Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: România, pași fermi către OCDE: Întrevederea ministrului Ștefan-Radu Oprea cu secretarul general adjunct al OCDE, Ulrik Vestergaard Knudsen
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

România, pași fermi către OCDE: Întrevederea ministrului Ștefan-Radu Oprea cu secretarul general adjunct al OCDE, Ulrik Vestergaard Knudsen

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 septembrie 2023
Distribuie

Ministrul economiei, antreprenoriatului și turismului, Ștefan-Radu Oprea, a primit joi, 07 septembrie a.c., vizita oficială a delegației Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), condusă de secretarul general adjunct Ulrik Vestergaard Knudsen. Întrevederea, organizată la sediul central al instutiției, a constituit o oportunitate pentru reiterarea, de către partea română, a importanței strategice acordate obiectivului de aderare la acest for interguvernamental, precum și de prezentare a progresului realizat până în prezent.

„Aderarea României la OCDE este un proiect de țară”, a afirmat ministrul Ștefan-Radu Oprea, în debutul discuțiilor, menționând că acest obiectiv se află în centrul atenției tuturor decidenților din țara noastră. Demnitarul român a subliniat, totodată, importanța procesului de aderare, fiecare etapă stabilită reprezentând un puternic catalizator pentru reformele din țara noastră, în special în ceea ce privește îmbunătățirea mediului de afaceri. În acest sens, a fost menționat și Planul Național de Redresare și Reziliență, care contribuie la modelarea statului în vederea îmbunătățirii capacității administrative și eficientizării sectorului public.

Secretarul general adjunct al OCDE Ulrik Vestergaard Knudsen, în continuarea discuțiilor, și-a exprimat aprecierea pentru eforturile coordonate ale României de aderare, cu precădere ale Ministerului Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (MEAT), instituție care a devenit Punctul Focal Național pentru 6 comitete ale OCDE, menționând că țara noastră și-a îndeplinit corect pașii pentru îndeplinirea dezideratului său. Mai mult, ținând cont și de situația geopolitică a momentului, oficialul a profitat de ocazie pentru a evidenția importanța și responsabilitatea rolului pe care țara noastră îl are în regiune.

În încheiere, ministrul Ștefan-Radu Oprea a mulțumit invitaților pentru dialogul susținut și deschis, purtat în cadrul procesului de evaluare tehnică a alinierii țării noastre la standardele, politicile și practicile OCDE. În replică, secretarul general adjunct al OCDE, Ulrik Vestergaard, a apreciat profesionalismul echipelor de experți din cadrul MEAT și a reiterat deschiderea pentru continuarea cooperării, în vederea avansării procesului de aderare al României.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ”Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii” este propunerea României pentru Premiile Oscar 2024
Articolul următor Binance: creștere de 100% a tentativelor de fraudă tip Pig Butchering
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Surprizele continuă – după ce Spania a făcut egal cu Capul Verde, Uruguay nu poate trece de Arabia Saudită
Sport
XPENG
XPENG intră oficial pe piața din România cu patru modele electrice. Prețurile pornesc de la 43.990 euro
Auto
Acord privind drepturile pasagerilor care utilizează transportul aerian: PE asigură o mai bună protecție a călătorilor
Extern

RSS Știri Financiare

  • Brandul auto chinez XPENG s-a lansat în România cu patru modele electrice
  • Discounterul danez Normal deschide primul magazin din România în Mega Mall București
  • Domeniile Ostrov estimează o recoltă de peste 500 tone de cireșe în 2026
  • DAN AIR a transportat peste 30.000 de pasageri în primul an de operațiuni în Siria
Finanțe și Bănci

­­­Banca Comercială Română, împreună cu Erste Group – finanţare de tip club loan pentru Grupul Cerealcom în valoare totală de 100 milioane de euro

4 minute
Companii

Haier a început producția de frigidere în noua sa fabrică din România de tip Industry 4.0

4 minute
Energie

Propunere AFM: Prosumatorii români care și-au plătit singuri sistemele fotovoltaice să fie excluși de la finanțarea bateriilor!

5 minute
Featured

Indicator de avertizare în inspecția fiscală – numărătoarea inversă până la primele decizii cu impozit de 70% pentru persoanele fizice

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?