Volodimir Zelenski și-a anunțat joi, 5 octombrie, prezența la summitul Comunității politice europene ce se desfășoară în Spania, unde sunt prezenți aproape 50 lideri europeni. El a declarat, referitor la obiectivele prezenței sale la această reuniune, că intenționează să ia parte la „importante întâlniri bilaterale” . „Problema-cheie pentru noi, acum înaintea iernii, a subliniat el, este întărirea apărării aeriene. În acest scop există deja bazele unor noi acorduri cu partenerii noștri, acorduri care acum trebuie să fie confirmate”. El a reamintit că, iarna trecută, Rusia a atacat importante infrastructuri din Ucraina, privând în repetate rânduri milioane de locuitori de încălzire, apă și electricitate. Zelenski a subliniat de asemenea că o atenție specială trebuie acordată „regiunii Mării Negre și colaborării pentru asigurarea securității alimentare mondiale și protejarea libertății de navigație”.
Legat de importanta chestiune a „securității alimentare”, comentatori ai presei europene reamintesc faptul că, în ciuda războiului, Ucraina, mare producător mondial de cereale, a exportat în ultimul an peste 30 milioane de tone de cereale prin Marea Neagră, grație unui acord cu Moscova, încheiat în iulie anul trecut. Rusia, însă, și ea un major producător de cereale și îngrășăminte, s-a retras din acordul respectiv, invocând obstacolele existente, sancțiunile occidentale în calea propriilor exporturi în Marea Neagră. Mai mult, Rusia a trecut la amenințarea navelor în Marea Neagră și operarea unor bombardamente criminale asupra porturilor ucrainene. Sunt reamintite de asemenea disputele apărute între Ucraina și unele țări din Europa de est, în special cu Polonia, care au impus restricții la importurile de cereale ucrainene invocând necesitatea protejării propriilor agricultori în urma scăderii prețului la cereale. Acesta va fi, potrivit jurnaliștilor prezenți la summitul de la Granada, inclusiv cel de la „Le Figaro”, un subiect care va figura neapărat pe agenda întâlnirilor lui Zelenski cu lideri europeni.
Războiul din Ucraina: Volodimir Zelenski la summitul european din Spania. Speră să obțină noi ajutoare pentru întărirea forței sale militare

1 Comment
Coada de topor CIA zelenski face ce știe el mai bine:CERSESTE CU TUPEU. Rade l Putineeeeeeeee, hahahahahahaha