Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: România poate produce 153.000 de tone de hidrogen regenerabil până în 2030
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

România poate produce 153.000 de tone de hidrogen regenerabil până în 2030

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 iunie 2025
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Comunicat Horváth

Aceasta ar permite o reducere cu peste 2 milioane de tone a emisiilor de CO₂, iar până în 2050 impactul favorabil asupra mediului poate crește prin eliminarea totală a hidrogenului din surse fosile.

Stimularea producției și consumului de hidrogen ar impulsiona creșterea în sectoare precum industria și transporturile până în 2030, precum și producția de energie regenerabilă pe termen lung.

România își propune să producă anual 153 mii de tone de hidrogen regenerabil și să reducă emisiile de CO₂ cu peste 2 milioane de tone până în 2030, obiective esențiale pentru tranziția către o economie sustenabilă. Aceste măsuri vor sprijini decarbonizarea sectoarelor industrial și de transport, aliniindu-se la obiectivele europene privind energia curată, se arată în Strategia Națională a Hidrogenului 2023-2030.

Elaborată de o echipă de experți din partea Horváth România și PwC România, Strategia analizează potențialul de producție și consum a hidrogenului regenerabil, una dintre principalele opțiuni ale Uniunii Europe în strategiile de tranziție către o economie fără gaze cu efect de seră. Hidrogenul regenerabil este produs prin electroliza apei, utilizând energie electrică din surse regenerabile (precum energia solară, eoliană sau hidro), printr-un proces care nu generează emisii de dioxid de carbon (CO₂).

Potențialul de creștere economică, grație utilizării hidrogenului, va fi atins prin dezvoltarea sectoarelor „hard-to-abate” (industrii dificil de decarbonizat) între care se numără producția de oțel și industria petrochimică (rafinarea petrolului, producția de îngrășăminte) și transportul greu.

Unul dintre pașii importanți în această direcție va fi crearea așa-numitelor „văi de hidrogen” (hydrogen valleys / ecosystems), care vor conecta potențialul de producție la diverse centre industriale și de transport din proximitate. În cazul României, Strategia a identificat cinci ecosisteme care se pot dezvolta în următoarele regiuni strategice: (1) Bucureşti – Ploieşti – Târgoviște – Pitești; (2) Constanța – Medgidia – Călărași – Slobozia; (3) Cluj – Târgu Mureș – Sighișoara – Sibiu – Sebeș; (4) Galați – Brăila – Tulcea; și (5) Craiova – Slatina – Târgu Jiu.

Protest în fața sediului CEO
8 ianuarie 2025

Strategia stabileşte patru obiective generale pentru dezvoltarea sectorului hidrogenului:

  • Utilizarea hidrogenului regenerabil în industriile în care nu sunt posibile alte opțiuni (precum electrificarea) și în care înlocuirea combustibililor fosili cu hidrogen regenerabil are impact maxim pentru reducerea emisiilor.
  • Creșterea economică prin dezvoltarea industriilor hard-to-abate și creșterea competitivității acestora. 48,7 kt/an de hidrogen regenerabil până în 2027 şi 152,9 kt/an până în 2030.
  • Dezvoltarea tehnologică și stimularea inovării prin investiții în cercetare şi inovare, pentru susținerea dezvoltării tehnologiilor din aria hidrogenului regenerabil și mobilizarea capitalului românesc în aceste domenii.
  • Integrarea hidrogenului în sectorul energetic, prin utilizarea soluțiilor Power-to-X (ce permit conversia, stocarea și utilizarea energiei electrice regenerabile) şi a mecanismelor de stocare pentru echilibrarea sistemului energetic.

Strategia propune utilizarea hidrogenului regenerabil pentru producția de oțel „verde”, reducerea emisiilor din industria chimică şi petrochimică şi dezvoltarea de soluții pentru transportul de marfă, transportul public şi aviație. Implementarea proiectelor va permite decarbonizarea sectoarelor „hard-to-abate”, unde electrificarea nu este fezabilă.

Planurile includ conectarea la European Hydrogen Backbone, rețeaua europeană de transport a hidrogenului, facilitând exportul şi integrarea pieței locale în lanțurile internaționale de aprovizionare. De asemenea, vor fi promovate parteneriate internaționale pentru dezvoltarea pieței hidrogenului şi atragerea de investiții.

Luând în considerare potențialul de energie regenerabilă al României (factorii de capacitate medii pentru energia eoliană și solară), în condițiile actuale (orizont 2030), se estimează un cost mediu în termeni reali de producție al hidrogenului regenerabil situat în intervalul 3.6-5.4 EUR/kg H2. În costul hidrogenului regenerabil, ponderea cea mai mare o are costul energiei electrice verzi (65%), urmată de costul operațional (16%) și costul de capital (14%), considerând un factor mediu de capacitate al electrolizoarelor de 40% (echivalent 3530 ore funcționare la capacitate maximă).

“Regenerabilii” acuză bătaia de joc a statului în programul de subvenționare a instalațiilor fotovoltaice pentru populație
23 decembrie 2021

„Hidrogenul reprezintă o oportunitate strategică pentru securitatea energetică a României: reducerea emisiilor de CO2 şi creşterea competitivității industriei. Dezvoltarea tehnologiilor bazate pe hidrogen regenerabil este esențială în păstrarea competitivității economice a sectoarelor industriale care nu au alte opțiuni pentru respectarea normelor de mediu (hard-to-abate), iar aceste tehnologii sunt susținute de finanțări semnificative din fonduri europene dedicate”, a declarat Cătălin Stancu, Consultant, Horváth România.

- Publicitate -

Până în 2050, strategia prevede eliminarea totală a hidrogenului din surse fosile, dezvoltarea unor rețele dedicate transportului gazelor curate şi utilizarea hidrogenului pentru industrie, transport şi stocarea energiei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANUNȚ
Articolul următor Şeful NATO a îndemnat aliaţii să crească masiv cheltuielile pentru apărare: „Acum suntem cu toţii pe flancul estic”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Papa Leon al XIV-lea laudă Spania pentru sprijinul acordat migranților și poziția împotriva războaielor
Extern
Zelenski îl acuză pe Putin, care a refuzat discuțiile față în față, că nu vrea să încheie războiul
Extern
KMG face precizări cu privire la nava Safeen Elona din Portul Constanța
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
  • De la indecizie la calificare: cum poate începe schimbarea pentru tinerii sub 30 de ani
  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Hesburger investește 500.000 euro în primul său restaurant din Brașov
Actualitate

Propunerile societății civile din România pentru o tranziție verde echitabilă, care să nu lase nicio țară, regiune sau cetățean în urmă

10 minute
Energie

Noua cercetare realizată de Schneider Electric arată că soluțiile digitale și electrice pot reduce emisiile de carbon din clădirile de birouri cu până la 70%

3 minute
Energie

Bulgaria se teme că interconectorul cu Grecia ar putea să nu funcționeze nici în octombrie, iar prețul gazelor va fi ridicat

1 minute
Energie

Desființarea Ministerului Energiei va submina eforturile de combatere a sărăciei energetice

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?