Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Războiul din Ucraina: Noi atacuri ale rușilor în zonele portuare din regiunea Odessa și în localități din estul țării
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Războiul din Ucraina: Noi atacuri ale rușilor în zonele portuare din regiunea Odessa și în localități din estul țării

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 23 august 2023
Distribuie
Foto: B1

În noaptea de marți spre miercuri, rușii au atacat din nou cu drone regiunea Odessa, având drept ținte îndeosebi infrastructurile cerealiere ucrainene, inclusiv din portul dunărean Izmail, a anunțat Oleg Kiper, guvernatorul local. Potrivit acestuia, atacul a durat mai bine de trei ore, fiind afectate mai ales complexele de producție și transbordare a cerealelor, fără însă să facă victime civile. Un incendiu s-a declanșat apoi pe o suprafață de 700 metri pătrați. Silozuri din regiune în care sunt stocate grânele se află printre punctele cel mai grav avariate, a precizat guvernatorul local. Armata ucraineană a reușit însă să distrugă nouă drone de tipul Shahed 136/131 lansate de ruși din zona Mării Azov.

Marți seară, trupele ruse au ucis trei persoane și alte două au fost rănite în bombardamente crâncene lansate asupra unor sate de lângă localitatea Liman, în estul Ucrainei, a anunțat șeful administrației militare ruse din regiunea Donețk, Pavlo Kirilenko. Forțele ruse, a spus el, au lovit satele din comunitatea Liman: ”trei persoane au fost ucise și una rănită în satul Torske, un civil a fost rănit în Zakitne”, a informat pe Telegram comandantul Kirilenko. Și în localitatea Seredino-Buda, din regiunea de nord-est Șumi, au fost răniți patru civili în urma exploziei unei drone.

Convorbire a lui Vladimir Putin cu liderii ruși ai celor două regiuni anexate

Potrivit unui anunț al Kremlinului, Vladimir Putin s-a întreținut, la sediul președinției, cu conducătorii regiunilor Lugansk(estul Ucrainei) și Zaporojie (din sudul Ucrainei), regiuni pe care Rusia pretinde că le-a anexat. Au fost discutate probleme legate de organizarea unor alegeri regionale și de apropiata reîncepere a anului școlar, a precizat aceeași sursă. Interlocutorii lui Putin au fost Leonid Pasecinik, liderul așa-numitei Republici populare Lugansk (LNR) și Evgheni Balitski, liderul regiunii Zaporojie.

Comunicatul Kremlinului nu precizează data exactă a întâlnirii de mai sus, consacrată în principal alegerilor regionale ce urmează să aibă loc în întreaga Rusie și în regiunile anexate la 10 septembrie. Din comunicatul Kremlinului reiese că Leonid Pasecinik a semnalat existența unei situații deosebit de tensionate în Lugansk, unde pe o bună parte a regiunii se desfășoară încă războiul cu trupele ucrainene în ofensivă, motiv pentru care a cerut ajutor suplimentar Moscovei pentru crearea condițiilor necesare organizării alegerilor.

Drone ucrainene doborâte la Moscova și regiunea înconjurătoare

Apărarea aeriană rusă a doborât miercuri dimineață la primele ore două drone lansate de ucraineni asupra Moscovei și regiunea din jurul capitalei. Se recunoaște oficial că este pentru a șasea zi consecutiv când în spațiul Moscovei ajung drone lansate de ucraineni, așa cum a declarat însuși Serghei Sobianin, primarul Moscovei, pe Telegram. În atacul de miercuri dimineață nu au fost semnalate victime, precizează RIA Novosti. O explozie a fost semnalată în cartierul de afaceri al Moscovei.TASS semnalează avarierea unei clădiri în construcție. De teama loviturilor în împrejurimile capitalei a fost închis temporar traficul aerian la aeroporturile internaționale Domadedovo, Seremetievo și Vnukovo, a indicat de asemenea agenția rusă de presă TASS.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Caricatura zilei
Articolul următor Empatia față de personaj în cinema, legată direct de veridicitate
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele SUA, Donald Trump, împlinește azi 80 de ani
Extern
Europa se teme deja de dependența prea mare de LNG din SUA și ezită să mai cumpere
Energie
APCE: Programul AFM – Baterii 2026: mai puțini beneficiari și posibil ilegal
Energie

RSS Știri Financiare

  • Vacanță completă în Delta Dunării: cazare, pescuit și plimbări cu barca
  • Costul ascuns al șabloanelor web: De ce afacerile care scalează aleg site-uri web și platforme complet customizate
  • Turiștii străini au cheltuit peste 5 miliarde de euro în România anul trecut
  • Cifră de afaceri record pentru Olympus Foods în 2025, peste 1 miliard de lei
Extern

Escaladare a violențelor în Orientul Mijlociu. Ploaie de rachete lansate de palestinieni, ripostă a Israelului cu repetate raiduri aeriene

3 minute
Extern

Studiile demonstrează că până în anul 2100 peste 600 de milioane de oameni vor trăi sub amenințarea zilnică a inundațiilor

3 minute
Extern

Americanii caută minerale prețioase pe fundul oceanului

2 minute
Extern

Rusia: Deși mai contestat ca oricând, Vladimir Putin a depus jurământul pentru al cincilea mandat de președinte

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?