarea emoțională. Tot mai mulți oameni folosesc AI mai întâi pentru a rezolva problemele imediate, apoi se gândesc la compania emoțională.

„Mai diversificat” – în ceea ce privește așteptările față de AI, transportul, viața de acasă și educația sunt pe primele trei locuri, oamenii schimbând așteptările, de la creșterea eficienței, la îmbunătățirea bunăstării.

Raportul a conturat patru roluri ale CMG în era inteligenței artificiale. 

Ca instituție media, CMG urmărește îndeaproape strategia națională, relatând semnificația din spatele progreselor tehnologice, percepând așteptările reale ale oamenilor de rând față de schimbare. 

China dezvoltă stația spațială și pregătește aselenizarea umană
11 martie 2026

Ca practicant media, CMG a urmărit evoluția modelelor mari de media, de la 1.0 la 3.0, folosind tehnologia pentru a susține creația și pentru a oferi expresiei culturii chineze posibilități mai largi. 

Ca facilitator media, CMG devine o interfață uriașă care conectează tehnologia chineză cu publicul larg. De la spectacolul de Anul Nou chinezesc, la concursul mondial de roboți și alte evenimente creative, CMG prezintă tehnologia de vârf în cel mai captivant mod miliardelor de oameni.

Ca responsabil media, CMG a publicat „Cartea Albă privind dezvoltarea inteligenței artificiale”, platforma globală de verificare „Vânătorul de adevăr”, a îmbunătățit „Algoritmul CMG”, abordând direct problemele centrale ale guvernanței AI în media, protejând valorile fundamentale privind adevărul și binele în întregul ecosistem și conținut AI.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Caricatura zilei
Articolul următor Performanța minunată a comerțului exterior al Chinei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Activitate de instruire pentru prevenirea corupției și promovarea integrității instituționale, desfășurată la Compania Națională ROMARM S.A.
Actualitate
Designul influențează alegerile consumatorilor din întreaga UE, în contextul în care riscurile legate de contrafacere persistă
Actualitate
Trump anunță un acord iminent cu Iranul, dar Teheranul îl contrazice: „Nimic nu a fost finalizat”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Turiștii străini au cheltuit peste 5 miliarde de euro în România anul trecut
  • Cifră de afaceri record pentru Olympus Foods în 2025, peste 1 miliard de lei
  • Clienții pot să devină acționari la Dristor Kebap. Compania vizează 5 milioane de euro
  • Lidl înlocuiește un magazin din Bacău și deschide o unitate nouă în comuna Florești
Actualitatea din China 

Xi Jinping despre importanța educației, tradițiilor și valorilor familiei

2 minute
Actualitatea din China 

Cartea Albă privind Dezvoltarea și Progresul Drepturilor Omului în Xizang în Noua Epocă

2 minute
Actualitatea din China 

Sistemul de îngrijire a vârstnicilor din China este îmbunătățit continuu

1 minute
Actualitatea din China 

Ministrul Comerțului Wang Wentao și omoloaga sa americană, Gina Raimondo, comunicare constructivă

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?