Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Românii pot investi în titlurile de stat Tezaur cu dobânzi de până la 8,6%, cele mai mari de la lansarea programului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Românii pot investi în titlurile de stat Tezaur cu dobânzi de până la 8,6%, cele mai mari de la lansarea programului

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 iulie 2022
Distribuie
foto: stiridecluj.ro

Începând de luni, 4 iulie a.c., românii pot investi în titlurile de stat Tezaur, cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi anuale de 8,25% și 8,6%. Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în forma dematerializată. Interesul românilor pentru titlurile de stat Tezaur s-a menținut la un nivel ridicat și în luna iunie, suma investită fiind de 1,39 miliarde lei.

Titlurile de stat pot fi cumpărate:

Între 04 – 26 iulie 2022 online, numai de către persoanele fizice care sunt înregistrate în SPV. Operațiunile care pot fi realizate online sunt: deschidere cont de subscriere pe numele investitorului la o unitate a Trezoreriei Statului selectată, subscriere titluri de stat Tezaur, virament al sumelor din contul de subscriere al investitorului către un cont bancar pe numele investitorului. Pentru mai multe detalii cu privire la subscrierile online accesați Ghid Tezaur online și Tezaur online.

Între 04 – 27 iulie 2022 de la unitățile Trezoreriei Statului;

Între 04 – 26 iulie 2022 în mediul urban și 04 – 25 iulie 2022 în mediul rural, prin subunitățile poștale ale C.N. Poșta Română S.A.

Dobânda este anuală, plătibilă la termenele prevăzute în prospectul de emisiune. De asemenea, titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile și se pot răscumpăra în avans. Un investitor poate efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul unei emisiuni. Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate doar în perioada de subscriere, prin depunerea unei cereri.

Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. Veniturile obținute din investirea în oferta de economisire lansată de Ministerul Finanțelor sunt neimpozabile.

magazin online wordpress
Vrei să câștigi mai mulți bani? Fă-ți un magazin online WordPress
28 mai 2021

Fondurile obținute de Ministerul Finanțelor în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.

Prospectul de emisiune și orice eventuale modificări ale acestuia vor fi publicate la secțiunea Datorie publică, www.posta-romana.ro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Preţurile producţiei industriale au crescut cu 46,6%
Articolul următor MDLPA: peste 95 milioane de lei pentru educație și consolidarea poziției pe piață a unor firme
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Guvernul aprobă proiectul de atenuare a undelor de viitură pe Corund, pentru protejarea zonei Praid împotriva inundațiilor
Actualitate
Progrese concrete în dosarul de infringement Natura 2000. 30% din planurile de management și măsurile de conservare neadoptate în ultimii 9 ani au fost adoptate în ultimele 6 luni
Actualitate
Malware-ul Keenadu infectează mii de dispozitive Android, unele chiar din fabrică
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața construcțiilor din România, aproape de maxime istorice în 2025
  • SkyTower semnează noi contracte de închiriere și prelungiri de peste 9.000 metri pătrați
  • O treime dintre români își doresc ca angajatorul să le subvenționeze transportul
  • AnimaWings include un meniu rece în prețul biletului pentru zborurile interne
pensie
Asigurări

Tu ce mai ştii despre pensia ta administrată privat

13 minute
Energie

Guvernul a adoptat două acte normative care prevăd branșarea la rețeaua de gaze naturale a peste 160 de mii de români și compensații pentru activitățile de acvacultură din ariile naturale protejate

5 minute
IT

Industria de tehnologie solicită liderilor europeni creșterea bugetului UE pentru transformare digitală de la 3% la 10%

5 minute
Economie

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, în scădere

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?