Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Româncă arestată în Germania pentru implicarea într-un complot rusesc ce viza asasinarea directorului unei companii care fabrică drone
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Româncă arestată în Germania pentru implicarea într-un complot rusesc ce viza asasinarea directorului unei companii care fabrică drone

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 6 august 2026
Distribuie

Serviciile secrete ruse au orchestrat un complot complex pentru a-l asasina pe Stefan Thumann, directorul executiv al companiei germane de drone Donaustahl, într-o operațiune internațională în care a fost implicată și arestată inclusiv o cetățeană română.

Planul de eliminare fizică a fost dejucat în ultimul moment datorită intervenției prompte a structurilor de securitate din Germania, care au acționat în baza unor avertismente critice transmise de agenții de informații aliate, scoțând la iveală o rețea de filaj care monitoriza de luni de zile mișcările liderului din industria de apărare.

O rețea de amatori condusă de la Moscova pentru monitorizarea țintei

Investigația jurnalistică publicată de Die Zeit arată că aparatul de spionaj de la Moscova a apelat la executanți de ocazie pentru a documenta rutina zilnică a directorului german. În primăvara acestui an, forțele de ordine au intervenit simultan în mai multe locații europene, punând capăt unei acțiuni de monitorizare ce se desfășura încă din iarna precedentă, perioadă în care suspecții au adunat detalii logistice atât de pe teren, cât și din mediul online.

Conform datelor strânse de Ukrainska Pravda, rețeaua era compusă dintr-un bărbat ucrainean, Serhii N., și o femeie de naționalitate română, Alla S. Cei doi au supravegheat intens zona din apropierea reședinței lui Thumann, fotografiind și filmând locuința personală a acestuia, dar și sediul central al fabricii de drone, colectând în paralel date din surse deschise de pe internet. Anchetatorii germani notează că românca nu era un cadru profesionist al serviciilor, ci mai degrabă o persoană total lipsită de experiență în acțiuni conspirative, un pion de sacrificiu lăsat să continue filajul chiar și după ce partenerul ei fugise în Spania de frica poliției bavareze.

Bâlbele logistice ale poliției și reținerea finală a suspecților

Deși serviciile germane fuseseră alertate încă din decembrie 2025 cu privire la pericolul grav care îl amenința pe director, o eroare de dinamică a permis inițial fuga unuia dintre spioni. Serhii N. fusese reținut în Bavaria, însă presiunea timpului a făcut ca telefoanele sale mobile să nu fie analizate complet în perioada arestului preventiv, fiind pus în libertate. Ulterior, după ce analizele informatice au confirmat legăturile sale strânse cu Moscova și tentativele de spionare a tatălui țintei în Starnberg, acesta a fost capturat definitiv în Spania în martie 2026, în timp ce românca a fost încătușată în Renania de Nord-Westfalia.

În ciuda unui raport intern al Serviciului Federal de Protecție Constituțională care definea cazul drept un „Presupus atentat planificat”, judecătorul de instrucție de la Curtea Federală de Justiție nu a fost convins de probele privind asasinatul, emițând mandatele doar sub suspiciunea de activitate de agent al serviciilor secrete. În timp ce avocații refuză orice comentarii, Thumann a fost plasat sub protecție militară strictă și a transmis un mesaj pe rețelele profesionale.

- Publicitate -

„Din păcate, din anumite motive, nu pot participa la expoziții, dar cu siguranță ne vom reîntâlni în curând în alte formate”, a scris directorul pe LinkedIn, confirmând indirect izolarea sa din motive de siguranță.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Consiliul Concurenței analizează preluarea Aratas Corporation de către The Carlyle Group
Articolul următor ANUNȚ
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Republica Moldova își desemnează cei 25 de ambasadori ai exportului
Economie
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 1 pentru titlurile de stat emise în cadrul Programului Fidelis al Ministerului Finanțelor
Economie
Proceduri simplificate pentru unele lucrări – Codul Urbanismului a fost publicat și intră în vigoare în 15 zile
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
  • Premieră pentru ACTION în România. Primul oraș unde are două magazine
  • Lidl a facilitat exportul a 2.800 tone de pepeni românești în această vară
  • Un nou brand spaniol de fashion intră în România. Cortefiel va avea magazin la Cluj
Extern

Prezidențialele americane: O nouă „palmă” dată de Curtea Supremă acuzațiilor de fraudă electorală ale lui Donald Trump

2 minute
Extern

Știri contradictorii privind luptele din provincia Panshir. Ahmad Massud, liderul Frontului de rezistență, cheamă la revoltă națională contra talibanilor

2 minute
Extern

Proteste ample în Minneapolis împotriva ICE, după împușcarea mortală a lui Alex Pretti

3 minute
Extern

Schimbările de climă au efecte dramatice la nivel planetar. Ploile diluviene și inundațiile din aceste zile în China fac zeci de morți și dispăruți

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?